'Masumiyet Müzesi' kitabını okudunuz mu?

"Hayatımın en mutlu anıymış, bilmiyordum.
Bilseydim, bu mutluluğu koruyabilir, her şey de bambaşka gelişebilir miydi? Evet, bunun hayatımın en mutlu anı olduğunu anlayabilseydim, asla kaçırmazdım o mutluluğu. Derin bir huzurla her yerimi saran o harika altın an belki birkaç saniye sürmüştü, ama mutluluk bana saatlerce, yıllarca gibi gelmişti."
...

"Kendi kendine eşya toplayan, bunları bir köşede biriktiren her takıntılı kişinin arkasında bir kalp kırıklığı, derin bir dert, açıklanması zor bir ruhsal yara olduğu anlamına geliyordu bu soru. Benim derdim neydi?"

...

"Her akıllı insan hayatın güzel bir şey olduğunu, amacının da mutlu olmak olduğunu bilir," dedi babam üç güzel kızı seyrederken. "Ama yalnızca aptallar mutlu olur. Nasıl izah edeceğiz bunu?"

...

"Bana yalan söylemeni isterdim aslında... Çünkü insan ancak kaybetmekten çok korktuğu bir şey için yalan söyler."

...

"Aşk nedir? "
"Neymiş? "
"Aşk, Füsun karayolları, kaldırımlar, evler, bahçeler ve odalarda gezinirken ve çay bahçelerinde, lokantalarda ve akşam yemeği sofrasında otururken, ona bakan Kemal in duyduğu bağlılık duygusuna verilen addır."
"Hmm... güzel cevap, "derdi Füsun."Beni görmediğin zaman aşk olmuyor mu? "
"O zaman fena bir takıntı, hastalık oluyor."

...

"Bir insanın, başka fırsatları olmasına rağmen onları reddedip sürekli aynı kişiyle sevişmek istemesine, bu mutluluk verici duyguya aşk denirdi."

...

"... bir kadına, zamanında, iş işten geçmeden iyi davranmayı bilmek lazım."

...

"Sigaranın o kadar sevilmesi, nikotinin gücünden değil; bu boş ve anlamsız alemde insana anlamlı bir şey yaptığı duygusunu kolaylıkla vermesindendir."

...

"Herkes bilsin, çok mutlu bir hayat yaşadım."

Masumiyet Müzesi - Orhan Pamuk

#KitaplarKalpKırmaz
#Raskølnikov

0|4

En İyi Kız Görüşü

En İyi Erkek Görüşü

Kızlar Ne Diyor 4

• Güzelmiş okumaya başlayacağım.

0|1
    0|0
  • Sonununda bir isyan edesim gelmişti.

0|1
    0|0
  • Okudum çok güzeldi Orhan pamuk un diğer kitaplarından farklıydı biraz kurgu ve konu bakımından

0|1
    0|0
  • Okudum ve hiç beğenmedim

0|0
    0|1

Erkekler Ne Diyor 2

• Tum kitaplarini okudum Orhan Pamuk'un. En guzel kitabiydi diyebilirim.

0|1
    0|0
  • malesef..

0|0
    0|0
Yükleniyor...