Kapat

Nardugan Bayramını hiç duydunuz mu? Ayaz ata ve kızı kimdir?

Nardugan Bayramını hiç duydunuz mu? Ayaz ata ve kızı kimdir?

22 Aralık Nardugan bayramı. Belki çoğu kişi bilmez ama Nardugan bayramında Çam ağacı dikme geleneği de İslam öncesi Türk toplumunda mevcuttur. Halı motiflerinde, heykellerde buna rastlanır. Her yıl 22 Aralık'tan sonra gelen ilk dolunayda kutlanır. Bunun nedeni ise Türklerin eski inanışına göre gece ile gündüz sürekli savaşırlar ve 21 Aralık günü en uzun gecedir ve ardından günler uzamaya başlarlar bu yüzden 22 Aralık günü Türkler için çok önemlidir ve bu günü takiben (Ay yılı esasına dayalı bir takvim kullandıkları için) ilk dolunayın çıktığı ilk gün yeni yılın ilk günüdür. Narduqan kelimesi Moğol dilindeki "nar" (güneş), Türk dilindeki "tuqan» (doğan, doğan) sözcüklerinden oluşmuştur.
Ayaz ata ve kızını siz araştırın:)

0|0
5|4

En İyi Kız Görüşü

• şaxta baba ve qar qiz :D :D :D :D turkmenlerin noel babasi ve torunu :D

1|1
    0|0
    • qar qiz:)))))) süper:))))))

• Görürsem bende fotoğraf cektirecegim:)) Halama "qar qiz" dedim, "beyaz tenli kız" anladı:))))))))

• HAHAHAHAHAHAAHAHAHAHAHAAHA :D :D :D :D :D :D :D

Senin görüşün var mı?

0/2000

Gönder
Sponsorlu

Erkekler Ne Diyor 4

• Doğum, güneşin yeniden doğuşu.
    Türklerde güneş çok önemli olduğu için, bir nevi 22 aralık güneşin zaferidir. Güneşi geri verdi diye Ülgen Tanrı'ya dualar edilir. Dualar adres şaşırmasın Tanrıya gitsin diye de ağacın altında bulunurlar, dallarına birşeyler bağlarla ve dilekte bulunurlar.
    Akçam ağacı yalnız orta asya da yetişir, filistinde falan bulunmaz ve onlarda bilmez. Bu sebepten dolayı bu olayn Türklerden hristiyanlara hunların sayesinde geçtiği söylenir. İsanın doğumuyla ilgisi de zerre yoktur.
    Buna bir benzerde karachun var, o da slavlara aittir. Kelimede türkçedir zaten kara bildiğimiz kara, chun da kün yani gün demek. Karanlık ruhların (gece) ak ruhlar (gün) üzerinde hüküm sürmesinin son bulması nedeni ile kutlanır

1|0
    0|0
    • qar qiz olacağım ben:))) Ayaz ata olur musun? :))))

• "Ömür dediğin" diye bir program vardi. Orada bir amca 94 yasindaydi ve 70 yaş için genç dedi "yetmiş yaşımda dağı dağın üzerine koyardım " dedi :))))))) 30 bebektir herhalde ona göre:)))))

• Ömür amca haklı :))))) Ayaz ata dan yaşlılığa girmeyelim :)))) daha ço kvar oralara

• şimdiki türkler daha çok araplara özeniyor keşke orta doğuya gelmeseydik

1|0
    1|0
  • yok duymadım

0|0
    0|0
  • duymadım.

0|0
    0|0
Sponsorlu

Kızlar Ne Diyor 4

Yükleniyor...