Ramazan'da en sevdiğiniz özellik nedir ?

Ramazan

kültürümüzde

en sevdiğiniz özellik nedir ?

• Ezanı beklemek
    27%(33)25%(49)Oy Ver21%(16)
  • Bayramı beklemek
    11%(13)11%(21)Oy Ver11%(8)
  • İftar davetine gitmek
    15%(18)14%(27)Oy Ver12%(9)
  • Dostları iftara davet etmek
    18%(22)21%(41)Oy Ver25%(19)
  • Gerçek anlamda şükretmek
    29%(36)29%(59)Oy Ver31%(23)
Cinsiyetini belirt oyunu kullan KızımErkeğim

1|1

En İyi Kız Görüşü

En İyi Erkek Görüşü

• iftardaki kalabalık

ezanı beklemek

0|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 39

• İnsanın içine garip bir huzur yayılıyor. Tavsiyem bu güzel ayda iftarlarınızı evinizde değil de eşinizle dostunuzla dışarıda, kalabalığa karışarak yapmanızdır.

Hele de iftara yakın saatlerde oturup insanların o telaşlı hallerine şahitlik etmek, evlerden, lokantalardan yayılan kaşık-çatal gürültüleri, iftar sofrasına sıcak pide yetiştirme telaşındaki insanlar, özenerek hazırlanmış iftar yemekleri, iftar öncesi edilen dualar, güneşin batmadan önceki kızıllığının tüm şehri kaplaması

ve nihayet akşam ezanı...

Böyle anlarda kendimi farklı bir alemde gibi hissediyorum. Sanki yaşadığım şehir bambaşka bir şehir, sanki tüm bu telaşlı insanlar tarihin bir yerinden fırlayıp gelmişler.

İftar sonrası teravih ve sokakların sahura kadar bitmeyen kalabalığı bu keyfin sahura kadar süreceğini anlatır. Her sahur yeni bir iftara kavuşma arzusunu başlatır ve bu keyifli döngü bütün bir ay sürüp gider.

Garip yani insan tarif de edemiyor... İşte daha nice detayıyla böyle güzel şeylerin yaşanmasına sebep olan aydır ramazan.

Bitince üzüldüğüm tek aydır ramazan.

0|2
    0|0
  • Yolda giderken onun bunun sigara dumanına maruz kalmamak.Bir de şort, mini etek falan giyince abazalar laf falan atmıyor.O özellik hoşuma gitti :))

0|1
    0|0
  • sanırım şıkların hepsi hala çocuk gibi günün sonunda orucumu açarken vay canına başardım diye mutlu oluyorum

her ramazan bayramın gelmesine gün sayıyorum

arkadaşlarımı akrabalarımı iftara davet etmek ve davetlere gitmekse ayrı bir tat oradaki sohbet muhabbet yemekten de tatlı olur

şükretmekse en güzeli o sanırım

0|1
    0|0
  • Rabbimin bize verdigi iman gücü . Normal bir günde saat 11 e kadar bile ac duramayan ben 16 saat ac kalabiliyorum Allahin verdigi güc ile etrafimdaki Almanlar siz nasil dayaniyorsunuz ben olsam ölürüm cok sagliksiz vs demesine ragmen sabretmek ve onlara dinimizi ne kadar ciddiye aldigimizi göstermek

0|2
    0|0
    • bak alttaki arkadaş siz neredensiniz demiş :)

görmedin sanırım

• Dostları iftara davet etmek. Hep beraber yemek yemek heyecanla hep birlikte ezanın okunmasını beklemek felan :)

0|1
    0|0
  • düzenli şekilde yiyip içmek

0|1
    0|0
  • Ezanı beklemek

0|1
    0|0
  • İnsanların daha cömert ve anlayıslı hala bürünmesinis seviyorm. İftar saatinde olusan o 1-2 dk'lık sessizligi de severim:))

0|1
    0|0
  • Davulcu güm güm davulcu güm ! :) DAvulu sevmeyen insanlar çok aptal bence gelenek lan bu örf adet yani senin kıçı kırık telefonunun alarmı olduğunu onlarda biliyor.

0|1
    0|0
  • Ezan duymuyoruz ama hepsi hepsi hepsi

0|1
    0|0
  • Bayramı beklemek diyen tek insan olarak, kendimle gurur duyuyorum :D

0|1
    0|0
  • açların halinden anlamak

0|2
    0|0
  • Ezanı beklemek tabi. Birde her zaman bir arada yemek yiyemeyen aileler olur ya hani, onları da buluşturur ramazan sofraları :)

0|1
    0|0
  • öyle bişey ki hac etmek gibi herkesle birlik berabersin..bunun inanca olumlu etkisi var:)

0|1
    0|0
  • Gerçek anlamda şükretmek

0|1
    0|0
  • Iftarı beklemek bambaska bı duyguu. ..

0|1
    0|0
  • Ezanı beklerken reddedilmeyen duaların içinde bulmam kendimi

0|1
    0|0
  • Bir amacımın olması :D

0|1
    0|0
  • A

B

C

D

E

ve daha fazlası :)

0|1
    0|0
  • Ramazanın kendine has bir huzurlu havası var

0|1
    0|0
  • Kızlar Devam
    19

Erkekler Ne Diyor 37

• 16 saat açlıktan sonra Allah'ın beş dakikada insanı nasıl doyurduğunu anlamak için ezanı beklemek müthiş.

9|2
    1|1
  • Tutmayanlari sokakta tartaklama, o olmadi sozle taciz etme, o da olmazsa gozle taciz etme etkinliginizi seviyorum en cok :)

Eskiden kulturumuzde olmayan birseydi, kazandiranlara selam olsun.

1|1
    0|0
  • öncelikle kızların cevaplara bu denli katılması şaşırttı beni :)

a- ezanı beklemek hep güzel...

b- bayramı beklemek güzeldi.. artık bayram seyran yok bana gurbette...

c- iftara davet edenim yok bu gurbet ellerde...

d- kimi davet etsem ki kendi fakirhaneme...

e- üç beş saat yemek neyse ama su içmeyince nasıl kıvrandığını görünce gerçek anlamda acizliğini görüp de şükretmemek mümkün mü?

0|1
    0|0
  • C D E şıkları ve gerçek anlamda şükr ediyoruz biz Allahı hatırlatıyor kendimize çeki düzen vermemiz gerektiğini hatırlatıyor bu ay

0|1
    0|0
  • Belediye otobüslerindeki aç ağız kokusu veya oruç kafayla birbirilerine uçar tekme atan taksi ve minibüs şöforleri.

0|1
    0|0
  • Gece gündüz herkesin uyanık olması, sevdiklerin ve yakınlarınla neşe dolu bir sofra kurmak.

0|1
    0|0
  • birlik beraberlik dostlarla iftar

0|1
    0|0
  • sofrada ne kadar az yemek olursa olsun ailecek oturdugumda normal yediğim zamanlarda doymazken ramazanda doyup bereketini anlamak , ezan saatini beklerken hep beraber sofrada oturmak boyle huzur yok gerçekten

0|1
    0|0
  • İftar saatindeki o acziyet.

0|1
    0|0
  • teravihe gidiyorum diye çıkıp karanlık parklarda ayak üstü sevişmek <3

0|1
    0|1
  • İftar davetlerine gitmek, teravih namazları vs...ama en önemlisi şu:

iftrara son 5 dk kala sofranın başındasın. herşey helal yiyebilrsin ama ezanı, izini beklemek var ya... o tat bambaşka...aciz olduğunu hissetmek...

0|1
    0|0
  • ibadet ibadet

0|1
    0|0
  • Ezanı beklemek :)

0|1
    0|0
  • pide kokusu + ezan okunacak diye alelacele yemek + aşağıdaki şıkların hepsi + yemeğin üstüne sigara

0|1
    0|0
  • babamın beni camiye zorlaması

0|1
    0|0
  • Her biri ayrı bir güzel be :)

0|1
    0|0
  • Sadece kültür mü?

0|1
    0|0
  • Türkiyenin Ramazan ayında gerçekten müslüman olduğunu hatırlaması

çok güzel

1 ay müslüman oluyoruz geri kalan 11 ayda çok üzücü durumlar mevcut

0|1
    0|0
  • özell,ik değilde an diyelim hani şöye ezana 20 dakika kala bekliyorsun dönüp duruyorsun ve 3-4 dakika kala su bardağını elidne tutuyorsun hadi be hadi be diyorsun o an süper işte

0|1
    0|0
  • trafik, keşmekeş falan işkence ama akşam ezanı öncesi o telaşı seviyorum ben.

0|1
    0|0
  • Erkekler Devam
    17
Yükleniyor...