Kapat

Sanatın iyisi kötüsü olur mu?

Mesela caz dinleyene ne kadar kültürlü derken insanlar türkü/arabesk dinleyene farklı etiketler yapıştırılır. O zaman sanatın iyisi ve kötüsü var diyebilir miyiz? Yoksa hala zevklerin ve renklerin tartışılamaz olduğunu savunanlar var mı?
Sanatın iyisi kötüsü olur mu?#Wimpy

1|1
55|48

En İyi Kız Görüşü

• Kar amacı gütmeden, kaliteli üretilen sanat ürünü;diğeri, sadece ürün olur. Dolayısıyla sanat içinde kalitesiz bir şey bulunamayacağından sanatın iyisi kötüsü olmaz. Sanatın bir kolu olarak müzik de sadece kaliteli olanları yani sanat ürünü olanları kapsar. O yüzden "Caz, iyidir;arabesk, kötüdür demek."yanlış olur. Burada "kalite"den ne kastedildiği tartışma konusu aslında. Mesela çoğu kişiye göre, Serdar Ortaç günü kurtaran ve sadece "ürün" olan şarkılar yapar ama bana göre, bu kadar saçma şarkıların ve günlük şarkıcıların arasında sıyrılabildiği için ve işini severek yaptığını düşündüğüm için saçma gibi görünen bazı şarkılarında aslında kolay yoldan iyi anlatımı yakalayabildiği için sanatçıdır. Tartışma da burada çıkıyor aslında. Yani"Neye göre kaliteli, kime göre kaliteli?"sorularına net bir yanıt yok;herkes kendi düşüncesine göre bir şey söylüyor. Ama en azından şu konuda bir netlik olduğuna inanıyorum hiçbir müzik türü diğerinden üstün olamaz ya da hiçbir müzik türü için "Bu;sanat değil."denilemez. Arabesk rap için zamanında diyordum ama sonrada gördüm ki o zamana kadar gördüklerim sanat olmadığı için öyle demişim ama içinde gerçekten sanat olan ürünler de varmış. O yüzden bir türde henüz hiç sanat ürünü bir şey yok diye o tür için "Bu;sanat değil."demek doğru gelmiyor bana. Belki bir gün birisi çıkacak ve senin beğenmediğin bir türde öyle bir sanat ürünü ortaya koyacak ki entellektüel seviye olarak bugün en üstlerde bilinen cazdan bile daha donanımlı bir alt yapıya sahip olacak. Ben, hoşuma giden her türlü müziğe açığım, tür ayırt etmem bu yüzden.
    -Gecen bol olsun.-

0|1
    0|0

En İyi Erkek Görüşü

• Ferdi Tayfur'da dinlerim, Ravel'de. Orhan Gencebay dinlemiş olmam, Michael Jackson'a ihanet değildir. Barış Manço'yu 7'den 77'ye bilmem, Ahmet Özhan'dan birşey kaybettirmez. Cem Karaca ile Neşet Ertaş'ın meczolduğu bu ülkede, İbrahim Tatlıses ile Ajda Pekkan neden birarada dinlenilmesin? Müziğin kültürü, sınıfı yoktur, güzelliği ve bütünleştiriciliği vardır.

0|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 54

• sanatın kötüsü şöyle olur kendi dalına göre değerlendirilir o dalda iyi veya kötü olur. Yoksa klasik müzikle arabesk müziği karşılaştırmak elmayla armutu karşılaştırmak gibi saçma olur. Ya da bir resim ve bir şarkıyı..

1|1
    0|0
  • sanatın ıyısı kotusu olmaz. ıkısındede emek ve ruh vardır.
    hakkıyla yapılmıs, bılırkısıler tarafından onaylanmıs her eser sanattır.
    bunu mahfeden ya da basıte ındırgeyen, halktır.

0|1
    0|0
  • Olur. Tek nakaratı olan ucuz yollu poptan iğreniyorum mesela. Bu sanat olamaz. Keza böğürerek rap yapmak da benim için dimağ kullanılmadan icra edilen bir "şey". Ne olduğunu bilemiyorum.

Ve evet, caz başlı başına kendisi bir kültürdür ABD'nin güney illerinden dünyaya yayılan. Şahsi fikrim.

0|1
    0|0
  • Hayır tabi ki :) bir neşat ertaş, Müslüm gürses, Ahmet kaya vs dinleyene "farklı etiketler" yapıştıranlar cahilin önde bayrak tutanıdır. Zevk meselesidir tamamen :)

0|1
    0|0
  • iyisi kötüsü yoktur sadece zevk farklılığı vardır

0|1
    0|0
  • Evet olur 😂😂😂

0|1
    0|0
  • Olur

0|1
    0|0
  • Öncellikle; sanat, en genel anlamıyla yaratıcılığın ve hayal gücünün ifadesi olarak anlaşılır.

Genelde ''dönemin zevkleri'' etiketi vurulur. Tanrım sürü psikolojisi diye bir şey var ki o çok güçlü. Tabii özgürlüğe ulaşan insanlar sürüden çıkabiliyor.

İnsanların müzik zevkleri doğuştan gelir derler o zaman müzik mutasyonla mı çoğalıyor? Kim bilir.

Durum şu ki sanat hep vardı ve sürekli değişti ama bu demek değildir ki eski kötüdür.

Renkler tartışılmaz dostum.

0|1
    0|0
  • Sanatin iyisi kötüsü yoktur. Ama su var ki, günümüzde yapilan herseyin adi sanat olmus ve millet buna karsin "kötü" yorumunu yapiyor bazen.

0|1
    0|0
  • İyisi kötüsü olmaz. Sanat insanın kendi içindir, bir insan sanatını icra eder bizde kendimize yakın bulup severiz. Herkesin iç dünyası aynı değil ki. Eğer öyle düşünürsek iyi iç dünya kötü iç dünya ortaya çıkar. Mesela ben türkü severim, başkası caz..

0|1
    0|0
  • Sanatın iyisi kötüsü olmaz, sanat yaratıcılıktır üretkenliktir.
    Oturduğu yerden insanların etiket yapıştırması gayet tabi doğal.

0|1
    0|0
  • Olur

0|1
    0|0
  • Ben renklerin ve zevklerin tartisilmaz olduğuna inanıyorum.

1|1
    0|0
  • Hala zevklerin ve renklerin tartisilamaz olduğunu dusunuyorum ben. :)

0|1
    0|0
  • yaşadığın döneme göre santların bazıları daha revaçtadır... sanatı gerçekten seven bir insan için sanatın her dalı güzeldir... yoksa havasına abi ben sanatla ilgileniyorum diye çaka satanlar için modadan başka bir şey değildir...

0|1
    0|0
    • aslında o moda ortamı yaratılmaya çalışılıyor neyi sevip sevmeyeceğimiz konusunda yönlendirme yapılıyor

• bizde ister istemez bu tuzaklara düşüyoruz...

• Görecelidir ancak her müziğin verdiği daha dorusu karşıladığı bir ruh yapısı vardır, mahalle kültürünü yansıtan arabesk dinleyen birinden aşırı entelektüel bir beklentin olmaz çünkü onun şahsi özellikleriyle denk düşer tercih ettiği müzik türü, ruhuna hitap etmeyen müziği dinlemezsin.

0|1
    0|0
  • olur

0|1
    0|0
  • Herkesin zevki farklı. Kimin ne dinledigine karışamayız. Türkülerimiz de arabesk şarkilarimzda popuda cazida hepsi güzel. Hepsinin dinleyicisi var

0|1
    0|0
  • Zevkler tartışılmaz

0|1
    0|0
  • Caz dinleyene kültürlü demem. Herkesin zevki başka. Mesela arabesk rap gibi bir saçmalık dinleyeni zevksiz buluyorum. İnsanları zevklerine göre siniflandirmadigim için de sorun olmuyor.

1|1
    0|0
  • Son söylediğin doğru, zevkler renkler meselesi✌🏻

0|1
    0|0
  • Sanat sanattır olmaz

0|1
    0|0
  • iyisi kötüsü olmaz, farklı tarzları ve farklı zevkler olur.

0|1
    0|0
  • haklisin ama zevk sonuçta bana da caz sıkıcı geliyor

0|1
    0|0
  • Olur

0|1
    0|0
  • Olmamalı. Kötünün içinde bile iyi vardır.

0|1
    0|0
  • bence olur

0|1
    0|0
  • Sanat aslında iyidir. Ama bazen bu değişebilir.

0|1
    0|0
  • var tabi ama Türkiye de türkü dinleyenlere kötü bir şey denildiğini hiç duymadım

0|1
    0|0
  • Bende opera seviyorum

0|1
    0|0
  • Kızlar Devam
    24

Erkekler Ne Diyor 47

• Sanatın iyisi kötüsü muhakkak vardır. Sadece objektif olarak bunu söyleyecek kadar dışarıdan bakmamız mümkün değil. İyi kötü ayrımını da yarar zarar hesabına göre yapabiliriz. Kimseyi bu tarz şeylerle etiketlenmiş değilim bu güne kadar. Yine de sanata ve sanatçılara bakınca gayet rahat bu iyi bu kötü diyebiliyor insan. Basit bir örnekle açıklayacak olursam ressamlar sanatkardırlar. Bir ressam çok güzel manzaralar çizebilir. İnsanın ruhunu dinlendirir. Yahut hayal gücünü canlandıracak kendi dünyasından görüntüleri de kağıdına aktarabilir. Ancak bir başka ressam da müstehcen bir resim çizerek ve insanları fuhuş ya da çok daha başka şeylere teşvik edebilir. İki ressam da aynı düzeyde sanatkardır diyebilir miyiz? Bence dememeliyiz. Bu bizim beğenip beğenmememizle alakalı değildir. İki ressamın çizdiği tabloyu da şahsen beğenebilirim. Ancak bundan memnun olmam zarar yanlarını görmeme engel olmamalı.

0|1
    0|0
  • Sanatın iyisi kötüsü düşüncesi bireyseldir. Müzik açısından bakarsak, 8172817281 tane müzik türünün kitleleri farklıdır. Benim gibi blues rock ve metal ile haşır neşir bir insan kuan, erkan oğur, armin an buuren, barok dönemi klasik müzik de dinleyebilir :) Hepimizin kalite anlayışı bir değil. Etiket yapıştırmak, genel bir ön yargıdır ve hemen hemen doğru çıkar. Resim olayında da bu farklıljk vardır, bir tablodan 100 kişi bir şey anlamaz ama 1 kişi. gelir aşık olur ve milyonları basar.

0|1
    0|0
  • olur.
    sanat var sanat icra etmeye çalışan var.
    türleri kıyaslamak farklı türlerle ilgilenenler ayrı.
    jazz ve arabesk karşılaştırılabilir ama mantığı olmaz ancak iki jazz icracısı veya arabesk icracısı kıyaslanır biri kötüdür gerçekten yapamıyordur.
    bir eseri herkes aynı kabiliyette yorumlayamaz.

0|1
    0|0
  • sanat sanat içindir:DDDDDDDDD

0|2
    0|0
  • eğer ortada gerçekten bir sanat varsa tartışılmaz. ama şimdi gidipte Mozartla arsız belayi aynı kefeye koymamak lazım

0|1
    0|0
  • sanatın iyisi kötüsü olmaz, sanat dediğimiz şeyin bir tanımı yoktur zaten renkler ve zevklerin değiştiği gibi sanat tanımı da kişiden kişiye değişiklik gösterir

1|1
    0|0
  • Kişilere göre vardır tabiki. aksini söyleyenin her sanat dalı ile ilgilenmesi gerekir. Ancak sanat kavramında kötü olan tek bir şey dahi yok. Sadece kişilere cazip gelmediklerinden ötürü tercih edilmezler.

0|1
    0|0
  • Sanat ve estetik felsefesi'ni duymadığınızı farz ediyorum sanatın iyisi ve yahut kötüsü olmaz sanatın birey tarafından beğenilen kısmı beğenilmeyen kısmı olur bunada estetik diyorlar. Kısacası sanat iyi veya kötü değildir kişisel bir estetik yargısıdır.

0|1
    0|0
  • Zevkler ve renkler tartışılmaz
    sanatı yapan önemli insani sevdirmeli yaptığı işe ressam şarkıcı modacısı fotocusu mimari isi yapan önemli göze ve kulağa nasıl dokunduğu çok önemli
    Oyuzden herkes sanatçı olamz iyi sanatçılar vardır kendi sanatçı zannedenler vardır ;)

0|1
    0|0
  • Sanatı kötüleştiren şey ona ilgi duyan kesimin toplum tarafından nasıl bir gözle bakıldığıdır aslında, arabesk denilince akla jiletlerin gelmesinin nedeni o şarkıyı besteleyen insandan dolayı değil dinleyen topluluktan kaynaklanıyor örneğin...

0|1
    0|0
  • Sanat degeri olmayan isler var
    Hande yener sonan akcil tayfasi
    Elektronik muzikler de oyle
    Ama turk sanat muzigi turkuler bunlar ozumuz amerikanin coyntry muzigi varsa bizim de turkulerimiz var

0|1
    0|0
  • Fazil sayi dinlemem sahsen cok salakca geliyor diger her turlu muzigi dinlerim 😄 hosuma giden sey sanattir gitmeyen degildir Bana gore.

0|1
    0|0
  • Zevkler ve renkler

0|1
    0|0
  • sanat eskiden sanattı şimdi sulu boyayla resim çizene bile sanatçı demeye başladık.

0|1
    0|0
  • Tartışılmaz

0|1
    0|0
  • Sanatın kişiye göre iyisi kötüsü olur :))

0|1
    0|0
  • Tartışma konusundan öteye geçemez. Bkz: Kanuni'nin Fransa'da operayı yasaklaması.

0|1
    0|0
    • Dans degilmiydi o ya o zaman dans diyesim geldi

• @K-F1500 Opera o. Dans da ona benzerlik gösteriyor bir nevi. Sadece bu yeterli değil. Dövmeye sanat gözüyle bakanlar bile var. Mesela günümüzde dövmeye ön yargısı olan insanlar var. Sadece kişisel olarak değil, dini ve kültürel değerler bazı kimselerin bazı sanat dallarına olumsuz bakmasına neden oluyor; ama bu olumsuzluk o sanat dalının kesin olarak zararlı olduğu anlamına gelmez. Bu biraz öznel.

• Sanatın iyisi kötüsü olur. Yarışmada sadece 1 tane birinci olur dimi 😂

0|1
    0|0
  • Olabilirde olmayabilirde.

0|1
    0|0
  • Türkü dinleyen adamdan zarar gelmez ama caz yapanı bilemem

0|1
    0|0
  • Şimdi benim limonlu soda içmeme kim zevksiz diyebilir ha söyleyin söyleyin de pıçaklıyım 🔪🔪🔫😂😂😅

0|1
    0|0
  • turk olsun yabanci olsun iyi olsun kotu ya da hepsi sanattir pop muzik denilen şey disinda

0|1
    0|0
  • Olmaz sanat sanattır

0|1
    0|0
  • herşeyin iyisi kötüsü olur.
    bir çeşit kendini ifade etme biçimi.

0|1
    0|0
  • olur sabiki öyle olsa herkes sanatcı olurdu

0|1
    0|0
  • sanatın kalıtelısı ve kalıtesızı vardır

0|1
    0|0
  • Fark herdaim vardir. Arabesk dinliyenler intihari aramakta.

0|1
    0|0
  • Herkesin ilgi alanı farklı olduğu için kötü kavramı bilemiyorum olmamalı gibi sanatta.

0|1
    0|0
  • Olur

0|1
    0|0
  • Caz sıkıcı geliyo, opera çok güzel

0|1
    0|0
  • Erkekler Devam
    17
Yükleniyor...