Sol ve Sağ çevrelerin aşırı inadı neden?

Sanatsal bir ürün düşünelim. Sol çevrede ortaya çıkmış. Sağ bunu reddediyor. Çünkü sol çevrede çıkmış. Sol da sağı reddediyor çünkü sanatsal ürün sağ politik görüşe göre ortaya çıkmış. Ama görüntü sanatsal. Sırf kendi politik tutumunuzu desteklemek adına inatla her şeyi reddediyor objektif değerlendirmiyorlar. Neden böyle?

0|0

En İyi Kız Görüşü

• Sağ taraf genel olarak olarak sanata karşı olduğu için olabilir bu durum. Heykel yıkan bir sol kesim görmedim ben.
    Ortada gerçek bir sanat eseri varsa sanatçının siyasi görüşü çok önemli değildir. Daha çok sanatçının kendisine karşı bir tutum sergiliyor insanlar. Ben şahsen bir sanatçının iktidar yalakası olmasına karşıyım. Yaptığı eser siyasi bir mesaj verebilir bu gayet normal. Sonuçta sanat sanatçının duygu ve düşüncelerini yansıtmak için bir araçtır. Böyle durumda sanat eserinin iyi ve kötü yanları eleştirilir. Ancak yapılan işle alakasız bir şekilde sanatçı bu camiada tutunabilmek adına iktidar yalakalığı yapıyorsa gözümden düşer.

0|0
    1|0
    • Mükemmel bir estetikle verilmiş bir belgesel filmden daha etkileyici ne olabilir mesela, ya da bergman ya da Nuri Bilge Ceylan filminden? Ama insanlara bakıyorum. Böyle düşünen çok az kişi var. Örneğin ben leni riefenstahl'i de çok severim. (Tamam Hitler'in yakınındaydı, tamam 3 belgeselinde onu epik gösterdi. Ama bütün bunlar Riefenstahl'i red etmeye değer mi? Hayır bence yetmez. Leni Riefenstahl filmlerinde neyi gösterirse göstersin, gösterdiği şeyi sanatsallığını kullanarak yapar. İnsan Hitler'i sevmese bile izlediğinden zevk alabilir, çünkü bu bir görüntü şölenidir. Ama bakıyorum da sinemanın yalnız bir içerik işi olmadığını kabullenmeyen bir çok insan var. Mesela akademisyen Ulus Baker'e göre Riefenstahl bir sahtekar, Susan Sontag'a göre aptal...
      Ama gelin görün ki Tarantino'ya ya da Lucas'a göre iyi bir sanatçı ingilizlere göre dünyanın en iyi yönetmenlerinden biri. Estetik ve sanatsal olanı red etmek güçtür. ama siyasal Bakarak onu red etmek ve tatmin olmal kolaydır.

• 1958 yapımı unutulmaz gece tam da dediğinin cevabı. Aşk meşk yok içinde ama ödüllü bir film. Ve eleştirmenler tarafından beğenilmiş. James Cameron'da bu filmden çok etkilenerek titanic'i filme alma kararı aldı. Filmde sıradan farklı yolcuların hikayeleri anlatılmış. Ve gerçekten etkileyici. Siyah ve beyaz'ın kendine özgü bir estetiği bir büyüsü vardır. Her yönetmen bunu farklı biçimlerde kullanır kendine göre yorumlayarak. Ama tabi herkese hitap etmeyebilir. Ben bayılırım.
      12 kızgın adam çok güzel bir eser ama oyunculuklar tiyatral temelde biraz. Bergman'da bir tiyatro yazarı aynı zamanda. Ama filmlerinde tiyatro izlermiş izlenimine kapılmazsın. Film kendini hissetirir. Her neyse sanırım zevk farkımız var bundan kaynaklı. Yorumlar için de teşekkür ederim. İyi geceler dilerim.

• İyi geceler

Kızlar Ne Diyor 2

• sanat demek tiyatroya gitmek aaa ne güzel heykel demek değildir. oturun elinize fırça alın resim yapın müzik yapın. sanatı kendinize değil karşı tarafa bir saldırı aracı olarak kullaniyosan. bu ülkede tiyatroda saçma boktan konular ele aliniyosa yarısından fazlası aldatma sahnelerinden oluşuyorsa tiyatroya karşıyım. heykelde solcuların putu olursa onada karşıyım. aaa ben yobaz çıktım en sonunda😹😹😹

0|1
    0|0
    • takdire şayan.

• evet beni sanat bilginle dovdun şu an

• 😹😹😹😹😹

• Tahammülsüzlük, nefret.

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 0

Erkekler görüş yazmamış.

Yükleniyor...