Ekonomiden anlayanlar az bakabilir mi?

gecenlerde yigit bulut sen kimsin merkel diye cikismisti ya hani. ben de merak ettim almanya neymis diye bakayim dedim. ekonomimiz ultra guzel, super manyak, buyuyoruz tutulamiyoruz falan ya hani. o acidan karsilastirayim dedim.

oncelikle ithalat ihracatlari karsilastirdim. sonra gittim nufus oranini karsilastirdim. yaramazlik olmasin diye ithalat ihracat farklarini baz aldim. biliyoruzki ayri dusunulemez.

buldugum sonuc.

kisi basina almanya ( ihracat - ithalat )/ nufus sayisi = 1893.5

kisi basina turkiye -1093

sonra oha la dedim. yilda 1093 dolari havalara saciyormusuz. almanya 1893.5 dolari hominik diye yiyormus.

ben tabi simdi matematik ozurlu olabilirim. ya da ne bileyim ekonomiden anlamiyor da olabilirim. ( yersen )

almanyadaki insanlarin da yiyip, ictigini hatta bizden cok daha iyi sartlarda yasadigini dusunursek, biz de yiyip iciyoruz en nihayetinde.

uretim ne durumda arkadaslar? yoksa imfye borc verecek durumdayiz da borc vermek yerine uretimin seyini sey yapip, ithal ederek kalkindirmaya mi calisiyoruz?

buyume oraniyla gelecek olan olursa catch-up effecti gerizekaliya anlatir gibi anlatacagim.

0|0
4|20

En İyi Kız Görüşü

• 2002’deki 130 milyardan, 2012’de ...337 milyar dolara çıkmıştır ve çıkış devam etmektedir.Ülkemiz hiçbir dönemde bu kadar dış borç yükü altına girmemiştir.IMF olan borçlar,vadeleri geldiğinde yabancı bankalardan alınan yeni döviz borçlarıyla kapatılmıştır.

Bu en basiti geçmişle şu an arasındaki fark

Almanya dev sinek gibi ezer yiğit bulut yavşağı kalkmış laf ediyor ona bakarsan egemen bağışta laf edip sonra şaka yaptım demişti

1|1
    1|1
    • imf en dusuk faizle borc aldigi yerdi. yemek yedigi kaba zicmak bu oluyor sanirim.

egemen bagis, yigit bulut, rte hepsi artik tamamen cahil kesme oynuyor. surada bile gorursun yani egitim seviyelerini savunanlarin. adam iki dakika once ben bogazici, odtu, itu, bilkentte okumak istemem hocalarinin iq seviyesi cok dusuk falan sacmaliyor. mit(masachusetts institute of technology) mezunu herhalde diyecegim. o da degil.

aglanacak haldeyiz. guluyoruz.

• yarin gene yolculuyum. yoruyor beni buralar.

• Nereye gidiyorsun kuzum

Erkekler Ne Diyor 20

• Merhaba sevgili Kahlo

Almanya Dünyanın en büyük ihracatçısı; ekonomisi Avrupa'da 1. ya da 2. konumda şuan

Olaya sadece finansal açıdan bakarsak kısır olur

Siyasal açıdan bakarsak

; - Almanya bizim kadar iç sorunlar yaşamıyor, dış sorunlar yaşamıyor, teröristiydi , osuydu busuydu darbesiydi, ihtilaliydi vb. bunlarla uğraşmıyor

Adamlar sanayi ile uğraşmış. Ne güzel.

Onların sanayisini büyüttüğü kadar biz elimizde Osmanlı'dan kalan ekonomik mirasa, yani Tarım gücünü koruyabilseydik biz de Tarım ile atak yapabilirdik.

Ama maalesef 1923'ten bu yana sürekli Tarım'ın GSYH'deki payı azalış içinde her yönden.

IMF'e olan borcun bitmesi demek, iç borcun alınabilir duruma geldiğini, ülke içindeki faiz oranlarının düşüklüğü ve fiyat istikrarının olduğunu gösterir.

Borçlu olmak sorun değildir. Yeter ki gerekli yerlere kullanılabilsin kaynaklar.

Şu an ABD dünyanın en borçlu ülkesi ve aynı zamanda en büyük ekonomisi.

Japonya da hakeza öyle.

Biz savunma sanayiine ve askeri alana çok para harcadık ve harcıyoruz

0|1
    1|0
    • ciftciye anani al git dersen ne bekliyorsun? sorabilir miyim?

• 1 tane hergele binlerce çiftçiyi ne zaman hangi ara temsil etti ?

• japonyayla abdeyle ekonomi kiyaslamisiz sonra. japonya aklini alir o konuda biliyorsun degil mi?

• Merkel'e kimsin diyip, Audi'ye,Mercedes'e,Bmw'ye binmek de ne güzel ironi ya ^^

Gerçi adam iyi ekonomist,para üstü yerine sakız yasasıyla milli gelirimizi yaklaştıracak git gide Almanya'ya Amerika'ya.

2|0
    0|1
  • Gerçekten ekonomiden anlayan insanlar, İstikrar ve büyümeyi borçla ölçerler... Örneğin Türkiye ile Almanya karşılaştırılacaksa iki kriter baz alınır.

1- Bireysel borçlanma

2- Ülkesel borçlanmanın kişi başına düşen payı

Yani özetle şunu düşünmelisiniz; "AKP'den önce mi ailenizin daha çok borcu vardı, şimdi mi?"

Bir başka deyişle, 100 TL kazanıp, 50 TL borçluysanız zengin, 1 milyon TL kazanıp, 5 Milyon TL borçluysanız fakirsinizdir...

0|0
    0|0
  • Diyagramlar ne diyor? Atıl kapasite mi diyor tam kapasite mi diyor bunlara bakmak lazım.. İthalat ihracat olayında ihracat kotası koymayı bir türlü becerememiş bir bünyemiz vardır.. Avrupa için göremezsin böyle uygulamaları..

2|0
    0|0
  • Dünyada ekonomileri güçlü ve ihracatı hayvan gibi yapan Japonya ve Almanya nın özelliği bunlar senelerce askeri harcama yapmadılar İkinci Dünya Savaşı ndan sonra.O askeri harcamalar gelişmeye gitti ve günümüz ekonomilerini kurdular.Düşünsenize Türkiye 10 sene askeri harcama yapmasa yaklaşık 500 milyar dolar para cepte kalacak.Türkiye yi baştan yaratırız ama gerçekçi olalım ülkemizin dostu yok ve boş yakalasalar ağzımıza ederler.

Halimize şükür geçmişten iyiyiz birazcık daha ama Almanya kim Türkiye kim adamlar 1 trilyon dolar yılda ihracat yapıyolar mercedes olmayan otobüs mü var herkes vw audi bmw ye biniyo valla. iki dünya savaşı çıkaran ve dünya tarihine en büyük damgaları vurmuş almanlarla kimse baş edemez bence

0|0
    0|0
  • karşılaştırma şakamı yapıyorsun sen almanya kim biz kim.ayrıca türkiyenin dış borcu link yani birileri cahil halkı sanki türkiyenin borcu yokmuş gibi kandırmaya çalışıyor imf falan diye de yemezler.türkiyenin dış borçlanma tarihinide incelersen bu aralar borç bakımından rekor kırdığımızı görebilirsin :D işte süper ekonomimizin hali bu.

0|0
    0|0
  • jöle firmaları çoğalır anca

0|1
    0|0
  • Kimse Türkiye'yi Almanya ile mukayese etmiyor ki boşuna uğraşmışsın bunlarla

10 yıl önce Türkiye Almanya'dan gurbetçiler gelecek döviz getirecekler diye beklerken bugün Almanya'daki eğitimli Türkler oradaki iş imkanlarını beğenmeyip Türkiye de çalışıyorsa birşeyler olmuş demektir demi boş lafa istatistiklerle kafa karıştırmaya gerek yok

0|0
    0|0
    • bas danismanin sen kimsin merkel dedigi kisi almanyada cop toplayicisi da benim mi haberim yok. is imkanlarini begenmeyip turkiyede calismak mi? sen uzayda yasiyorsun dostum.

• Bulamadım onu sonra yine araştırıcam aklıma gelirse düşünüyorum.

• ben de baktim. googlein makale kismi ve okulumun kutuphanesi ciks yok.

• İşte bunlar hep telekinezi. Borç ödeyebilme seviyemiz olan kredi notunun yükselmesi alınan vergilerle satılan devlet kurumlarıyla doğru orantılı. Bkz. Ehliyet yenileme. Ordan da giydireceklerdi yemedi. Şimdi son çare THY satılıyor.

Almanya üreten bir ülke bizimle kıyaslamak ne yazık ki çok ayıp olur.

1|0
    0|0
  • almanya 2 tane dünya savasından yenik ayrıldı buna ragmen dünyada 2. büyük ekonomi haline geldiler biz daha avrupadaki ülkelerle aradaki farkı kapatamadık bile her acıdan

0|0
    0|0
  • Acaba Merkel kim desem bende boşbakan başdanışmanı olabilirmiyim?

0|0
    0|2
    • merkelin danismanlari yigit bulutu seyine takip sozlerini onune koyduysa aha buradan atarim kendimi.

bol bol yalarsan birkac seneye belki.

• bir söz vardır aslan yattığı yerden bellidir diye aynen öyle başbakandanda etrafındakilerden sorulur

• oyyy sert.

• (imf borcumuzu azalttık diye övünüyolar) imf dış borcumuzun sadece %5 ' i, dışardan aldığımız borcun faizi düşük diye tripteler (yüksek iç faizle borçlanıyoruz) alem bizimkiler valla

0|1
    0|1
  • Pek yakında üstünden silindir gibi geçildiğinde bu oranların hepsi Almanya'nın bir tarafına batacak.İki defa geçildi.Bir üçüncüsüne de hazırdır umarım.

0|1
    0|0
  • Yiğit Bulut Aut ..

0|0
    0|0
  • yiğit gibiler anca cop copçulukla biyerlere gelir yalamadan sorumlu baş danışmanın ekonomiyle alakası da bu kadar olur

0|0
    0|0
  • vatandaşın her gün bankalara artan borcuyla büyüyoruz.

0|1
    0|0
    • yatirimcilarin bankaya olan borclariyla buyusek hadi gelisme var diyecegim. en azindan yatirim yapiliyor falan fistik diye ama. turkiye tarihinde bir gunde 2,5 milyar tl repo nerede gorulmus arkadas ya. 2,5 milyar agactan bahsediyorlar hala. o agaclar boy boy bize giriyor.

• yiğit bulutu sevmiyorum kendini bir ... sanıyor

0|0
    0|0
  • yiğit bulut işte adam

0|1
    1|1
  • alman sanayisi tüm dünyaya bedel, hiç bir gelirleri olmasın sanayiden bile işi götürürler

0|0
    0|0
  • Econ'den geçilmiş belli. BA mi geldı lan yoksa?!

1|0
    0|0
    • adam sakirt cikti mk. son not ortalamasi 30. kopek katalog yapti. gezi parki kacti herhalde gotune.

Kızlar Ne Diyor 3

• Türkiye de ucurumlar var almanya da vatandasa verilen haklar daha fazla ise girmeyen adama bir maas baglıyor Türkiyede olursun yani demek istedigim Zenginler yedikleri paraları bak ülke olarak ne kadar cok kazanıyoruz olayına getiriyorlar ne kadar ironik ve aptalca

1|0
    0|0
  • almanya ya dokunmasa havalimanına niye karşı çıksın , yiğit buluta güveniyoruz...

0|0
    0|0
  • ikiside kapitalist ülke işte ne farkı olacak. ikisinde de zengin daha zengin , fakir daha fakir. sömürü düzeni aynı. işçi orada 1000 dolar alıyorsa , burada 400 dolar alıyor. ama patronlarda bu sıfır çoğalıyor. tek fark bu işte

0|0
    0|0
    • kusura bakma ama egitim orani, saglik hizmetleri, anne, bebek olumu oranlari, isci olumleri vs de karsilastirdin mi? hadi sen kisi bazli bakiyorsun ya. ondan.

• sorunda , sağlık , insan hakları vs gibi konularda tamam almanya daha iyi ama. devlet ve kapitalizm insanı sömürür. genel olarak söyledim yani. bu yüzden karşılaştırılamaz.

• almanyada irkcilik var mi var. o konuda da sikintim yok yani soylerim. benim rahatsiz oldugum durum birilerinin habire ekonomi cok iyi. ekonomi cok muhtesem soylemleri atmasi. yoksa ekonomi gelir dagilimindaki adaleti, isci, bebek, anne olumlerini, egitimi, sanati vs vs gostermez. o acidan bakinca berbat durumdayiz.

Yükleniyor...