Entropi yasası nedir? Özellikle mühendis arkadaşlarımdan yardım bekliyorum.

''Entropi yasası''hakkında bilgi sahibi olmak için özellikle mühendis arkadaşlarımdan yardım bekliyorum.

Entropi yasası nedir?

Sosyal bilimlerde entropinin etkilerini basit örneklerle açıklamanız mümkün mü?

0|0
2|2

En İyi Kız Görüşü

• iletişimde entropi teorisi diye bir şey var, hatırladığım kadarıyla anlatmaya çalışayım.

bir iletişim kanalında (konuşma, telefon, veya harhangi bir medya aracı) a vericisinden b alıcısına doğru bir enformasyon akışı var diyelim. örneğimi telefon üzerinden sürdüreceğim: a vericisi b vericisi ile telefonda konuşurken, araya herhangi bir bozucu etken girerse - cızırtı, ses kesilmesi gibi- veri akışı kesintiye uğrar ve enformasyonun yapısı bozulur. bu akıştaki negatif kesilmeye entropi yasası denir.

yanlış hatırlamıyorsam shannon modeli olarak geçiyor iletişimde, araştırabilirsin. gragiklerde entropiye sebep olan bozucu yani entropi kaynağı küçük bir kare olarak gösterilir, bu nedenle benim içih entropi kare şeklindedir:) neyse bu benim görsel manyaklığım, olayın medya harici iletişim boyutuna geçelim.

bu tamamen benim konu üzerindeki düşüncelerimle alakalı, teoriden bağımsız konuşuyorum şu anda. bence entropi medya araçları olmaksızın kurulan iletişim çabalarında da pekala mevcuttur. sen birine bir şeyi anlatmaya çalışırken, o sırf kişisel önyargıları, saplantıları veya benzeri duyguları nedeniyle sözlerini anlayamıyorsa, yani ne yaparsan yap meramını o kişiye tam olarak iletmeyi başaramıyorsan, entropi kuralı işler bence. hayatım boyunca defalarca, insanlarla konuşurken sanki aramızda küçük bir karecik duruyormuş gibi hissetmişimdir ben!

1|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 1

Erkekler Ne Diyor 2

• Entropi düzensizliğin temelidir diye aklımda kalmış.Termodinamiği tek seferde geçtiğim için az hatırlıyorum(bildiğim şeyleri 3-4 kere de öğrenebildim)

Entropi azaltılmaz ve geriye dönmez.Bu nedenle zamana ve zamanı algılayışımıza benzetilir.Hatta düzensizliğin artışını bir çok şeye uyarlayabilirsiniz.Örneğin aşk bir gün bitecektir.

Düzen isteyenlerin karşısına entropi çıkacaktır.Yani sistemi her şeye uyarlamak mümkün.Sistem doğacak,yükselecek ve en sonunda yok olacaktır.

Aklımda kalanlar bunlar,eksik ve yanlış bilgi vermem olası

1|0
    0|0
  • vazgecilmez fizik yasasıdır Evrendeki her madde (parcacik seviyesinde) düzensizlik eğilimindedir. Madde kendi dış sistemi ile iletişim halinde olma hibridleşme halidir. Entropi değeri hic bir zaman sıfır olamaz bu arada. Farkli bilim dallarında modellemeleri mevcuttur örn:işletme.

0|0
    0|0
Yükleniyor...