Bir Sözcüğün veya Atasözünün Kökenini Yazar mısınız?

Ben başlıyorum.
"Dalkavuk"
Anlamı: 1. Kendisine çıkar sağlayacak olanlara aşırı bir saygı ve hayranlık göstererek yaranmak isteyen kimse, yağcı, yalaka. 2. (tarih) Saraylarda devlet büyüklerini nükteli sözlerle eğlendiren kimse.
Kökeni: Bazı kaynaklarda kelimenin türediği somut durum; başkasının her sözünü onaylayan kişinin başını sürekli öne sallaması ve bu sırada başındaki kavuğun dal gibi sallandığı anlatılır.
Bir Sözcüğün veya Atasözünün Kökenini Yazar mısınız?

1|0

En İyi Erkek Görüşü

• Tenkit, birini eleştirmek anlamını taşır

1|0
    0|0
    • Nazari, Toplum demek
      Beşeri, insan demek
      Malik, bir şeye sahip demek
      Muktedir, bir işi yapabilir beceriye sahip demek
      Menfur nefret edilen, iğrenç
      İhtisas duygu demek
      Telkin bir şeyi aşılamak

• Nazari, menfur ve ihtisası bilmiyordum.

Erkekler Ne Diyor 7

• Kendisine çıkar sağlayacak olanlara aşırı bir saygı ve hayranlık göstererek yaranmak isteyen kimse, huluskâr, yağcı, yalaka, yağdanlık, yalpak, yaltak, yaltakçı, kemik yalayıcı, çanak yalayıcı.. Bu kelime anlamının lügatça çözümlemesi. Ancak tam anlaşılır şekilde açıklamak gerekirse;Şerefi ve ahlakı olmayan menfaati için hiç düşünmeden her şeyini satmak pahasına başka kuvvetli ve zengin bir şerefsize yağcılık yapan kişi olarak anlatabiliriz.. İstediğini aldığı anda o yağcılık yaptığı şerefsizi de anında satar hiç bakmaz.. Osmanlı da bazı ahmak padişahları yüceltmek için özel olarak yetiştirilmiş böyle deyyuslar oldukça çokmuş.

1|0
    0|0
  • Yumuşatatak yazıyorum. "Kıça giren şemsiye açılmaz"

Kökeni: İki arkadaş evde otururken canları sıkılmış ve deney yapmaya karar vermişler. Biri demiş ki; "Şu şemsiyeyi senin kıçına soksak açılır mı acaba?" Diğeri de "bunu denemeden anlayamayız" demiz.

İkiside birbiri üzerinde denemek ve kimseye söylememek şartıyla anlaşmışlar. Sonra denemişler ve ne görsünler şemsiye açılmıyor. Böylece anlamışlar.

Sonra kahveye gitmişler ve eşli okey oynamaya. Masada bir sürü yancı varmış ve herkes kola tost yiyor, çay içiyor. Tüm hesabı kaybeden taraf ödeyecekmiş. Karşı taraf arka arkaya okey atarak bitince, atamızın ağzından şu cümle dökülmüş.

"Kıça giren şemsiye açılmaz" ☔

1|0
    1|0
    • Buna benzer bir hikaye duymuştum. :p
      Rahmet okutmak deyiminin kökeni
      vaktiyle kasabanın birinde mezarlık soygunculuğuyla maruf bir hırsız yaşarmış. ahali bu hırsızın ne herzeler yediğini, ölülerin altın dişlerini söktüğünü bilir her daim kendisinden tiksinti ve öfkeyle bahsedermiş. mezar hırısızının oğluna bu durum çok batarmış. bir gün mezar hırsızı ölmüş. oğlu ise babasının, ölümünden sonra bile ahali tarafından lanetle anıldığını duyunca, bu duruma iyice öfkelenmiş. kasabalının babasını böyle kötü anmaması için işe koyulmuş.

velhasıl kelam mezar hırsızının oğlu ölen babasının mesleğini sürdürmeye karar vermiş. sürdürmüş sürdürmesine de ölüleri sadece soymaz, hırsızladığı meftaların kıçlarına birer de kazık çakarmış. gel zaman git zaman oğlanın dehşetli ve kötü şöhreti babasını aşmış. ahali bu sefer hırsızın oğlunu lanetle anar, "bunun rahmetli babası hiç değilse ölülerimize bu fenalığı yapmazdı" diye babasına rahmet okur olmuş.

• Bu ne hayal gücü. 🙈

• Hikaye yazmaya bayılırım :D

• Kadirşinas..
    Arapça ve Farsça çekimlerden oluşan, kıymete değer, bilen/anlayan manasına kullanılan bir saygı belirtme kelamıdır..

1|0
    0|0
  • Hergele:
    +Binilmek ve yük taşımak için alıştırılmamış at, kısrak, beygir veya merkep sürüsü.
    +Böyle bir sürüye dahil olan hayvan.

+Terbiye ve görgüden büsbütün mahrum adam.
    +Bir işe yaramaz işçi kalabalığı.

1|0
    0|0
  • Hile; Arapçadan alınmıştır. Yaklaşık 1300 lü senelerde bizim dilimizde kandırmanın karşılığı olarak yerini bulmuş.

Güncel anlamları çeşitlilik arz etmekte olup genelde birini aldatmak, yanıltmak için yapılan düzen, dolap, oyun, desise, entrika gibi anlamların etrafında dönüp durur.

Arapçada ki anlamı ise; Çare, yöntem, çözüm, dönüş ve döndürmedir.

1|0
    0|0
  • ben karıkatur paylasıyım
    http://i.hizliresim.com/adkMPQ.jpg

1|0
    0|0
  • hakuna matata : hiç üzülme

1|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 1

• Yalaka anlamında

1|0