İnsan kendini en iyi şekilde nasıl eğitir ve geliştirir?

Anket'e eklediğim şıkların hepsi önemli olabilir sizin için ama sadece birini seçseniz hangisini seçersiniz? En iyisi hangisi insanın kendini bir çok açıdan geliştirmesi için?

Anket Sorusu

Güncellemeler:
Vay be 160 kişi ankete katılmış :) Çoğu önemli ama tek bir tane seçecek olursam ben internet ve pc diyorum, hayatı ondan öğrendim, yabancı dili de ondan öğrendim, işim de bu alanda oldu, hem insan kendini hızlı geliştiriyor bütün bilgilere bir tıkla ulaşıyorsun, belki dışarda kurslara giderek veya kitaplarla 10 yılda öğrenebileceğim bilgileri internetle 2 yılda öğrendim. Üniden ve kitaplardan bile vazgeçerim internetten asla.

Cevabın Var mı?

0/2000

En İyi Cevap

• Aynı fikirdeyiz hemen hemen.Ama insanlar internete çok ön yargılı yaklaşıyorlar.Annemler mesela, ben bilgisayar açar açmaz hemen ilk çıkan sayfanın chat sitesi, evlenme sitesi falan olduğunu sanıyorlar herhalde :D

• devir internet devri zaten ama hala bunu farkedememiş insan çok, internet kullanıpta değerini anlamamış insanlar var hala.

• Kesinlikle öyle.Bence harika bir iletişim aracı.İnternet sayesinde her haber anında yayılıyor dünyaya.Eskiden her şey daha zordu..

Kızlar Ne Diyor 44

• Kitap en iyi yöntemlerden biri olsa da bilen birilerinden öğrenmek en güzel yöntemlerden biridir.

• hepsi.

• C: Kitaplar

• Hayatı yaşayarak?

• Kitaplar

• İnternette çok fazla bilgi var.İnsan kendini geliştirmek isterse bu bilgilerden faydalanabilir rahatlıkla, tabi güvenilir kaynaklardan.Ayrıca internetten bir çok akademik makale, e-kitap, belgesel film, e-dergi vb. kaynaklara ulaşılabilir.Bir çok üniversitenin uzaktan eğitim programlarına, dil okullarının/kursların ücretsiz video ve diğer belgelerine ulaşılabilir.Üniversite eğitimine kıyasla daha iyi eğitebiliriz kendimizi.Türkiye'de sayılı üniversite, iyi bir eğitim veriyor...Bilgiler sürekli güncellendiği için kitaplar çok çabuk eskiyor bence.Mesela bilişim alanındaki kitapların her 6-7 ayda bir yenilenmesi gerekiyor artık.Çünkü bu sektör çok hızlı gelişiyor.Ayrıca taşınma zorluğu da var.Halbuki bir tablet bilgisayar alınsa, her yerde kolayca istenen bilgiye ulaşılabilir.Kitabın tadı ayrı elbette ama internetten daha eğitici olduğunu düşünmüyorum.Bazı alanlarda sürekli güncel bilgiye ulaştırabilmesi açısından dergiler de iyi bir kaynak olarak sayılabilir.Örneğin; bilişim, arkeoloji, antropoloji gibi alanlarda..

• üni

• ansiklopediler..

• kitaplar haricinde seni eleştirenlere kulak ver. :)

• internette bilgilerin doğruluğuna güvenemiyorsun.. bence uygulamalı olarak , yaşayarak öğrenme , her şeyi yerinde görerek araştırarak öğrenme en etkili tekniktir.

• gezmek gormek en etkili yontemdir...digerleri bos bana gore.

• evtt

• :)

• Bence okuyarak öğrenir insan. Bu yüzden kitaplar diyorum , ama diğerleri de yararlı elbette

• Tek bir seçenekle kısıtlanamaz ki hepsi

• Kendini geliştirmenin en önemli yolu gezip görmektir

• Bence ilk sırada üniversite. Akademik eğitim bir yana,aileden uzakta tek başına okunuyorsa hayata dair ciddi deneyimler katar insana. Sonrasında kitaplar ve seyahat diyorum.

• ilkokul mezunu olup kendini geliştirmiş çok insan tanıdım

• Sürekli yeni şeyler öğrenerek, hem hovarda vurdumduymaz arkadaşlar edin hem de kültürlü bilgili bir ihtimal de olgun arkadaşlar.. Çeşitli kurslar var yeteneklerini genişletebilirsin böylece bir alana yönelmek yerin bir çok alanda araştırma yap o yazdığın kaynakların hepsini kullan ama üniversite olması gerek bence en kesini o

• Kesinlikle kitaplar.

• Okuyarak, gündemi takip ederek insanlarla iletişim kurarak..

• C yi sectim. Tabiki kitaplar.

• üniversite bence.her insan bence imkanı varsa üniversite ortamını gormeli yasamali...

• Deneyimlerle

• kitap ve kitapp ...

• Kafasına koyduktan sonra her türlü kendini geliştirir ki .

• Kitaplar kesinlikle

• kesinlikle üniversite

• okuyarak dinleyerek gözlemleyerek düşünerek hareket ederek

• Kitaplarla bence..

• Kitaplar kesinlikle

• Kitaplar ve üniversite.

• Karışık.

• Kitaplarla ve dışarıda ki hayat..

• üniverste bitirdim hemde hic dönem kaybetmeden tam tersi sinif atladim ama peki bu insanin kendisini gelistirmesi icin yeterlimi? asla! okuldan cikinca sudan cikmis balik gibiydim hicbi hayat tecrüben yokdu cok safdim is hayatindan anlamayan saf bir kiz iste...okudugun kitaplar yaptigin arastirmalar olmasaydi kendimizi gelistiremezdik...aslinda üniverstenin anafikride bu...kendin okuyup arastiricaksin...

• evet iş insanın kendinde biter her zaman, aynı fikirdeyiz.

• bencede kesinlikle...ister 100202inci dönemde ol, üniverstede hakkini verip kendini isteyerek gelistirmedikten sonra asla gelisemeyiz

• Tabikide "Kitaplar"

• Üniversite okuyup hala 2 lafı bir araya getiremeyenler var, bu nasıl oluyor geçmek için çabalıyorlar kitap okuma yok, gezip göreyim yok, üni hayatını ev tutup kızlarla/erkeklerler vakit geçirmek sanan var. Geçen gün soru sorulmuştu burada kızların teklif ettiği üniversiteler nereler? diye. Allah'm sana geliyorum dedim. O insan kendini geliştirebilir mi üniversiteli olup böylesi çok. Katmıyor mu bir şeyler katıyor tabi bende üniversiteliyim ama kendimi geliştirmem, edindiğim bilgilerinin hepsi üniversiteden değil. Kitap okurumBelgesel izlerimTarihi yerleri gezerim, tarihçesine bakarımÇeşitli kurslara yazılıyorum falan filan işte.

• C: Kitaplar

• Bence gezerek

• Kitaplar ve hayat

• Kitaplar bence. En genis bakis alani sağlayan sey o

• Gezerek gorerek taniklik ederek. En cokta kulaktan dolma bilgilere yetinmeyip arastirip dogruyu ogrenerek

• İnsan kendini düsünerek gelistirir.düsünmeyi egitmek icin kitaplar faydalı olacaktır.cünkü belli bir kalıba oturtulmayan fikirler eriyip gider fayda saglamaz

• Daha Fazla

Erkekler Ne Diyor 23

• Kitap okuyorak

• üniversitede hayatı ve geçimi öğrenirsinkitaplarla beynini ve öğrenme kapasiteni geliştirirsin..internet araştırma ve bilgi edinme konusunda mükemmel diyebilirim...çok gezmek görmek farklı kültürler tanımak farklı insanlarla tanışmak ve öğrenmk heryerde her alanda mevcuttur not: özel kurslarda öğreneceğin internette bulamazsın böyle olmuş olsaydı kimse özel kursa dil kursuna veya pc yazılım kurslarına kendini geliştirmek adına gitmezdi herhalde..

• internette ve kendi kendime özel kurslarda öğretilenlerden fazlasını öğrendim diyebilirim.. millet kurslara gidiyor ünide sırf mesela yazılım veya pc mühendisliği bölümü okuyor da ne oluyor, yine aynı başarıyı oralara gitmeden de elde edebilir isteyen insan. mesela ben ing öğrenmeden önce kursa gitmeden yapamazsın demişlerdi ama gitmedim. bu durumlar herkes için geçerli değil tabi insandan insana değişen durumlar.

• ne demek pc müh. okuyorda ne oluyor mühendis oluyor çok cahilce konuşuyorsun çokkk okumamışssın okuyanlarıda eleştirme kazan git bakalım madem okadar zekisin gir üni.sınavlarında kazan bakalım o bölümü

• kazanmadığımı ne biliyorsun? internet bana gittiğim okullardan daha fazla şey verdi demek istiyorum üstelik herkes için geçerli değil aynı şey dedim görmüyor musun

• üniversitelere hala inanan birilerinin olması gözlerimi yaşarttı.

• bir insan üniverste okurken çoğunlukla teorik görür dimi ama asıl iş hayatına başladığında öğrenir birçok şeyi yani ugulamalı. demek istediğim okuduğun şeyler bir yana daha çok yaşayarak öğrenirsin birçok şeyi. o yüzden cevabım diğer.

• Hepsi birden ve insan yeterki kendini geliştirmek istesin. Bir yolunu bulur

• İlgi duyduğun alanlardaki kitapları okuyup, internetten konuyla ilgili araştırma yaparak kendinizi geliştirebilirsiniz.

• Matematik-Edebiyat ve tarih bunları çok iyi bilirsen.En şekilde eğitilmiş olursun.

• üni(sosyal) ve kitap(geniş bakış açısı)

• Üniversite

• kitap tabikide baska ne olabilr ki

• B: Üniversite

• üniversite yaşamı tümünü barındırıyor.

• Bence insan bir şeyleri yaşaya yaşaya öğrenir...

• ondan sonrada pc basindan kalkamiyon yapisakiliyon oyyylee..su anki durumda oldugun gibi:)

• hiç komik değil. tam tersi günde 2 saatten fazla durmam pc başında

• Üniversiteye kız düşürme , evden uzaklaşma , askerliği uzatma vb. durumlarda gidenlerin sayısı normal eğitim için okuyanların sayısından daha fazla olduğu için üniversite şıkkı pek anlamsız geldi bana. Bende internet diyorum çünkü şuanki işimi internet sayesinde edindim, bunun eğitimini üniversitede alanlara ders veriyorum ne diyebilirim ki?

• aynen ben de böyle düşünüyorum.

• Neye ilgin varsa o kanal yoluyla geliştirirsin :D

• kesinlikle okuyarak

• Topluma girerek ve insanlara karışarak...

• B şıkkı. Zaten üniversite okusan hepsi içinde, kitap, internet, çevre falan filan :)

• Bence insan kendini her şekilde geliştirebilir . Yeter ki elindeki imkanları kullanabilecek zekaya ve arzuya sahip olsun .

• Öncelikle yüksek düzeyde eğitim,sonra da vicdanla yoğurulmuş kitap süreçleri.Çok okuyan her fikre saygı duymasını bilir.Bu devirde bundan büyük bir erdem yok bence.

• yernde gözlemleyerek

• b dedim artık..c de çok yakın...

Yükleniyor...