Antik Mısır tarihine ilginiz var mı?

Ben şu sıralar Antik Mısır ile kafayı bozmuş durumdayım. Sizinde ilginiz var mı?

0|0
7|26

En İyi Erkek Görüşü

• Antik Mısır ile ilgileniyorsan şu kitapları okumanı cok isterim ve kesinlikle okumalısın..

1- link

2- link

link

link

link

Bu seriler iyidir.. tavsiye Ederim.. bunları bitirdiğinde tekrar sana bir kitap söyliyeceğim ama onu bulman zor CIA veFBI in toplattığı aynı zamanda Bilimadamının ortadan kaybolma sebebi olan bir kitap var..

0|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 25

• Kleopatra'nın burnu biraz daha kısa olsaydı, tüm dünya tarihi farklı olur muydu acaba? (Ya da Fanya Kaplan, suikasti başarıyla tamamlasaydı... :)

CHP sol bir parti miydi diye soran da sizdiniz yanlış hatırlamıyorsam. Tarihe, siyasete yoğun bir ilginizin olması güzel. Annales Okulu'ndan bu yana pür bir tarih disiplininden söz edemeyiz zaten. Tarihin de, tarihçinin de çalışma alanları oldukça genişledi. Eskisi gibi tek boyutlu ve dar kalıplar içerisinde incelenmiyor tarih. Kültür, sosyoloji, ekonomi, mitoloji vb. dallarla sıkı fıkı olmak, bir gerekliliktir. Tarih felsefesi de candır.

O anlamda Mısır'ı ikiye ayırmalı ve çok boyutlu incelemeli. Müthiş bir kültürel derinlik.

İlerleyen yıllarda Roma'nın sonunu hazırlayacak olan istilacılara duvar teşkil eden Memfis kenti ilgimi çeker. Neden? Turnusol kağıdıdır çünkü. Eski Mısır'ın o kozmopolit toplumsal/askeri/dini yapılanması hakkında bilgiler verir.

Sonrasında Yeni İmparatorluk dönemine geçerim. Tıpkı İbraniler (samiler) gibi kucaktan kucağa dolanan; ruhbanlar, soylular ve firavunlar arasında soğuk savaşların estiği Mısır...

Ve bir kez daha emin olurum ki... "Tarih", bir sınıflar savaşımıdır.

Annales okulu iyidir, iyi :)

0|1
    0|0
    • Evet o soruyu da ben sormuştum :) Tarih, siyaset ve eski mitolojik inançlar ile ilgileniyorum genelde

• youtube'da bu konularla ilgili çok enteresan bir belgesel seyretmiştim. Maalesef adı aklıma gelmiyor ama piramitlerin dünyada hep belli bir eksen üzerinde inşa edilmiş olması, geometrileri ve inşaatı hakkında çok tuhaf şeyler anlatıyordu. İnsan şaşıp kalıyor...

0|0
    0|0
  • evet bende bilirim onların tarihini.

0|1
    0|0
  • eski mısırda teknoloji şu andakinden dahada ilerideymiş gibi geliyor, kayda değer bir şeyler buldugunda lütfen bizimlede paylaş bizde öğrenelim

0|1
    0|0
    • Teslanın Alternatif akımını yıllar önce bulmuşlar ki Gize Piramitleri yüksek ihtimalle santral gibi kullanılmış. Hiyerogliflere bakarsan görürsün zaten, ellerinde uzun çubuklarla ampül benzeri birşey taşıyorlar ve herhangi bir bağlantı yok.Hatta ilgili mitlere bakarsan büyük piramitte bir lahit var ve bu lahit piramitin merkezinde bulunuyor, bu lahit diğer lahitlere göre ufak ve geniş yani insan için değil daha doğrusu bir lahit değil sanki birşey için yer yapılmış

• ki bazı söylentilere göre Kutsal Ahit Sandığının oraya koyulduğunu ve Alternatif akımın oluşmasını sağladığı söyleniyor. Ayrıca kullanılan malzeme içte iletken dışda yalıtkan malzemeler.

• Sen git bilmem kaç bin yıl önce tüm teknolojik şeyleri bul ve uygula. Yıl olmuş MS 2013 dünyanın en geriden giden ülkeleri arasında ol yönetim yüzünden tüm ülke karışsın. Ben Mısır uygarlığının o halden bu hale nasıl geldi onunla ilgilenmeye başladım.

0|0
    0|0
  • Antient Alliens belgeseli, Ra Bilgileri kitabından ve onlarca filmden sonra ilgisiz olmak na mümkün. İlimunati, piramitler, firavunlar, hz Musa, uzaylılar, hiyaroglifler...

Rihanna'nın diamond world tour teması bile mısır daha ne olsun.

Gizem üstüne gizem soru üstüne soru

0|0
    0|0
  • Mitoloji ile çok ilgiliyim sadece antik mısır yunan mitolojisi. Sümerler olmak üzere Antik uzaylılar kafasına da bayılırım

0|0
    0|0
  • uzak dur:D

0|1
    0|0
  • bi ara bende çok sarmıştım da sonra geçti.. Sümerler daha acayipmiş zaten

0|1
    0|0
  • Ben ilgileniyorum. Özellikle de o piramitlerle...

0|1
    0|0
  • az bıraz ılgım vardır.. sonucta bır gızem var ama kım kıme ınanmıs kım kımın kaynıymıs o kadarını bılırım

0|0
    0|0
  • mısır ülke mısır yerine bildiğimiz mısır diye okudum. ne diyor bu diyorum. antik mısır ne diyorum. neyse komik değildi. hayır yok.

0|1
    0|0
  • sen bence kafayı bozmuş durumdasın dakkada mıtolojık tanrılrdan fıravunlra cvrdın ya olayı helal olsun :P kırık tıtmassın sen :)

0|1
    0|0
  • Profil resmime bak hele :D yok gibi mi duruyor?

0|0
    0|0
  • Antik mısır bayat olur gece gece acile koşturma bizi bardakta mısır alalım onu ye ?

1|1
    0|0
  • Mitolojisini biraz biliyorum.

0|0
    0|0
  • severim piramitlerini

0|1
    0|0
  • küçükken ilgim vardı da pek araştırmadım

0|1
    0|0
  • zar zor geçiyoduk o dersi ne ilgilenmesi :(

0|1
    0|0
  • Bilmem kaç yıl önce ampul kullanmışlar

0|0
    0|0
  • hep ilgi duymusumdur ama detayli bir arastirmaya giristigim soylenemez

0|0
    0|0
  • şunları söyleyebilirim mısırlılar Türk olabilir ve piramitler zaten Türk işi bu kesin

0|0
    0|0
  • mumya filminin serilerini kacirmadim gerci son yaptiklari çinde geçiyor ama olsun

0|0
    0|0
  • nesini merak ediyorsun mesela.?

0|0
    0|0
  • ölüler şehri höh isme baksana, ölüler kitabı filan var mıbi işe yarıyo mu?

0|1
    0|0
    • efsane bunlar. bir işe yaramaz :)

• Bunlar efsane. Ben doğa üstüne inanmam. Ama mitolojik ve antik konular olunca ilgimi çekiyor :)

• Mitoloji dediğin şey zaten doğa üstü, inanmana gerek yok bir an gözlerini kapat hayal et :D film gibi izle

Kızlar Ne Diyor 7

• Hiyerogliflerin Sırları 5bölüm belgesel çok vakit almaz izleyeblrsin.

Antik Mısır Sırları gibi aynı başlık altında bulunabilir birçok hiyeroglif konulu kitaplardan bir kaçı hakkında fikrim var, ama asıl merak ettiğim 3.tercüme adlı bir kitap hala okuyamadım , bu kitapta anlatılan mezhepler, tarikatlar ,mezar taşları üzerindeki sırlar.. vs.. çok geniş kapsamlı bir konu ama ilgi çekici.

3|1
    0|0
    • Cidden büyülü yıllar gibi. Özellikle mezar taşları konusu farklı bir alem

• Sizin de anlattığınız gibi mısır tarihçileri için bu mezar taşları büyük bir gizem ve vazgeçilmez bir kaynak .

• Son olarak tavsiyeniz üzerine Hiyerogliflerin Sırları'nı izlediğimi belirteyim, kısa ve öğretici bir belgesel dilerseniz daha farklı yayın ve kaynak önerebilirim.

• ilgim yok =/

0|1
    0|1
  • napcan gız mısırlı goca mı bulcan?::D

0|1
    0|0
  • Merak etme geçer yakında :) bende Bi ara Hint mitolojisine merak sarmıştım ama gece gündüz araştırırdım sonradan geçti :) bu arada firavunları piramitleri falan bende merak ediyorum gidip görmeyi çok isterim :)

0|0
    0|0
  • Eskiden ben de aşırı ilgi duyuyordum. Ama zamanla geçti.

0|0
    0|0
  • Kleopatra'nın Kızı. Mutlaka oku o halde :D

0|0
    0|0
  • ismimde eski mısır arapçasından gelme olduğundan merakım var..

0|0
    0|0
Yükleniyor...