Yeni yazarları mı daha çok bilir ve okursunuz yoksa eski yazarları mı?

Yeni ve eski'deki kıstas yazarın ölmüş olması. Ben çok kitap okurum ama yeni yazarlardan belli isimleri tanıyıp bilirim. Hani eski yazarlar ve kitapları hakkında daha çok bilgim vardır. Yeni yazarlarda aradığımı bulamıyorum nedense. Sizde durum ne peki?
Yeni yazarları mı daha çok bilir ve okursunuz yoksa eski yazarları mı?#Wimpy

1|2
3116

En İyi Kız Görüşü

En İyi Erkek Görüşü

• Bir okur olmak için öncelikle kendi ilgi alanını belirlemeli ve geniş bir bakış açısı yakalamalı diye düşünüyorum. Yani laley

0|1
    0|1
    • Mobilde olduğum için birden eksik göndermiş oldum devam edeyim:
      Yani hadi ben şunu okuyayım bunu okuyayım diyen biri kolay kolay bir yol tutturamaz. Elbette bu sabır ve zaman işi. Bireyin bunu araştırması ve kendini bulması gerekir diye düşünüyorum. Tabi günümüzde gerçek yazar ile yazarlık sınırları içinde dolaşan ve idealist olmak yerine popüler olmak gayesini güden kalemleri de iyi ayırt etmek gerek.

Bu çerçevede sorunun ve yorumlarda gördüğüm ve anladığım kadarıyla herkes, açık şekilde olmasa da daha çok roman türünü düşünerek yazmış.
      Ben de bu yönde cevaplarsam hem eski hem de yeni nesil yazarlardan oluşan bir havuzum var diyebilirim. Yeni nesilden bana göre öne çıkan yazarlar (ki bu yazarlar öyle yeni nesil derken genç yazar değiller) olduğu gibi elbette roman tarihine damga vurmuş isimler de bir dolu şekilde bu havuzda yerini alıyor.

• Bunun dışında sadece roman değil, divan şiiri ve modern şiir, hikaye ve bunların dışına çıkarak ülkede ve dünyada gündemi hedef alan politik eserleri de seçip okumaya çabalıyorum. Ama politik alanda eski ve yeniden ziyade gündemi iyi analiz etmiş ve bazı noktalara ışık tutarak delillendirmiş, böylece bir bakış açısı ortaya koymuş yazıları ve onların yazarlarını takip etmek daha önemlidir...

• haklı olduğun noktalar var zaten yarı olduğunu tahmin etmiştim :D

mesela siyasi olarak düşünürsek benim aklım yine eskilere gidiyor çünkü günümüzdeki ideolojilerin temeli orada yatıyor. Felsefe konusunda da bu böyle. Günümüzde felsefe yazanlar genelde eski felsefecileri yorumlamayı seçiyorlar. Yani bir bakıma kökler her zaman eskiye gidiyor. Günümüzde kök olabilecek ender yazarlar var. Ama günümüzdekilerin hepsi kötü demek değil elbette bu ama çoğunluğunun yazılarının pek bir değeri yok. Baya seçici olmak lazım o yüzden

Senin görüşün var mı?

Kızlar Ne Diyor 30

• Herkesin kendine özgü üslubu var ama bana göre bir ahmet batmanla bir nazım hikmet bir oğuz atay aynı değil yani eskiler güzeldir

0|1
    0|0
  • Yeni yazarları daha çok okuyorum.

0|1
    0|0
    • önerdiğin var mı içlerinden

• Genellikle Türk kitapları okumadığım için, Türkler arasından eski yazarları daha iyi biliyorum.
      Bir de eskilerden İngiliz Edebiyatından Brontë kardeşlerin yazdıklarını önerebilirim.
      Yabancı olarak da genelde büyükçaplı yarışmalarda ödül almış veya finalist olmuş, bestseller kitapları okuyorum. . Net bir isim aklıma gelmedi :/
      Çok uzun oldu açıklamam :(

• Eski yazarlara daha cok hakimim açıkçası. Yenilerden sorsan tek tük bilebilirim

0|1
    0|0
  • Eski, ne varsa eskilerde.
    Popüler olmaktan uzak sadece hissettikleri ve gördükleri için bir şeyleri kaleme almışlar.
    Şimdikiler ucuz aşk ve seks hikayeleri ile gençlerin cebinden para çarpıyor.

0|1
    0|0
  • eskileri tabiki yenilerini takip edemiyorum malum ipini koparan yazar oluyor

0|1
    0|0
    • özellikle sosyal medya çıkınca yazarlık olayı bayağı sıradanlaşmaya başladı o konuda haklısın

• hee hic bir halt bilmeyen kuzenim bile kitap yazıyor

• Eskiye yeniye göre ayrımcılık yapmıyorum lakin eski yazarlar daha dolu ve içe dokunaklı yazıyor.
    Yenilerden takip ettiğim bir yazar 15 şubatta yeni kitabı çıkıcak. Yazarın en çok olduğu gibi olmasını seviyorum.

0|1
    0|0
  • Eskileri.

0|1
    0|0
    • sanırım yenileri kimse beğenmiyor. Eskiler daha mı iyi yoksa yenilerde aradığını bulamıyor musun

• Yenilerin dili o kadar basit ki bence

• Muzik anime kitap film olsun hep eskileri daha cok seviyorum. gunumuz yazarlarini pek bilmiyorum. aslinda takip ettigim yazarlar da az ya edebiyat ya da tur olarak bakip aliyorum. wattpad okumuyorum oradan populer olmus kitaplar da varmis (kotu cocuk gibi) daha yeni ogrendim.

0|1
    0|0
  • Eski, bu arada fotoyu aldım hoşuma gitti.

0|1
    0|0
  • Ayırım yapmıyorum.

0|1
    0|0
  • Eski ya 🌺

0|1
    0|0
  • Her ikisinden de beğendiklerim var.

0|1
    0|0
  • Ego tavan olan yeni yazarların primci yazarların hepsinden nefret ediyorum

0|1
    0|0
  • Eski kitap kokularına bile bayılıyorum..
    Eskiler iyidir.

0|1
    0|0
  • Elbette eski

0|1
    0|0
  • aynı durumdayım. hele bir klasikler. Aradığımı onlarda buluyorum.

0|1
    0|0
  • Eskileri.

0|1
    0|0
  • her ikisinide okurum. yeni yazarlara karşı günümüzde bir önyargı var. Her önüne gelen kitap yazıyor düşüncesi var fakat bunu diyenlerin çoğuda yeni yazarların kitaplarını okumadan yargılıyorlar.

0|1
    0|0
    • yeni yazarlar arasında okuduklarım varda genelde tüm kitaplarını okuduğum bir yazar yoktur ya da eskiler kadar hayran olduğum bir yazar yoktur

• Eskilerin yeri de ayrıdır tabi.

• İyi yazar olan yazarları.

0|1
    0|0
  • Genelde yeni yazarları tercih ediyorum ama eskilerdende sevdiklerim var

0|1
    0|0
  • Kızlar Devam
    10

Erkekler Ne Diyor 15

• Yeniler tanımaz bizi eskilere sor. Sözü açıklayıcı olabilir mi :)
    Sonra gelen bir öncekinin aslını yaşatır.

0|1
    0|1
  • Eski yazarların kitapları daha doyurucu ve özgün. Yeni yazarların kitaplarında kitap okuduğumu hissedemiyorum.

0|1
    0|1
  • Yeni yazarlardan sadece yabanci. olanlari takip ediyorum yerli olanlarda eski yazarlar daha mantikli yerli yeni yazarlarin beyninin yikandigini dusunuyorum.

0|1
    0|1
  • Yoldan geçen yazar oluyor kitap yazıyor bu devirde bide çok garip bu heriflerin bazılarının kitapları da okunuyor geçen gün gördüm S*ktr git diye bir kitap yazmış adamın biri deli gibi satmış oysaki Gogol Hügo Çehov Dosdo Gorki felan da var bunlar neden okunmuyor anlamıyorum Nietsche oku diyorum adamın birine sen ateist misin diyor bana. d

0|1
    0|1
  • Eskileri

0|1
    0|1
  • Yazardan çok İçeriğe bakıyorum

0|1
    0|1
    • hangi zamanın içeriğini beğeniyorsun peki günümüz mü tarihi mi

• Kişisel gelişim, bilim kurgu, filmlerin kitaba çevrilmiş hali bide. Aslında yelpaze çok geniş koleksiyonumda her çeşit var.

• Eski

0|1
    0|1
  • Eski yazarlar...

0|1
    0|1
  • yeniler bir halt bilmez eskiler en iyisi

0|1
    0|1
  • Eskiler.

0|1
    0|1
  • Her türlü okurum ben

0|1
    0|1
  • Eski.

0|1
    0|1
  • Eski kitapların içeriğini geçtim kokusu bile bir başka oluyor😊😊

0|1
    0|1
    • tabii orası öyle özellikle kitabı ilk açtığında :)

• eskileri
    yeniler sadece aşk yazar

0|1
    0|1
  • Kitap okumak sakıncalı bıre

0|0
    0|1
Yükleniyor...