Hani ışık hızından daha hızlı bişey yoktu ?

Işık hızında giden bir trende arka vagondan ön vagona doğru yürürsem ışık hızından daha mı hızlı gitmiş olurum ? Eğer öyleyse hani ışık hızından daha hızlı bişey yoktu ? Demek ki ben varmışım..

0|0
9|38

En İyi Erkek Görüşü

• Hiç bir madde ışık hızında hareket edemez enerjiye dönüşür ne o tren ışık hızında hareket edebilir nede hadi tren bir şekilde hareket etti desek herhangi bir canlı varlık yaşayamaz o hızda hareket eden bir trende ışık hızı en hızlı hızda değil yanlış hatırlamıyorsam radyo dalgaları ışık hızından daha hızlı diye biliyorum.

1|0
    0|0
    • Ağız tadıyla bir hayal kurdurmadnz yahuu

• bu arada nicke ekleme yapmazsak sevnirim yo benm hayalm hala geçerlii

• Cisimler ışık hızında enerjiye dönüşür. Peki ışık hızını geçerse?

Erkekler Ne Diyor 37

• bu senin hızlı olduğunu göstermez ki. senin hızın yine ortalama 5km/h olacaktır. hızlı giden tren. senin dediğin koşarak treni geçersen olur. ayrıca arkadaşın biri belirtmiş. ışık hızında giden bir şeyde ayakta durabiliyorsan peygamberliğini ilan et demiiş haşa. bu doğru değil. durabilirsin. sabit hızlanan bir cisim de ani ivme değişimi olmadığı sürece istersen ışık hızından 100 kat daha fazla olsn. yol düz olduktan sonra kahve bile içebilirsin.

1|0
    0|0
  • ışık hızı yaklaşık 1.079.252.850 km/saat - Dünyanın mevcut en hızlı treni unvanına 584 km/s hıza ulaşabilen ve Japonya'da bulunan JR-Maglev adlı araç sahip... Yazık oldu hayaline...

1|0
    0|0
    • O zaman ışık hızında arabalar nye var problemlerde ?

• Işık hızından hızlı elektronlar var hanımefendi ve bazı teorilere göre aynı anda iki yerde olabilecek kadar hızlı olduğu söyleniyor. ancak ışık hızına çıkmanız imkansızdır einstein teorisine göre ışık hızına ulaşabilirseniz zamanda yolculuk yapabilirsiniz.

ışık hızı

Işık hızı, Işığın ve tüm diğer elektromanyetik dalgaların boşluktaki hızı olup 299.792.458 m/saniyedir(yaklaşık 1.079.252.850 km/saat).

Işık hızının boşluk için formülü:

c = \frac{1}{\sqrt{\mu_0 \epsilon_0}}

ki burada,

\mu_0=4 \pi \times 10^{-7} N / A^2, boşluğun manyetik geçirgenliği ve

\epsilon_0 = 8,854187817 \times 10^{-12} C^2 / N-m^2, boşluğun elektrik geçirgenliği

olarak alınır. Buradan boşluktaki ışık hızı saniyede 299.792.458 metre\saniye olarak hesaplanmış olur. Diğer ortamlar için ışık hızı şu şekilde formüle edilmektedir:

c' = \frac{1}{\sqrt{\mu_0 \mu_r \epsilon_0 \epsilon_r}}

ki burada, \mu_r ortamın bağıl manyetik geçirgenliği ve \epsilon_r ortamın bağıl elektrik geçirgenliği olarak gösterilmiştir.

0|0
    0|0
    • profil fotoğrafına hayran kaldım black ops :) call of duty severim black ops 2 oynamadım ama 1 oynadım :)

• enteresan :)

1|0
    0|0
  • Şayet treni ışık hızına çıkarabilirsen madde tamamen ortadan kalkar ve zaman senin için durur.Ancak ışık hızının %99 a ulaşmış bir trende hareket edersen ancak ışık hızına ulaşığ bir önceki cümlede saydığım olayları yaşarsın.Bunun dışında treni ışık hızının %99 da hareket ettirdik ve bu anda trenin farlarını yaktık bu halde farlardan çıkan fotonlar newton fiziğine göre c+%99c hızla yanı 1,99c lik bir hızla (300000km/s) hareket etmesi gerekirken yine sadece c hızında hareket ederler.Kısaca ışığı ortamların yoğunluğundan yararlanarak yavaşlatabilirsin ancak asla uzay boşluğundakinden daha hızkı hale yanı c den daha yüksek hızlara çıkaramazsın.Der görecelilik teorisi.Bu güne kadar makrosistemlerde bu teoriyi çürütebilecek bir buluşa imza atılmadı.Ama bu bu teorinin kanun olduğu manasınada gelmez.İnsanlık hala araştırıyor.

0|0
    0|0
  • Sorduğunuz soru bir düşünce deneyi ve fiziksel bir paradoks. Paradoksun çözümü ise kabullerde. Kabullere göre zaten ışık hızında giden bir nesne olamayacağı için soru yanlış. Çünkü ışık hızına ulaşan madde kütle enerji denkliği prensibine göre(E=M*C^2) enerjiye dönüşür. Yani ışık hızını geçemezsiniz.

0|0
    0|0
    • Hayaller suya düştü anlayacağım :(

• Eğer bu tip konularla ilgileniyorsanız size şu kitabı önerebilirim "Steven Weinberg - Atomaltı Parçacıklar". Ayrıca bu düşünce deneyi Albert Einstein' a aittir. O bulana kadar ışığın hızı değişken sanılıyordu. Işık hızının sabit olduğunu hiçbir deneysel ölçüm yapmadan felsefi bir yorumla bulmuştur. "youtube.com/watch?v=wteiuxyqtoM" google da "einstein tren paradoksu" şeklinde arayabilirsiniz.

• Ha yok ben ölesne sordum :D

• :D bilimadamaları bunu araştırdılar belgeseller cekildi ama sonuçu bulamadılar senin nickini göndercem nasaya onlarada söyle bu söylediklerini :D

1|0
    0|0
    • :D oldu olucak ifademi alsnlar :D Vay arkadaş bir soru sorduk yediğimz damgaya bak

• kötü bir esprydi yahu :D

• :D hemde berbat :D sen gel gel ekle beni kafa dengisin sende :D

• ışık hızında giden trende hayatta kalıyosan şükret ne koşması hahahaha :D

2|0
    0|0
  • 404 not found.

2|0
    0|0
  • Bir fizikçi olsaydım fiziği bırakırdım :D o zaman bende ışık hızında ışık hızıyla hareket edeyim daha hızlı olurum :D:D şimdi sana ilk okul 1 seviyesinde ornek yapalım eline bir kalem al ve A kümesi çiz.bu senin ışık hızın :) onada bir alt küme yani içine bir küme çiz buda B kümesi olsun :D şimdi sen diyorsun ki A nın alt kümesi olan B ..A dan büyüktür :D:D Anladın sanırım :d bu arada ışık hızından daha hızlı birşey var düşünce hızıdır buda :):)

0|0
    0|0
  • çok fena saçmaladn ama farkında değilsn cano= )

1|0
    0|0
  • ışık hızı bir zaman birimidir, ve zaman, içinde bulunduğun ortamla var kabul gören bir şeydir, aslolan trenin hızıdır ve ışık hızını var kabul ettirendir o yüzden hiç bir zaman bu dediğin mümkün olmaz. mesela dünyanın içinde dünyanın dönüş hızıyla hareket ettiğini varsayarsk dünyadaki zamandan daha hızlı olamazsın..

0|0
    0|1
  • Bir tren ışık hızına çıkamaz.Çıkarsa atomlarına ayrılır.Zaten sürtünmeden dolayı yanar.Çıktığını var sayarsak sen trenin üzerinde o dediğin şeyi yaparsan duran cisme karşı ışık hızında,trene göre ise kendi hızında hareket etmiş olursun.

0|0
    0|0
  • şu zekayla marsta kıraathane açarız ama biz de imkan yohh :P ukeyukamiukau

0|0
    0|0
  • bu bir varsayım gittiğimizi varsayıyoruz gerçekte olan bişey değil bu hızda gidilebileceğide kesin değil sadece teori

0|0
    0|0
  • okullar ne zaman açılacak la

0|2
    0|0
  • ışığın kütle birimi yoktur bu yüzden tren o hızda gidemez sende hızlı olamazsın

0|0
    0|0
  • Işık hızında bir icat olmadından sen tren yapılana kadar bekle sora beraber denerız

0|0
    0|0
  • ATEİZLER KOŞUN!

KAFASI PERMA MAKİNESİNDE KALMIŞ BİRİNİ DAHA BULDUM!

0|0
    0|0
    • Aklıma başka bişey takıldı.

Işık hızına ulaşmak için neden düz bir yer hayal ediliyor? Neden lunaparktaki salıncakta ışık hızına ulaşılamasın?

• Işık hızında giden bir arabada oturduğumuzu varsayarsak, farları yakınca ne olur?

0|0
    0|0
  • Bir kahve iç kendine gelirsin :)

0|1
    0|0
  • bir berber bir berbere hey yavrum hey ne içtin sen bakayım

0|0
    0|0
  • yalnış.. sadece zamanı yavaslatmıs olursun..

0|0
    0|0
    • :D müzk değilmydii ya o

• cok bılınen bır yalnıs =) muzıge ac gozlu olamazsın ama bılgıye olursun =) bılgı kazandıkca ruhun guclenır

• gidebilirseniz ne ala ama öyle kural varsa gidemezsiniz

0|0
    0|0
  • Işık hızına çıktığın an koşamayabilirsin

0|0
    0|0
  • hey yavrum hey vol16

0|0
    0|0
  • gıt uyu ıyı gelır

0|0
    0|0
  • :):):) ışık ızıyla giden birşeyin içinde sen zaten ayaga kalkabiliyorsa peygamberliğini ilan et :)

0|0
    0|0
  • ahahahaahbi gececi daha ne içtin kız :D

0|0
    0|0
  • İşte öyle bir tren yok sıkıntı orada ama bu dediğine benzer bir şeyin fizikte bir teorisi var

0|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    7

Kızlar Ne Diyor 9

Yükleniyor...