Kurtuluş savaşı sadece TBMM halk ile yapıldı yoksa Padişahın da bir katkısı oldu mu?

Kurtuluş savaşı sadece TBMM halk ile yapıldı yoksa Padişahın da bir katkısı oldu mu?

0|0

En İyi Erkek Görüşü

• Bugüne dek hangi padişah gerçekten de bu ülkenin ve tüm insanlarının geleceğini düşünmüş ki?
    Hele Vahdettin gibi bir zavallı varken...
    O değil miydi, Fatih Sultan Mehmet'in İstanbul'a girdiği yerden İngilizlere kapıyı açan?
    O değil miydi, vatan toprağını yabancı postallara ezdiren?
    O değil miydi, Mustafa Kemal'i Anadolu'nun kurak topraklarındaki isyanı bastırmak için gönderen?
    O değil miydi, Mustafa Kemal ve silah arkadaşları için dağıtılan fetvaların semalardan İngiliz uçakları ile atılmasına izin veren?
    Kurtuluş Savaşı dediğimiz mucizeyi herkes omuzladı. Lakin, tasını tarağını toplayıp İngiliz gemisi ile kayıplara karışan "o" bu savaşın ve mucizenin sadece kara bir lekesi oldu.

1|0
    0|1

En İyi Kız Görüşü

• Mustafa Kemal Paşa kendisini Ankara'ya davet ettiğinde gelmedi. Ya da gelemedi.
    Oysa ölümü bile göze alıp yola çıkmalıydı. Belki İngilizler yolunu kesecekti. Belki öldüreceklerdi. Belki Ankara'ya hiç ulaşamayacaktı.
    Halife ünvanıyla herkese kazanlarla dağıttığı şehadet şerbetini içme imkanı varken kendisinin bir yudum bile içesi gelmemiş belli ki.
    Milletinin en zor gününde, ölümü göze almak pahasına, milletin başına geçmek yerine, canını kurtarmak adına İngiliz zırhlısına binip kaçan biri belki padişah olabilir ama asla bir milletin Lideri olamaz.
    Bu gün de sıkıyı görünce memleketten kaçanların Vahdettinden farkı yoktur.

0|0
    0|1

Erkekler Ne Diyor 9

• Padişahın eli kolu bağlıydı zaten büyük bir katkısı olduğunu sanmıyorum anca gizli gizli bir şeyler yapmıştır belki

0|0
    0|0
  • Hayır olmamıştır. Padişah için önemli olan , saltanatın halifeliğin ve hanedanın selametiydi. Kurtuluş savaşı sırasındaki politikaları nedeniyle 1922 yulında TBMM tarafından vatan haini ilan edildi Vahdettin. Ama 1950 ve sonrasındaki "karşı devrim" süreci içerisinde Vahdettin kurtuluş savaşı kahramanı haline geldi. Kuva-ı İnzibatiye (hilafet ordusu) , kurtuluş savaşında kuvayi milliyeye karşı kurulan yarı resmei askeri örgüttür. İngiltere Damat ferit hükümetine bu ordu kurulması için "izin" vermiştir. 1920 de ingiliz fransız ve italyan yüksek komiserleri vahdettin'i tek tek ziyaret ederek "milli hareketin" bastırılmasını istediler. Bu görüşmelerde de Damat ferit paşa da bulunmuş ve Ankara'ya düşmanlığını hiç dilinden düşürmemiştir üstüne de ingilizlerden de yardım istemiştir. Ve Ferit paşa , vahdettinin en güvendiği kişidir. Vahdettin ingiliz sempatizanı ve mutlakiyetçi birisidir. Vahdettin, bu milli hareketi bastırmak isteyen Ferit'ede fazlasıyla destek çıkmıştır. 1919 da DAmat Ferit in uygulamalarını savunmuştur. Kurtuluş savaşını hazırlayan ve devam ettiren kuvvetleri de kınamıştır.

1|0
    0|0
  • Padişah deyyusu Atatürkü halkın isynaını bastırsın diye Anadoluya gönderdi.. Ama Atatürk isyanın başına geçip İstiklal ateşini yaktı.. Padişah Şeyhül İslam denilen deyyus ile onun idam fermanını verdi.. Sonrada karısını İnglizlere teslim edip İngiliz zırhlısı ile kaçtı... O deyyus Şeyhülislamın sıçırtmaları halen Atatürkü kötülemek ile meşgul.

1|1
    0|1
  • halk savaşırken padişah ingiliz gemisine binip ülkeden kaçıyordu.

1|1
    0|0
  • evet devletin kasasındaki son altınları alıp ingiltere ye kaçarak faydası oldu baya

1|1
    0|0
  • יⓩⓘⓗⓑⓐ
    יErtuğrul olmasaydı şu an TBMM olur muydu?

0|0
    0|0
  • Zirhliya binip kacarken cok yorulmustur

1|0
    0|0
  • Padişahın mi? Kurtuluş savaşı sırasında padisahimiz yurt dışına kaçmıştı. Ne katkısı

0|0
    0|0
  • Padişahın katkısı olduğu 2 somut olayı Murat Bardakçı belgeleriyle televizyonda anlatmıştı.
    1. si; Atatürk'ün Samsun'a nasıl gönderildiğini o dönemde İstanbul'da görevli bir İngiliz subayının ağzından ses kaydı olarak yayınlamıştı.

Diğeri ise, bizzat Atatürk tarafından kaleme alınarak padişaha gönderilen ve sonradan Saray görevlilerinden biri tarafından muhafaza edilen mektubu okumuştu. Mektupta Atatürk padişahı Ankara'ya davet ediyordu.

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 4

• Padişah gizliden yardım etmiştir. Tüm gözler uzerindeyken intihar niyetine mi alenen destek olacaktı?
    Gözlerimle görmedim hissim bu yönde.
    Zamanında hain demiştim ama şimdi seçenekleri belli yapacağı bir şey yok.

0|0
    0|0
    • Kurtuluş Savaşı zaten olum kalım savaşı olan bir şey öleceğini bile bilsen vatanım diyor isen gideceksin adam gitmemekle kalmamış yabancılara sığınmış

• Açıklanan belgeler var Padişah Mustafa Kemal'i Samsun'a gönderdi ve istişare ettiler diye Osmanlıca bilmedigimden anlamıyorum.

Tarih karışık da olsa kötüdür dememeye karar verdim şahsen.

• Kuva-i İnzibatiye diyorum sadece.

1|3
    0|0
  • padişahın ülkeden gitmesi en büyük katkısı.

0|0
    0|0
  • Dönemin padişahı halkın silahlanması dahi istemiyordu ki. Bırak savaşa destek vermeyi yani. O teslimiyetten yanaydı.

0|2
    0|0
Yükleniyor...