Kapat

Ülkemizde kitap okuma oranı neden düşük sizce?

Okumak, çocukların kültürel gelişimlerini tamamlamaları ve bilgi çağını yakalamaları için hava gibi, su gibi, yemek gibi günlük hayatlarının bir parçası olmalıdır.
Ülkemizde kitap okuma oranı neden düşük sizce?Maalesef Türkiye’de ihtiyaç malzemeleri sıralamasında kitaplar 235. Sırada yer almaktadır.

Bu durum neden böyle sizce?

#Raskølnikov

Güncellemeler:
Özellikle de hemcinslerim okumuyor. Kitap sorularımda sürekli kızların görüşleri çoğunlukta...

1|3
33|4

En İyi Kız Görüşü

• Teknolojisi en iyi olan ülkeler başını kitaptan kaldırmaz. bizim ülke teknolojide sıfır ama tablat telefondan başını kaldıran yok. japonya gibi devletler telefon tableti geç çocuklarına televizyon yüzü bile göstermiyorlar zararlı diye. ama bizim ülkede çocuk okuma yazmayı dökmeden eline tablet tutuşturuyorlar. neymiş? arkadaşında varmış o da istiyormuş... sizler onların bu istediklerini yaparak onları sevindirmiş değil onları ateşe atmmış olursunuz. teknolojik aletler insanlarda zeka geriliğine neden oluyor. kitap okuyunca ufkunuz açılsın.. LLÜTFEN BİLİNÇLİ OLUN

0|1
    0|0

En İyi Erkek Görüşü

• Dikkat göstermekten ziyade hipnotize olmaya alışık bir milletiz çünkü. Bu yüzden kelimelerin akışını dikkatini kaybetmeden takip etmek yerine ardı sıra gelen görüntülerde kaybolmayı seçiyoruz.

0|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 32

• Öncelikle su ornekten başlayayım. Etrafina baktiğinda 3 ve yukarisi cocuklarin elinde ne görüyorsun?
    -Tablet, telefon.
    Kitaplarla kiyaslarsan bu orani, elinde kitap yerine tablet, telefon vs gördüğün cocuklarin sayısı daha fazla değil mi. Biraz bilincli ebeveynler de birazda cocukta olmalı bu istek. Ellerine bir masal kitabı alıp cocuğuyla birlikte kaliteli zaman gecirmek varken eline tablet vermek daha kolaylarina gidiyor. Bunu bu su sekilde genellemek yanlis olabilir ama gözlemlerime göre konusuyorum tabii ki.

0|1
    0|0
  • biz masal kitaplarıyla değil efsanelerle büyütüldük. yazılı olan pek çok şeyi okumaktan üşenme sebebimiz bu olabilir. "nasılsa bir anlatan çıkar." mantığı

0|1
    0|0
  • Ailenin de katkısı var. Mesela babm gelir hangi kitapları okuduğuma bakardı. bana okuldan kitap getir de oku derdi. Büyüynce satın aldığım kitapları da okumaya başladı. Benden önce okuyor neredeyse. Çevre iyi bir etken. bir de insanların hangi tür kitapları sevdiklerini bilmeleri gerekiyor. Hoşlarına gitmeyen kitap okurlarsa bütün kitapları öyle sıkıcı görüp kitap okumaktan vazgeçebiliyorlar.

0|1
    1|0
  • kitaplar çok pahallı bence bu da bir etken

0|1
    0|0
    • Kütüphaneler var.

• Bahaneler bahaneler.

• bahane filan üremiyorum. kitap okuyorum ama bir kitaba 30 lira veriyorum yaklaşık. öğrenci ve fakir olduğumdan da batmıyor değil. ilk kitap okumaya başladığımda fantastik kurgusal kitaplar okumak istiodum ama hep pahallıydı sahaflarda da bu tarz kitaplar yoktu zar zor para biriktirip alıodum. şimdilerde ise siyasi kitaplartarihi kitaplar okuyorum sahafalrda gene bu tarz kitaplar kaliteli kitaplar bulamadım.

• ihtiyaç malzemelerini bilinçli olarak alamayacak duruma getirildikleri için olabilir 3. sınıf iktidarların en büyuk amacı halkı cahil tutmaktır, sorgulamak=oy kaybı

2|2
    0|0
  • Çünkü cahilliği seviyoruz. Çünkü anne-babamız okumuyor ki bize de model olsun. Çünkü 20 tane kitap alırken 59 lira vergi ödüyoruz. Çünkü halkımız *götünden bilgi paylaşmayı daha çok seviyor. Çünkü evlenme programları izlemekten beynimiz çökmüş durumda. Çünkü aptallaşan bir toplumuz.
    Çünküler uzar gider.

1|1
    0|0
  • Küçükten aileden görüp alışkanlık kazanılması gereken birşey. ünkü. Ailede görmeyince haliyle başlayamıyorlar. Mesela ben annemden görüp özenerek başlamıştım. Sonrasında zaten kimsenin bişey demesine gerek yok, kitap kurdu olup çıktım. Kardeşim sevmezdi seveceğinden emin olduğum bir kitap ulup başlattım hoşuna gidince o da alıştı artık o da okuyor. Seveceğin bir kitaba başlamakta bitiyor yani olay bence.

0|1
    1|0
  • İnternet yüzünden

0|1
    0|0
  • Teknoloji yoğunlukta

0|1
    0|0
  • bunun sebebi yok aslında, daha doğrusu geçerli sebebi yok.
    oysa zamanım yok diyen pek çok insan saatlerce tv seyrediyor.
    param yok diyen insan biraz daha az alışveriş yapsa ayda bir kitap almak zor değil.
    kısacası sebebi yok, bahanesi çok.

0|1
    0|0
  • Çünkü herkes tembelliğe alıştı

0|1
    0|0
  • Çanakkaleden geçirmedik ama çanak antenden geçirdiler insanı teknoloji kölesi yaptılar tembel bir nesil yetişiyor sıtkı aslanhan kitaplarını tavsiye ediyorum cevabını alacaksın konferansında bende aynı soruyu sordum

1|1
    0|0
  • cogunluk önemsemiyor çocukluktan başlayacak asilanacak şeyler bunlar örnek alınacak biri olmalı kı cocuk bunu görsün ve hayatında uygulasın

0|1
    0|0
  • teşvik edilmiyor hocam. ama bunun öncesinde kendimiz okuyor muyuz bunu sorgulamak lazım

0|1
    0|0
    • Herkes ilk başta kendisi okumalı ve bir kişi bile olsa ona bu alışkanlığı kazandırmalı. Zircirleme uzar gider bu döngü.

• Öncelikle kitap okumamamızda ki sebep ailemizdir. Çocukların örnek aldığı kişilerin başında aile bireyleri gelir. Ailedeki bireyler kitap okumuyorlarsa bu da çocuklara yansır.
    Sonra gelişen teknolojininde etkisi vardır. Bilgisayar oyunları dururken neden kitap okusunlar ki?

0|1
    1|0
  • Keşke böyle olmasaydı. Malesef ki teknoloji herkesi köreltti. Yeni alınan bir kitabın o kokusunu bile koklamamış, o kokuyu bilmeyen o kadar insan var ki...

0|1
    0|0
  • çünkü kitap okumak boş vakti olanların işidir bu ülkede 16 saat çalışan insanların okumaya halleri kalmaz

0|1
    0|0
  • çünkü boktan ergenlerin bile kitabını basıyorlar

0|1
    0|0
  • Böyle olmamalı ☹️

0|1
    0|0
  • Kitap okumak kadar güzel bir şey yok ama okuyanda yok ilginç

0|1
    0|0
  • Ailem kitaplarimi, onlarla birlikte zorla Tv izlemem icin aliyordu. Aci bir durum

0|1
    0|0
  • yetiştirilme tarzı degerleri aileler tarafından kazandıramadıgından zorlugu kimisinin göremediginden ve hep diyorum tembelleşme gezip tozarak huzur bulma

0|1
    1|0
  • Bilirsek iskembeden konusamayiz 😒😒

0|1
    0|0
  • Insanlar vakit kaybi olarak goruyor

0|1
    0|0
  • Filmler varken kitaplara ne gerek diyorlar. Hazıra düşkün bir toplumuz.

0|1
    0|0
  • Çünkü türkiyede herkes herşeyi bilir

0|1
    0|0
  • Kompüter oyunları daha cazibədar gəlir uşaqlara

0|1
    0|0
  • saçma sapan kitaplardan dolayı okuma alışkanlığı yitiriliyor

0|1
    1|0
  • I don't know babee

0|0
    0|0
  • Gerek duymuyorlar. her halti biliriz havasinda herkes ne alakaysa... bir kitaptan bir konudan bahset hepsi mal gibi kalir. ama televizyonda ne var herkes şakır şakır anlativerir.

0|1
    1|0
  • Kızlar Devam
    2

Erkekler Ne Diyor 3

• İnsanlar yiycem ekmeği zor buluyor

0|1
    0|0
  • Çünkü biz aklımızı okumak yerine başka yerlere kullanıyoruz daha çok uygulamalı şeyler ilgimizi çekiyor 😂

0|1
    0|0
  • Nan bir kitabı yüz kişi okuyor
    Para YÖK ki yenisini alsın

Avrupa dötünden para basıyor alıyor alıyor

Eee okuma oranı yüksek

Yaprak yüzsek

0|1
    0|0
    • Kütüphaneler var.

• İstatistikleri bilemem ama okuyan bir toplum değiliz.

• Genel itibari ile azınlık diyebiliriz bu ayrı konu

Yükleniyor...