Sanat Felsefesi Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

Sanat felsefesine ilgisi olan var mı?
Sanat ve felsefe ilişkisini nasıl açıklarsınız? Bildiklerinizi bizimle paylaşın, lütfen.
Sanat Felsefesi Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

1|1

En İyi Erkek Görüşü

• Sanatla ilgili her türlü konunun analiz edilmesine biz sanat felsefesi deriz.. Estatik değerlendirme, görüş zevki, işlevi ve insan için ne ifade ettiği konularının ortaya konduğu bir dal..

1|0
    0|0

En İyi Kız Görüşü

• Bence sanat hem taklit, hem yaratma, hem de oyundur. Üçünden biri değildir üçünün birleşiminden oluşarak güzel olanı ortaya koyma biçimidir güzel ise Schellingin dediği gibi sonsuzun sonlu olarak kendini göstermesidir bence

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 10

• genellikle estetik ile karıştırılır. estetik doğadaki güzeli de konu edinebilecekken, sanat felsefesi insan yaratısı olan, belli ölçütlere uyan adına sanat yapıtı denmiş nesneyi inceler. bu nesneye, insan dünyasına kattıkları bakımından yaklaşır, bunu yaparken ürünün güzel olup olmadığını inceler. "güzel olan aynı zamanda yararlı mıdır?" "güzel hangi varlık katmanındadır?" gibi tartışmaları da içinde barındırır. platonun şölen diyaloğu ve aristotelesin poetikası sanat felsefesinin ilk yapıtları sayılabilirse de, adı sanı konmuş olarak sanat felsefesini başlatan baumgarten'dır. türkiyede sanat felsefesi çoğunlukla edebiyat felsefesine indirgenmiş olmakla birlikte, ismail tunalı'nın estetik ve sanat ontolojisi yapıtları, bu alandaki temel başvuru kaynaklarıdır. edebiyat felsefesiyle ilgili olarak da abdullah kaygı'nın edebiyat ve varlık'ı kuramsal edebiyat felsefesinin türkçedeki en başarılı örneklerindendir. Ve sanat felsefesi diye bir şeyin olduğunu bilmeme rağmen sayenizde biraZ öğrendim tskrler😊😊😊😊

1|0
    0|0
  • ben sanatla ilgileniyorum, şarkı , şiir ve hikaye yazıyorum , beste yaprıyorum, felsefeyi çok seviyorum, felsefe kitapları okuyorum, benim bu konuda ki düşüncem şu , büyük sanatçıların kendilerine özgü bir hayat felsefeleri vardır, bu felsefe sayesinde , özgün sanat eserleri ortaya koyar ve farklılık yaratırlar

1|0
    0|0
  • Bak şimdi, sanat da felsefe de bizim hayatımızda yer alan her türlü olgu, durum ve yaşantıdan etkilenir. Fakat ikisi farklı alanlardır ama benzer şeylere farklı tarzlarda bakarlar ve ister istemez birbirlerini beslerler.
    Şöyle diyeyim: Her sanat yapıtı bilinçli veya bilinçsiz felsefi bir içeriğe, fikre dayanır. Felsefe ise bulunduğumuz çağın sanat olaylarını inceleme konusu yapar dikkate alarak.

1|0
    0|0
  • Felsefi yaşam icerisinde yer alan her olay ve duyguyu özgür bakış açısıyla düşleyip kişinin sanat ruhuyla birleştirmesine ve bunun sonucunda ortaya bir eser yaratma duygusudur.
    Mantik ve az bilgiyle salladım ama tuttu mu bilmiyorum 😀

1|0
    1|0
  • Sanat sanat içindir
    Sanatta felsefe aranmamalı
    Aşkta mantık arayınca noluyor? Tadı kaçıyor

1|0
    0|0
  • sanat ınsan ıcındır

1|0
    0|0
  • Hayır yok

1|0
    0|0
  • Ayrılmaz ikili Sanat ve Felsefe 😁😁

1|0
    0|0
  • Çok basit kafa patlatmaya gerek yok o kadar. Sanat ve felsefenin ortak yönü kanımca kişinin yaratıcılık, sorgulama ve farklı bakış açılarını kazandırma.

1|0
    0|0
  • Sanat felsefesi doğayla iç içedir

1|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 0

Kızlardan En İyi Görüş seçilmiş!

Yükleniyor...