Bölümler ve İş İmkanları Hakkında

Türk Dili ve Edebiyatı - Psikoloji - Tarih - Sümeroloji - Felsefe - Arkeoloji - Sosyoloji - Ekonomi - Maliye

Bu bölümler hakkında neler biliyorsunuz ? Okuma zorluğu ve en önemlisi okuduktan sonra ki iş imkanları ne durumda ?

Şimdiden Teşekkürler.

0|0
2|3

En İyi Kız Görüşü

Kızlar Ne Diyor 1

Erkekler Ne Diyor 3

• Maliye bölümü hakkında da ben birşeyler yazıyım bari : ) hacettepe üniversitesinde okuyorum maliyeyi ve rahatlıkla şunu söyleyebilirim ki iibf nin okuması en zor bölümüdür . Bu dediğim fakülte hocaları tarafından da kabul edilen bir gerçektir. İşolanaklarına gelecek olursak ; Bakanlıklar, VDK, Danıştay, Sayıştay vs.. bu tarz kurumlarda memur olmak istiyorsan yazabilirsin . Ama şunu da unutma bu kurumlara girebilmek için ayrıca kurum sınavlarına girmen yazılı aşamayı geçip birde mülakatta başarılı olman gerek (KPSS ve dil sınavlarının sana mülakatta ve CV'de faydası olacaktır yukarıda saydıgım kurumların çogu kendi yaptığı sınavlarla çalışan almaktadır) . Özel sektör olayına gelirsek kamuda kendini kanıtladıktan sonra teklifler gelecektir ama çokta yüksek bir ihtimali yok

Unutmadan şunu da ekliyeyim yukarıda saydığım kurumların neredeyse tamamında usta-çırak ilişkisi söz konusudur ve bu kurumlara girmeyi başarırsan seni 1 ila 2 yıl arasında bir eğitim sürecine sokacaktır ki çoğunda bu uygulanmaktadır(Örn: Sayıştay) . Tabi ki bu dönemi de başarıyla atlatman gerek işe girebilmen için :) anlayacağın oldukça uzun bir süreçten geçeceksin dişini sıkmayı üni. girmene rağmen oturup 5 6 yıl daha hatırı sayılır şekilde ders çalışabileceksen oldukça iyi yerleri vaat edebilirim sana :)

oldukça karışık bir yazı oldu ama umarım faydası olur :)

0|0
    0|0
  • Tarih okuyacaksan kendi alanının en iyilerinden olmalısın çok okuyacak ve araştırma yapacaksın iş imkanı olarak akademisyen ve öğretmen olman şansın var ama akademisyenlik için çok emek harcayıp çok çalışacaksın böylelikle üniversitelerde öğretim görevlisi bile olma imkanı var bende tarih istiyorum tarihi seviyorum bu bölümü seversen bütün kapılar açık ;)

0|1
    0|0
    • Tarihi seviyorum ama edebiyat ve psikolojiyi daha çok ilgimi çekiyor. Aynı mantık burada da geçerlidir sanırım :) Yalnız kendimi parçalamakta istemiyorum.

• Okumak istiyorum ama listeye yazmaya dahi korkuyorum hani sonunda ne olup olmayacağını bilemeyince ister istemez böyle oluyor. :)

• Mutlaka istediğin bölümü kazanırsın belki de hiç beklemediğin yerlere gidebilme imkanın olur :)

• yüksek yapacaksan ekonomiye kadar olan bölümleri oku onun haricinde o bölümlerde iş yok :( ekonomi maliye'yi bilmiyorum sallamayayım şimdi :D

0|1
    0|0
    • Ekonomi'yi yazalım o zaman. :) Teşekkürler.

• valla öylesiniz iş olmazsa seneye bende yeni bir bölüm okucam ya 27 de bitiririm :D

• Hayırlısı olsun ne diyelim :)

Yükleniyor...