Sinema filmlerinden veya romanlardan en beğendiğiniz fikirler neler?

Her filmde veya romanda anlatılmak istenen bir mantık, bir ana fikir, bir vizyon vardır.

Sizi etkileyen filmler,romanlar ve bunların sizde oluşturduğu,değişik bir hayat görüşü,tecrübe olarak algılayacagınız fikirler ,mantık dünyasında yaratdığı gelişmeler nelerdir ?

0|0
2|8

En İyi Erkek Görüşü

• Mesela bir örnek vereyim. Jack London'un Martin Eden isimli kitabında bir denizcinin sevdiği zengin kızın statüsüne erişebilmek için yazarlığa soyunması ve sonunda kendini geliştirerek erişmesi ancak o seviyedeki insanlar ile ilgili düşündüğü şeylerin gerçekleşmemesi sonucunda yaşadığı hayal kırıklığı işlenen temalardan biri. O statüdeki insanların hepsinin kültürlü, iyi kalpli, yardımsever ve eşitlik yanlısı olduğunu düşünürken, o seviyeye gelince aslında hiç de öyle olmadıklarını, iki yüzlülüklerini ve sadece paraya önem verdiklerini anlıyor. Tabii ki çok daha derin konualar ve anlamlar da çıkarılabilir kitaptan ama yukarıda bahsettiğim insanları tanımanın önemini, sadece bir maskeye dayanarak onlar hakkında karar vermenin ne kadar yanlış olduğunu gösteriyor. Bu örneği seçtim çünkü günümüzde insanları dış görünüşlerine ve sahte sözcüklerine bakarak, diğer taraflarını görmezden gelirek değerlendiriyoruz ve bu bizi daha kötü sonuçlara götürüyor. Bunun önemini bir kez daha vurgulamak istedim. Saygılar.

1|0
    0|0
    • Sevgili Fawkes,

Martin Eden üzerine benim değerlendirmem daha farklı olsa da,

Yorumunuz hem özgünlüğü hem de gerçekçi yaklaşımıyla takdire değer bence.

Jack London'un diğer romanları hakkında da düşüncelerinizi okumak isterim.

• Tşekkür ederim elize. :))

• asıl ben teşekkür ederim çok güzel ifade etmişsin ;)

Erkekler Ne Diyor 7

• Fight Club'ın özgürlük arzusu ve tabuları yıkma felsefesi.Kapatalizm'e olan karşıtlık veya yönetilmeye olan karşıtlık.Maddeciliği reddetme.

Scarface'te dünyayı isteme arzusu ve bunun imkansız olmayıp ulaşılabilecek seviyede olabilitesi yada bunu isteme arzusuna olan bağlılık.Tony dünyayı isteyip bu hayalinin arkasından büyük bir umutla koşarken diğer insanlar bunun yanında küçük hayaller kurup peşinden koşmakta o kadar umutsuz ve acizlerki.

Her filmde aldığım fikirler var.Bunlar en baskın olan 2 filmdi.

1|1
    0|0
  • Fight Club da özgürlükler adına yapılan bir eylemde dahi dövüş kulübünün sınırlarına çıkamadığını anlattığı sahne.

Bob un ölümündeki şu diyalog;

-Kaos projesine hizmet ederken öldü efendim

-Bu Bob!

-Ama efendim...Kaos Projesinde isimlerimiz yoktur.

-Şimdi beni dinleyin.O bir insan ve onun bir adı var.

Robert Paulsen

-Ben anladım. Ölünce bir Kaos Projesi elemanın adı olur.

-Onun adı Robert Paulsen

Şaka gibi bir sahne.

1|0
    0|0
  • Mutlu olmanın yolları diye bir kitap okudum insan kanaatkar olmadıktan sonra dünyayı versende mutlu olamazmış

1|0
    0|0
  • Dune , okumayan bilemez

1|0
    0|0
    • ben okumuştum

• ben 2. kez okudum birkaç yıl önce :)

bir ara yeniden okumam lazım.

çöl faresi ve muad'dib i hatırlasın

• evet hatırlıyorum :) lisedeydim serviste okuyordum hep yolum uzun olduğu için bana dune diyorlardı hep :)

• Lord of the rings serisinin hem romanı hemde filmleri mükemmel idi felsefesi ve anlatmaya çalıştığı güzeldi . tek eksi yanı batı ile doğunun iyi ve kötü gibi gösterilmiş olması oda olmasa 10 üzerinden 10 luk seri idi

0|0
    0|0
  • Küçük emrahın her filmde o* çocuğu olması

0|0
    0|0
  • akasya durağı dizisinde her bölüm bir mallık yapmaları

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 2

• neden kadınlar p*rno filmleri sonuna kadar izlerler?

neden?

çünkü filmin sonunda sevişen çiftlerin evleneceklerini zannederler.

sinema tarihinde beni en çok etkileyen sahnedir kadınların psikolojisini aşmış bir mizahla önümüze sunuyor basit anlatımıyla iq seviyesi ne olursa olsun herkesin anlayabilmesine olanak sağlıyor

1|2
    0|0
  • The Elephant Man.

İnsanlar acımasız ve formalist. Tip yoksa hiçbir şeysin.

1|0
    0|0
Yükleniyor...