Oruc haqqinda sorumdur

Arkadasdar bu yil oruc tutamicam :( sebebi yuzme dersine gidiyorum. ne yapsan? yuzme dersimi biraksammi yoksa...?

Güncellemeler:
Arkadaslar yeni yazildim yuzmeye

0|0
8|9

En İyi Erkek Görüşü

• oruç elinde sonunda bozulacak.yüzmeye devam et

1|1
    1|0

Kızlar Ne Diyor 8

• Ramazan orucunun tutulmasına mani olan bazı haller vardır. Bu tür durumlarda tutulacak oruc kişinin sağlığına zarar verebileceğinden orucun tutulamayıp sonradan kazasının yapılması daha uygun görülmüştür.

Orucun tutulamadığı haller şunlardır…

Hastalık

Hasta olan veya oruç tutunca hastalığı artan kimse, oruç tutmaz veya tutuyorsa bozabilir. Hastaya bakan da, hasta hükmündedir. Hastaya bakmak için sıkıntıya girerse, oruç tutmayabilir.

Sefer

104 km uzağa giden kimse, 15 günden az kaldığı yerde seferi olur. Yolculukta sıkıntı olur, iş aksar veya kazaya sebep olacak bir durum olursa, orucu kazaya bırakmak caiz olur. Hadis-i şerifte, (Seferde sıkıntı içinde oruç tutmak, iyilik sayılmaz) buyuruldu. (Buhari)

Gebe ve emzikli olmak

Kendine veya çocuğuna bir zarar gelecekse, gebe ve emzikli kadın oruç tutmaz. Hadis-i şerifte, (Allahü teâlâ, gebeyle emzikli kadına oruç tutmaması için ruhsat verdi, orucunu tehir etti) buyuruluyor. (Ebu Davud, Tirmizi, Nesai)

Emzikli kadın, kendi çocuğunu veya başkasının çocuğunu emzirse de hüküm aynıdır.

Açlık ve susuzluk

Kendisinde şiddetli açlık ve susuzluk meydana gelen kimse, ölüm tehlikesi varsa veya aklı gidecekse yahut hastalanıp bir zarara uğrayacaksa orucunu bozabilir.

İhtiyarlık

Oruç tutamayan yaşlı kimsenin, iyileşme ihtimali de yoksa tutamadığı günler için fidye verir. 30 günün fidyesi 53 kg. undur. Veya 53 kg. un alacak altın da verilebilir.

İkrah

Oruçlu, (Orucunu bozmazsan seni öldürürüz veya bir uzvunu keseriz) diye tehdit edilmişse, dediklerini yapmaya güçleri yetiyor ve blöf yapmıyorlarsa, oruçlunun orucunu bozması mubah olur.

0|3
    0|0
  • Q harfi Türkçe alfabede yok. belirtmem gerektiğini hissettim.

Yüzmeyi akşama bırakma imkanın varsa olabilir. ama diğer türlü oruçla zor olur. sağlığını tehlikeye sokma, birini seç

0|0
    0|0
  • Oruc tutmalisin.

0|2
    0|0
  • Arap sen oruç tutma.

0|1
    1|0
  • niye ramazan ayında yazıldın ki. tabikide oruç daha önemli, yüzme için yılda bir kere gelen Ramazan mı terk edilir?

0|0
    0|0
    • yuzme dersi olmayan gunler tutsam? yuzme dersim bitinci birakdiklarimi tuta bilirmiyim?

• Bacim hem oruc tutsam hem yuzme dersine gitsem olmazmi? agzima su deymesi pozarmi orucumu?

• o kadar bilgim yok maalesef :/

• farzı terk mi ediyorsun?

0|1
    1|0
  • Yüzmek acıktırır .Sağlığını tehlikeye atma.İkisinden birini seç.

0|0
    0|0
  • yüzme sünnet, oruç farz tabiki oruç tutucaksın

0|0
    1|0

Erkekler Ne Diyor 8

• 1 ay gitmeyi ver. çok gereksiz bir bahane çünkü.

1|0
    0|0
    • kursta devamlılık esastır çok yanlış bir yaklaşım şahsen ben doğru bulmuyorum bu görüşü

• hesabını sildir 1 ay sonra tekrar yazılırsın.

• Yue dersi farz olmadığına gore dersi sonraya bırak

0|0
    1|0
  • Senin dünyalık zımbırtılarının Allah katında beş paralık değeri var mı sen söyle ?

1|1
    1|2
  • #QNedeniİleAklıma

#HuqqaGeldi

#AdamlarAlkolsüzMojitoYapıyor

0|0
    0|0
  • bırak lan gitsin bırak ! ALLAHU EKBER !

0|1
    1|1
  • ben de dalgıçım ama vurgun yemezsen bozulmaz dedi caminin hocası

0|1
    1|1
  • Hemen yüzme dersini bırak...

0|0
    0|0
  • ramazandan sonra devam et nolmuş bende lisanslı yüzücüyüm ancak ara verdim.

0|0
    0|0
Yükleniyor...