Bu tablonun böyle olmasının sebebi yazarlar mıdır yoksa içinde bulundukları toplum mudur?

Tablonun hangi yıla ait olduğunu bilmiyorum zaten çokta önemi yok günümüzde de pek farkı yoktur. Neyse siz bu tabloyu nasıl yorumluyorsunuz? Bu tablonun böyle olmasındaki sebeplerin çoğunluğu yazarlarda mıdır yoksa ülkeler ve toplumlarda mıdır? Toplum derken yayıncıların sunduğu şartları, reklam masraflarını, halkın kitap okuma oranını, korsan kitap kullanım oranını vs vs hepsini bunun içine dahil ediyorum işte.
Bu tablonun böyle olmasının sebebi yazarlar mıdır yoksa içinde bulundukları toplum mudur?#Wimpy

3|1
1519

En İyi Kız Görüşü

• Şahsen o orijinal kitaplar 25-35 lira arası olursa çok normal. Kitaplarımın yarısından fazlası orijinaldir ama benim de bir bütçem var. Artık bulursam orijinal kitap almıyorum.

0|1
    0|0

En İyi Erkek Görüşü

• Öncelikle güzel bir konuya deginmişsiniz... tabloya baktığımızda aslında nereye doğru gittigimizin bir nevi acı gerçeği toplum olarak okumaya yatırım yapmiyor ya da birbirinden değerli yazarlarımızın kıymetini bilemiyoruz.. hakeza bu yazarların başarısız olduğunu göstermez kendi fikrimizi ve yazarın fikrini bize aktarmak istediği mesajı kendimize ters gördüğümüzden kaynaklanan bir kendini begenmislik taslayarak ne yazik ki... ve genellikle satanlar en cok ilgi gorenler kisminda bulunan kitaplarin en cok ortak özelliği bizi gaza getiren veya geçmişimizle övünmemizi sağlayıp uyutan geleceğe bir mesaj bırakmayan... bizim istediğimiz şeyleri yazip gerçekleri gözlerimizin önünden kaldıran yazarları tercih ederiz ne yazık ki...

0|1
    0|0

Senin görüşün var mı?

0/2000

Gönder

Kızlar Ne Diyor 14

• çok yazık gerçekten, biz yazarlarımıza sahip çıkamıyoruz ki. Türkiyede adalet sistemi belli zaten birisi orasını burasını açar türkiyede 200milyon dinlenir kimisi efendi gibi işini yapar ama hak ettiğini alamaz

0|1
    0|0
  • Hem toplum hem yazarlar ile alakalı bir durum. Yabancı yazarların genellikle dünya çapında duyulma olasılıkları yüksek oluyor.

0|1
    0|0
  • Yazar ve yayın evi diyorum. Dünya genelinde satabilecek kalemi olan bir yazarımız olsaydı fark bu kadar olmazdı. Sonuçta sağ taraftaki yazarlar sadece kendi ülkesinden gelir sağlamıyor.

0|1
    0|0
  • Toplumdur elbette. En son okuduğu kitap çoğu kişinin Cin Ali serisi. Keşke okuma oranlarını ve kitap sayısını karşılaştırmalı olarak ortaya koyan ülke istatistikleri tablosunu da koysaydınız. Hemen anlaşılırdı zaten.

0|1
    0|0
  • Kitapçılara gittiğimiz zaman en çok satanlar köşesinde gördüğüm kitaplar beni dehşete düşürüyor. Ahmet Batman mı dersiniz, Kahraman Tazeoğlu mu dersiniz... Memlekette ne kadar ergen yazar varsa hepsi kazanıyor.

0|1
    0|0
  • toplum kaynaklı cok okuyan bir ulke degil biraz da yazar çünkü belli bir kalıbın dışına çıkıp yazmıyorlar genel tema aşk genellikle ve sıkıyor insanı ben çok kitap okurum ve genelde yabancı yazarlar olur

0|1
    0|0
  • Abd deki yazarlar birçok ülkede okunuyor. Türkiye deki kitaplar en fazla kaç dile çevrilir ki? Tablodaki Türk yazarlardan 2 si haricini ya duymadım ya sevmedim. Bence hem yazarlardır hem de toplumdur. Toplumumuzun kitaplarla ne kadar ilgili (!) olduğu malum. Ama yazarlarımız da bir Harry Potter veya Alacakaranlık gibi kitaplar yazıp dünyaya açılamıyor. Bunu tamamen eserlerin başarısızlığına bağlayamayız tabii. Mutlaka başka sebepler de vardır.

0|1
    0|0
  • kitap okumayan bir ülkeyiz. zaten okuyanlar da türk yazarlardan okumuyor pek

0|2
    0|0
  • Ulke ve sonra da toplumda diyorum.

0|1
    0|0
  • İnsan sayısı ve toplum

0|1
    0|0
  • Türkiye'de kitap okuma oranı düşük

0|1
    0|0
  • Türk halkı kitap sanat bilime pek önem vermiyor maalesef.

0|1
    0|0
  • toplumdur bence

0|1
    0|0
  • Bu konu hiç araştırmadım ama fikir yürütürüm inşallah.
    1. Batıda yayınlar bence daha kapsamlı çalışıyor imza günleri, fuarlar, Tv programlar, movie studiolarla iş birliği. Okuyanların oranı da yüksek, muhtemelen korsanlar karşı önlemler daha yüksek. Gerçi tabloya bakarsan daha çok aşk maşk pop kültür içeren yazarları görüyorsun. Artı ingilizce okurların Dünayada daha fazla olduğu bir gerçek.

0|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 18

• Toplum tabi ki. Şu yaşıma geldim çok araştırırım makaleler yazılar vs okurum ama gel gelelim kitap olarak belki 20-25 kitap okumuşumdur. Çok kötü bir sayı bu bence. Herkes kendinden pay biçse zaten bu tablonun doğruluğu çıkar ortaya. Şimdi yazar kıyaslamasına hiç girmiyorum çünkü yabancı yazarların Türkiye baskılarının tablosu çıkarılsa o bundan da azdır.

0|1
    0|0
  • amerika ve tr farkı. biri evrenselleşebiliyor, diğeri ülkesinde kalıyor.

1|2
    0|0
  • Yazarlar. Bazı Türk yazarların 32 dilde çevrilmiş kitapları var.
    Önemli olan dünyaya yayılabilmek.
    Yoksa o yabancı yazarlar da sırf ingiltereden ya da Amerika'dan almıyor okunmayı

0|1
    0|0
  • Tablo gayet normal. ABD'de yaşayan yazarlar dünya odaklı düşünüyor ve dilininde ingilizce olması heryerden okurunun olmasını sağlıyor.
    Bizimkilerde ingilizce yazsaydı yüksek kazanç elde ederlerdi.

0|1
    0|0
  • 1- Bulundukları ülkenin okuma oranı.
    2- Yazdıkları kültürün farklı olması ve global olarak algılanamaması.
    3- Çeviri ve tanıtımların yeteri kadar yapılamaması.
    4- Yayınevlerinin yerel kalması ve yazarın dünyaya açılmasına yardımcı olamamaları.

1|1
    0|0
  • Sorun halktadır büyük ihtimalle ancak günümüzde çoğu kitabın filmi çekildiği için film sektörünün de işe girdiğini düşünüyorum.

Gerçekçi olmak gerekirse bir hollywood filminin yerine Türk sinemasının tercih edilmeyeceğini biliyoruz.

0|1
    0|0
  • İnsanlardır tabi ki. Ellerinde bir sürü imkan var araştırıp öğrensinler biraz

0|1
    0|0
  • dil odaklı birazda ingilizce yi diğer dillere çevirebilen çok insan var türkçeyi çevirecek yok ben kitaba para vermiyorum ama il halk ve üni kütüphanesi sağolsun ayda 3 kitabı bedava okuyorum

0|1
    0|0
  • O yazdığın ABD li yazarlar çok daha kaliteli

0|1
    0|0
  • Bunu eleştireceğine öncelikle üniversite mezunu oranına bakmalısın. Her ilçede yüksek okul hem ilde üniversite var ama 30 yaş üstü Üniversite mezunu oranı %10

0|1
    0|0
  • hemen kitap yaziyorum

0|1
    0|0
  • Toplum

0|1
    0|0
  • toplum tabi

0|1
    0|0
  • Kapitalizmin besigi abd bunuda en iyi kullanan abd zaten kitap muzik film vs

0|1
    0|0
  • Ben ikisine de katılmıyorum. Bence kitabı denetleyen ve dağıtan yayınevleri. Yeterince reklamı yapılmıyor. Ve ekranlara çıkartılmıyorlar.

0|1
    0|0
  • Toplum

0|1
    0|0
  • Yazarlar

0|1
    0|0
  • hay bu tabloya

0|0
    0|0
Yükleniyor...