Öfkeyi şefkatle, kötülüğü iyilikle, zulmü affetmekle, yalanı doğruyla mı yatıştırmalı?

"Öfkeyi şefkatle, kötülüğü iyilikle, zulmü affetmekle, yalanı doğruyla yatıştıralım." der Sofokles...

Sizce de doğru mu? Abartılı mı? Yoksa Ahmakça mı?

0|0
14|8

En İyi Kız Görüşü

• Bana göre doğru, güzel bakarsanız güzel görürsünüz, güzel kelimeler seçerseniz güzel kelimeler duyarsınız, güzellikle yaklaşırsanız karşınızdaki de güzellikle anlatır kendini ve başkalarına da güzellikle yaklaşır.Amacımız sevgiyi, iyiliği, doğruluğu yaymak olmalı, güzel bir dünya için.Bunun için öncelikle aklımızı, ruhumuzu, bedenimizi güzelliklerle doldurmalıyız çünkü dünya düşüncelerimizle, heyecanlarımızla yakından ilgilidir.Çünkü düşünce yaratır.O yüzden katılıyorum bu görüşe.

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 13

• yatıştırmak değil de...

0|0
    0|0
  • yapamam. yapmam

kötülüğe iyilik edemem

zulmü affetmem

yalana doğrucu davutluk yapmam.

sofoklesle ters düştük kusura bakmasın

0|0
    0|0
  • öyle bir dönemde yaşıyoruz ki sen sana kötülük edene iyilik edersen kötlük yapan hatasını anlamıyor tam tersine seni salak yerine koyup aynen yaptığı şeylere devam ediyor, hatasını görebilecek erdeme sahip insan kalmadı. yani senin düşünürün söyledikleri bu çağda geçer akçe değil

1|1
    0|0
  • doğru bir söz.bende böyle düşünüyorum.

1|0
    0|0
  • doğru sözler ama insan bunun için uğraşırsa tabiki..tamamen düzelmesede gayret birçok olumsuzu zamanla götürür...

1|0
    0|0
  • Benim felsefem göze göz dişe diş.Çünkü insanlar senin şefkatini iyiliğini affını doğrunu anlayacak varlıklar değiller.Ne yaptıklarını başlarına gelmeden anlayamazlar.

1|0
    0|0
  • Şeytana karşı şeytanca davranınca kazanan yine odur. Hidra denen efsanevi yaratık gibi kestiğin baş yerine iki baş çıkar biri senin öfkenle daha da öfkelenen onun başı ile senin öfkeni temsil eden diğer baş ve bu ikisi de bize farklı kişiler gibi gelmesine rağmen aynı duyguyla birleşir.

0|0
    0|0
  • Ben Sofokles değilim. ne olursan ol yine gel diyen Mevlana da değilim. Ben benim. Herkes ektiğinin on katı biçer diyorum

0|0
    1|0
  • evet öyle yapilmali, hic ahmakca degil, öfeknin gecmesini beklemek gerek, sonra sefkat, kotulugu iyilikle telafi etmek, zulmu affedebilir miyim bilmiyorum, yalani umarim cok zarar vermemistir..

0|0
    0|0
  • bu enayilerin ve isa'nın uydurmasıdır. öfkeyi öfkeyle, kötülüğü intikamla, zulmü zulümle, yalanı şiddetle yatıştırabilirsin. tabii bu duygularını kontrol edebildiğin sürece.

0|0
    0|0
  • Her zaman sevgiyi ve güzelliği istiyorsak evet Sofokles'in dedikleri doğru. Yapabilene ne mutlu :)

0|0
    0|0
  • hepsine bir umursamazlık yeter.

0|0
    0|0
  • Bunu yapabilmek zor ben yapamazdim belki öfkeyi şefkatle yatistirirdim ama diğer ikisi çok zor

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 8

• "Öfkeyi şiddetle, kötülüğü kötülükle, zulmü affetmeyerek, yalanı cezayla yatıştıralım"

Yalan söyleyene doğruyla durduk içeri attılar, zulmedini affettik/unuttuk döndüler sırtımızdan vurdular. Kötü olanın karşısında iyi olmaya çalıştık, üstümüze basıp geçtiler.

Elimizde şefkat vardı. Şefkat gösterenleri merhametsizce dövdüler.

Geriye ne kaldı?

Öfke...

Öfkeyi hangi kanala yönelttiğimiz önemli. Zulmedene,yalan söyleyene ve kötü olana öfkeliyim.

Mazaretim var, asabiyim ben.

1|0
    1|0
  • Güzel söylemiş

Kuran'ı kerimde derki

Kötülüğü) en güzel olan şeyle sav. O zaman bakarsın ki seninle arasında düşmanlık olan kimse sanki sıcak bir dost olur.” ... (17/İsrâ, 53)

Risaleinurdada şöyle bir tabir var

Eğer hasmını mağlûp etmek istersen, fenalığına karşı iyilikle mukabele et. Çünkü, eğer fenalıkla mukabele edersen, husumet(düşmanlık) tezayüd eder. (ziyadeleşir artar)Zâhiren(görünüşte tırssada) mağlûp bile olsa, kalben kin bağlar, adâveti(düşmanlığı) idame eder. (devam ederEğer iyilikle mukabele etsen, nedâmet eder, (pişman olur)sana dost olur.

0|0
    0|0
  • evet aynen

0|0
    0|0
  • nietzsche de der ki 'uçurumları sevenin kanatları olmalı' sofokles in insanı yücelten bu uçurumunda uçmak için bir şahin büyüklüğünde, insanın erdem den kanatları olmalı... yoksa bu uçuruma atlamak ahmaklık olur...

0|0
    0|0
  • Tabiki de ahmakça olmadığı kesin fakat bir konuda tam olarak doğru diyemem çünkü diğerleri için birşey demiyorum ama bana göre zulmü affetmek her zaman bir çözüm değildir. En basitinden katliam yapan veya birine/birilerine işkence yapan bir şahsı affetmek sizce ne kadar doğru? Bu konudaki örnekler çoğaltılabilir ki günümüzde de fazlasıyla mevcut

0|0
    0|0
  • Kim yapabiliyor ki bunu.İnsan kendi için tüm doğruları bilip ama%100 uygulayamayandır.

Bu yazıyı yazanın bile uygulayabildiğine inanmıyorum.

1|0
    0|0
  • Gerçekten de doğru ama günümüzde bunu yapacak hem adam bulmak zor hem de bunu yapana saygı duyacak şahsiyet. Salak mıyım ben öfkeye ve kötülüğe iyilik yapayım zihniyetleri var.

0|0
    0|0
  • Güzel ama sadece hayal. Hemde imkansız bi' hayal.

0|0
    0|0
Yükleniyor...