Şiir Gecesi Yapalım mı? Herkes bir şiir bıraksın geceye?

O kadar da önemli değildir bırakıp gitmeler, arkalarında doldurulması mümkün olmayan boşluklar bırakılmasaydı eğer. Dayanılması o kadar da zor değildir, büyük ayrılıklar bile, en güzel yerde başlatılsaydı eğer. Utanılacak bir şey değildir ağlamak, yürekten süzülüp geliyorsa gözyaşı eğer. Yüz kızartıcı bir suç değildir hırsızlık, çalınan birinin kalbiyse eğer. O kadar da yürek burkmazdı alışılmış bir ses, hiçbir zaman duyulmasaydı eğer. Daha çabuk unuturdu belki su sızdırmayan sarılmalar, kara sevdayla sarıp sarmalanmasalardı eğer. Belirsizliğe yelken açardı iri ela gözler zamanla, öylesine delice bakmasalardı eğer. Çabuk unutulurdu ıslak bir öpücüğün yakıcı tadı belki de kalp, göğüs kafesine o kadar yüklenmeseydi eğer.

Sen gittikten sonra yalnız kalacağım. Yalnız kalmaktan korkmuyorum da,
ya canım ellerini tutmak isterse. Evet Sevgili, Kim özlerdi avuç içlerinin ter kokusunu, kim uzanmak isterdi ince parmaklarına, mazilerinde görkemli bir yaşanmışlığa tanıklık etmiş olmasalardı eğer...

Can YÜCEL

0|0

En İyi Kız Görüşü

• Gözlerim gözünde aşkı seçmiyor Onlardan kalbime sevda geçmiyor Ben yordum ruhumu biraz da sen yor Çünkü bence şimdi herkes gibisin Yolunu beklerken daha dün gece Kaçıyorum bugün senden gizlice Kalbime baktım da işte iyice Anladım ki sen de herkes gibisin Büsbütün unuttum seni eminim Maziye karıştı şimdi yeminim Kalbimde senin için yok bile kinim Bence sen de şimdi herkes gibisin
    #mavigözlüdev
    Nazım Hikmet Ran..♥

0|1
    0|0
    • Üç Mel-ûn Adam ı çok severim... Ama senin paylaştığın bir numara...

• Haddim olmayarak askerde bu şiiri derlemiştim Nazım Hikmet ten...

• Ne güzel şey hatırlamak seni: ölüm ve zafer haberleri içinden, askerde ve yaşım yirmi üçü geçmiş iken. Ne güzel şey hatırlamak seni: bir siyah kumaşın üstünde unutulmuş olan elin ve saçlarında vakur yumuşaklığı canımın içi İstanbul toprağının. İçimde ikinci bir insan gibidir. Seni sevmek saadeti... Parmaklarının ucunda kalan kokusu sardunya yaprağının, güneşli bir rahatlık ve etin daveti: kıpkızıl çizgilerle bölünmüş sıcak koyu bir karanlık. Ne güzel şey hatırlamak seni, yazmak sana dair, askerde sırt üstü yatıp seni düşünmek: filanca gün, falanca yerde söylediğin söz, kendisi değil edasındaki dünya. Ne güzel şey hatırlamak seni. Sana tahtadan birşeyler oymalıyım yine: bir çekmece bir yüzük, ve üç metre kadar ince ipekli dokumalıyım. Ve hemen fırlayarak yerimden pencereme yapışarak hürriyetin sütbeyaz maviliğine sana yazdıklarımı bağıra bağıra okumalıyım. Ne güzel şey hatırlamak seni: ölüm ve zafer haberleri içinden, askerde ve yaşım yirmi üçü geçmiş iken...

En İyi Erkek Görüşü

• Biz herşeyin bitip yeniden başladığı yeriz
    Kelimelerin tükendiği musuki sesine benzer dalga seslerininin yankılandığı deniziz
    Biz yakınlarımızın övündüğü düşman belleyenlerinse baka baka dövündüğü bir şiiriz
    Biz aslında her masalda yazan zorlukları aşıp mutlu sona eren kahramanlarız
    Kimi zaman düşer kimi zaman kalkarız
    Biz birbirimizden başka kimseye muhtaç olmayanlarız
    Biz karşı tarafı kırdığında ondan daha çok üzülenleriz
    Birbirimizin nefes alma sebebi en güzel anları en içten gelen kelimeleriyiz
    Biz aşkız sevdayız derdiz kasvetiz
    Yani biraz senden biraz bendeniz
    Biz birbirine en çok muhtaç olanlarız
    Ve biz asla pes etmeyecek olanlarız
    Herşeyden öte biz biriz ve bunu ikimiz bile değiştiremeyiz N. A. B

0|1
    0|0
    • Muhteşem üstad...

• Aynen kalmadı bile neredeyse. O kadar belâ ve yozlaşma bilgisizlik cehalet sardı ki ülkeyi sanat can çekişiyor resmen. Ne yazsak abuk subuk konuşan birileri çıkıyor. Aslında yazmayı okumayı hiç ihmâl etmemek gerek. Umarım öyle sabahlara yeniden uyanırız kardeşim...

• Umarım kardeşim güzel yarınlar güzel hayallerle kurulur umut etmekten vazgeçmemek lazım

Kızlar Ne Diyor 4

• ''Yangınlara fazla bakan gözler yaşarmaz
    Alnı kızıl yıldızlı baş secdeye varmaz
    Dövüşenler ölenlerin tutmaz yasını

Yine fakat bir yıldırım zulmeti yırtsa
    Sağır göğün koynundaki çanı haykırtsa
    Anıyoruz göğsünüzün son sayhasını

Eski cihan yeni cihan önünde eğil!
    Aramızdan birkaç yoldaş ayırmak değil,
    Her ne yapsan varacağız emelimize!

Karadeniz… bunu duysun derinliklerin:
    O ateşli göğüsleri delen hançerin
    kabzasını alacağız biz elimize!''
    Ran, 1922

0|1
    0|0
  • 0|1
    0|0
  • Yalnızlık.
    Bilmezler yalnız yaşamayanlar,
    Nasıl korku verir sessizlik insana;
    İnsan nasıl konuşur kendisiyle;
    Nasıl koşar aynalara,
    Bir cana hasret,
    Bilmezler.

0|1
    0|0
  • kelebeksin ömürsün.
    sen gününü görürsün.
    bıraktın gittin beni,
    çekip vursam ölürsün. K. B

0|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 3

• ben seni sevmeyi nefretten öğrendim.
    içinde yarım kalmış tüm duyguların en kolay yolu bendim.
    ne secilendim nede seçen
    soranlara senden önce ve senden sonra... senden sonra diye ayırdım hayatımı... desem geceye şiir sayılır mı

0|1
    0|0
  • kal böyle aşkım, kal böyle
    ve yalnız
    bana bak.
    bakmak aşktır.

'soyundum işte sana yol olsun diye.'
    böyle çıplak böyle et ete
    bırak gezinsin üstünde soluğum.

saydamdır aşk, o naif şeytan
    gözlerin, çıplak memelerin, dudakların
    böyle işte böyle gel gir yatağıma.