Okuduğumuz ve İzlediğimiz Şeyler Nasıl Akılda Kalabilir?

merhabalar, küçümseyeceğinizi düşünmüyorum da yine de yanlış anlamazsanız bir şey sormak istiyorum. Ben aslında okumayı ve izlemeyi seven biriyim. Ama bilmiyorum bir sebep veya sebeplerden ötürü mü akılda kalmıyor. Benim okuduğumun ve izlediğimin bir süre aklımda kalması gerekiyor. Oturup tek tek not da edemezsin. Sizce bu durumu nasıl çözüme kavuşturabilirim? İlginiz için teşekkür ediyorum, şimdiden.

0|0
31

En İyi Kız Görüşü

• bn on kere okudugun tlefon numarasini bile aklimda tutamiyorum o kde unutkanim sozluk cok okumalisin gazete ayni sekilde ve bulmaca cozmelisin

0|0
    0|0

En İyi Erkek Görüşü

• Böyle güzel bir soru için neden yüzünü saklama ihtiyacı hissettin başlı başına bir tartışma konusu. Ama neyse. Mevzuya gelelim. Dostum hafizanın yedi sekiz çeşidi var. Bunlardan en kalıcı olanı sağ lobundaki hafiza bölümünde mevcut. Bu kısım bilgiyi analitik olarak işlemez. Daha çok renklere kokulara seslere ve görüntülere göre kayıt tutar. Mesela matematiksel bir formülü ezberlemek için sürekli yazarsın sürekli soru çözersin ki bu beynin sol lobundaki hafızaya gider. Ancak tekrar etmezsen bir süre sonra unutma riski büyük. Oysa çocukken elini sobada yakman ve bunun verdiği acı seksen yaşına kadar hafızandan silinmez ve sobaya karşı temkinli yaklaşırsın. Kısacası bilgiyi işlerken gözünde canlandır. Hayal kur. Gözünün önüne şekil gelsin. Daha anlamadıysan sana kısa bir hikayeyle örnek vereceğim.

0|0
    0|0
    • (BU hikayeyi gözünde canlandırıp olayları yaşarcasına hissetmeye çalış.) Genç bir çocuğa iftira atmışlar. Çocuk hiç yoktan zindana mahkum edilmiş. Kollarına prangalar vurmuşlar. Çocuk uzun zaman haykırmış ben suçsuzum bırakın beni diye. Ama kimse kulak asmamış. Bir süre sonra çocuk kafayı sıyırmaya başlamış. Kolundaki ZİNCİRLERİ demir parmaklıklara vurmaya başlamış. Her vuruşunda DANNNNN KINNNNN DANNNN KINNN diye sesler çıkmış. Bu arada zincirin ingilizcesinin okunuşu DANKIN. Al sana akılda kalıcı bilgi.

• :D ilgin ve ayırdığın zaman için teşekkür ederim:)

• Bir şeyler aktarabildiysek ne mutlu bana.

Senin görüşün var mı?

Kızlar Ne Diyor 2

• Ufak ufak notlar al ya da ses kayıtları

0|0
    0|0
  • konsantra ol dikkatini topla o zamn olur

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 0

Erkeklerden En İyi Görüş seçilmiş, ancak hala görüşünü paylaşarak katkıda bulunabilirsin.

Yükleniyor...