Kitap yazmanın aşamaları nelerdir?

Arkadaslar ben bir kitap yazmaya baslamak istiyorum. Ama adımlarım nasıl olacak bilmiyorum. Tecrübesi olan ya da bilenler var mı ?

Diyelim bitti. Bunu nasıl bi yayın evine gösterip anlaşacağım. Para ödemem gerekiyor mu ?

Güncellemeler:
teşekkürler ama ben eğitimden bahsetmiyorum . kitabı yazdım bitti. sonra yayınevleri ile nasıl iletişime geçeceğim. nasıl kitabımı okuyup beğenmelerini sağlayacağım.

0|0
4|3

En İyi Kız Görüşü

• Yayınevlerine eserinin kopyasını göndermen gerekiyor sanırım. Stephen King'in yazma sanatı isimli kitabında okumuştum. Asla zımbalama..Mümkünse ciltletebilirsin. Eserin basılı kopyası haricinde de cd formatında da göndermeni tavsiye ederim. Ve mutlaka paraya kıy ve telif hakkını al öyle gönder. Kitabını çok satanlar listesinde başkasının adıyla görmek istemezsen tabi ki...

Yayınevlerini ayırt etme. Küçük büyük hepsine yolla. Fakat dikkat etmen gereken şey, eserinin göndereceğin yayınevinin eseriyle paralellik göstermesi. Solcu yayınlar yapan bir yayınevine bir aşk romanı göndermemek gibi..

Sadece okuduklarımı yorumlayarak sana bu önerileri sunuyorum.

Para ödemeye gelince, bu konuda fikrim yok...

Umarım herşey dilediğin gibi olur :)

2|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 3

• kitap yazmak için edebi bilgin iyi olmalı. tabi hitap kesimin de önemli. edebi değeri olan kitaplar yıllar geçse de yine okunuyor (örn. çalıkuşu) fakat bi durum var sonradan kontrol etmek bence biraz sacma. aynı zamanda yazarken o anki hissiyatı en şeffaf kelimelerle yazmalısın. sonraki kontrolde o yazarkenki anı yaşar durumu yakalayamazsın.

kitap evine para vermelisin tabi. biraz kartvizit bastırmak gibi düşün. ücret alıyorlar.

0|0
    0|0
  • evet ödeyeceksin tabi orası babanın yayınevi değilse

1|0
    0|0
  • ah ah zor işler bunlar...

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 3

• Kitap yazmak cok zor bir iş. Bence ilk kısa kısa öykuler, yazılar yazıp kendini yeteri kadar gelıstırmelısın. ( bır yerde okumustum, bende su an aynısını yapıyorum.) Her yeni yazdıgın yazıda dahada gelıstıgını farkedıp kendine inanamayacaksın. Yeterınde iyi oldugunu ve yazmaya basladıgın kıtabı bıtırebılecegını dusundugunde ilk önce olayı ıyıce kurgula. Kişileri ve özelliklerini bir not defteri alıp ayrıntılarıyla tasarla. Kaba taslak senaryoyu hazırla.Ardından yazmaya basla. Bitincede yasadıgın yerdekı yayın evlerını gıdıp okutursun. Gerci onada gerek yok artık. E postayla ınternet uzerındende gonderebılırsın. Ve eger cok cok basarılı degılsen bastıracagın her kitap başına para ödemek zorundasın.

0|0
    0|0
  • yazarlık kurslarına gitsen iyi olur. etrafının ooo süper güzel olmuş gibi gazlarına gelme, edebi gözle olaya bakan bi adam/yazar/eğitmen lazım. Kitabını bırakırsın yayınevine fakat çokta ilgilenileceğini zannetmem. Bir şekilde bir bağlantı bulursan ilgilenme olasılıkları yüksek fakat ilgilenmeleri basacakları anlamına gelmez. Eğer kitap gerçek bir kitapsa sana telif öder yayınevi ve kitabı basar ama öyle çok büyük paralar falan yok bu sektörde haberin olsun. Eğer tirişkadan bir kitap olduğunu düşünürlerse sen para verir bastırtırsın... (7 yıldır bu işin içinde olan biri olarak söylüyorum bunları) büyük hayaller kurma... kitap işi zordur... yazması da... satılması da..

0|0
    0|0
    • Benim amacım para kazanmak degil gercekten. Sadece bi kitap yazmak istiyorum, yaşadıklarımı anlatabileceğim. Deneme tarzı kahraman tazeoğlu, can dündar tarzı. Sadece bunu bastırabileceğim bi yer olsun istiyorum.

• yazarlık kursuna git mutlaka...

• nerde yaşadığını bilmiyorum ama istanbulda yazarlık kursları var edebiyat vakfı gibi yerlerde.bence onlara katıl

0|0
    0|0
Yükleniyor...