Ülkemizde niye Vikings gibi diziler çekilmiyor?

Bizde de dönem dizileri var, eski dönemlerin en büyük ağırlığı din ve teoloji üzerinedir aslında. Ama bizde hiç suya sabuna dokunmayan, sürekli keramer sahibi alimlerin 'Peygamber efendimiz dedi ki...' türevi artık senaryo neyi gerektiriyorsa onla alakalı birşeyler konuşan tiplerinden öte birşey yok.

Boğunki bölümde Vikings'de Ragnar ile şerefsizin dik alası Ecbert arasında bir din tartışması alıp yürüdüydü:

- Tanrılar yok, hiç var olmadılar, bununla yaşamamız lazım.

-Evet ama sen hayatı düşünmüyorsun, ölümü düşünüyorsun, Valhalla'yı düşünüyorsun.

- Sen de hristiyan olduğun için Cennet'i düşünüyorsun. Ki bana sorarsan herkesin mutlu olduğu saçma sapan bir yer.

Ben daha din ve eski devirde dinlerin insanları nasıl etkilediği ve nasıl nahoş sonuçları olabileceğine dair birşeyler anlatan bir türk yapımı görmedim. Halbuki Anadolu'da ot çekip Allah'a saydıran dervişler falan vardı, elin ecnebisinden daha müsait bir kültürümüz var buna.

Gerçi adamlara da hak vermek lazım, bunu biraz yapsalar 'Atalarumuzu rezül ettüler, ecdadımız at sırtındaydı bir kere taam mı' insanlarıyla yüz göz olacaklar.

1|0
46

En İyi Kız Görüşü

• Bence hiç denemeye bile kalkmasınlar.

Zamanında Beren Saat az tacize uğramadı Bihter rolü yüzünden. Şimdi bu kadar çomarı içinde "Tanrı yok" gibi bir replik bulunan dizi çekildi, dinimizle alay ediyürler diye gaza getirmek zor olmasa gerek. O seti yıkarlar. Olan çalışanlara olur.

Hatta şu an bile dandik bir dini örgüte atıyorum Tophane civarında dizi çekiyorlar, allah yok dediler sette şarap içiyorlar diye şikayet etsem hiç araştırmadan olmayan bir dizinin setine allahhu akbaaar diyerek küçük bir saldırı düzenlenler.

Özetle; hikaye bakımından zengin topraklardayız, iki mitolojik hikaye okuyan bile müthiş senaryolar yazabilir fakat can güvenlikleri için tavsiye etmem.

0|2
    0|0

En İyi Erkek Görüşü

• Zengin anadolu tarihini ve kültürünü anlatabilecek çok insan vardır "belki". AMA buna izin verecek insan evladı olacağını sanmıyorum. Gerçi 15 yıl önce de çekilmeyen şimdi hiç çekilmez. Objektif bir "kaptan-ı derya" tarih dizisi çekebilecek kim var?
    Ertuğrul demesin kimse, düşük bir yönetmenlik, düşük bir oyunculuk , çarpıtılma ve propaganda ağırlıklı bir yapımdır. Bir de fena para dönüyor. diğer kanallardaki dizilere bakarsak , hep ajistasyon ve kimin eli kimin cebinde konulu yapımlar mevcut. Rıza fatmayı seviyor, fatma osmanı, osman şukufeyi , şukufe rızayı , doldur içine entrikaları, kötü adamları koy tv ye ooh izlesin millet, gelsin paralar.. Zamanında 90 senelerinde ucuz amerikan filmleri gelirdi, senede 2-3 kere oynatırlardı. Ortaçağın gerici zihniyetini bastıra bastıra işleyen ve ahlaksızlığınıda ballandırarak anlatan yapımlar var.
    Böyle bir piyasada/pazarda Vikings tarzında bir dizi olur mu? olmaz..

1|1
    0|0
    • Beni en çok Anadolu'daki islam kültüründen zerre kadar nasibini almamış tiplerin birileri bunu gerçek haliyle anlattığında 'Atalarımız dinibütündü' diye galeyana gelmesi gıcık ediyor.

Kendi kültüründen bu kadar bihaber bir ülke daha olamaz.

• Açık görüşe kapalılar, temelleri sarsılıyor, inkar ediyorlar sinirleniyorlar. Basit sistemleri var, basit bir yapıları var. Ve yıllardır din aşılanıyor. Bir de , "allalal neden böyle? bir bakayım araştırayım neyin nesi? neden bunu diyorlar? bana mı yanlış öğretildi yoksa ben mi yanlış anladım? " tarzında bir düşünce şekilleri yok. Anadolu müslümandır, Türkler müslümandır diye 2 cümle öğretilmiş hatta bunu dallandırmışlar iyice, buna göre yaşıyorlar. kayseride bir belgesel çekiminde kaleye haçlı flaması mı ne asıldı diye adamlar kıyamet koparıldı :))))

Senin görüşün var mı?

Kızlar Ne Diyor 3

• Kime izletecekler?

0|1
    0|0
    • Yav elin amerikanı da Vikings'i izleyince pek o kadar anlamıyor. Genelde Avrupalı izleyici daha bir düzgün anlam çıkarıyor internette görüyorum.

Yani anlayıp anlanmaması değil, hiç böyle bir girişim bile yok.

• Gerçi haksızlık olmasın, bizim izleyici olay örgüsü biraz çok yönlü olunca bile takip edemiyor, amerikanlarda gene kabiliyet var.

• Girişim yok çünkü çok ciddi paralar dönüyor dizi sektöründe. Değmez diye düşünüyorlar bence

• Zengin kız fakir oğlan klişesinin tuttuğu bir ülkede neden o tarz filmler çekilsin ki 😂😂😂

0|1
    0|0
  • Bizim insanlarımız böyle dizi sevmez nerde saçma şey var ona bakar

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 5

• Zarar ederler,

Yayındaki dizilerden en çok izlenenlere baktığımız zaman, dizi izleyen kitleye küfür olur bahsettiğin tarz. Bize "Allahu Akbar" nidalarında gavurun kafasını kesen adamların dizileri lazım. Zira Kenan İmirzalıoğlu yakında "Çağrı" filminin dizi versiyonunda oyunculuk yapacak.

0|1
    0|0
  • her dizinin izleyici kitlesi farklı. anlaşılacak kadar derin oluyor konuları

0|0
    0|0
  • Bizimkiler şu boş aşk dizilerinden kafalarını kaldırsalar herşey güzel olacak.

0|0
    0|0
  • Ertuğrul bar nasıl YÖK

0|0
    0|0
    • Berbat o dizi. Üstelik söylediğim teolojik kısma zerre kadar uymuyor. Safi sünni islam propagandası yapıyor.

• Lan ne wikipedisi? Kafan mı iyi? Wikipedia'nın türkçesi berbat zaten. Senin gibi biri alıp yazıyor.

Türkiye'de tarihçilik yapma iddiasında olup ciddi bir tane bilimsel makalesi olmayan adamların kitaplarına falan bakıyor insanlar.

• Böyle bir dizinin çekilmesi durumunda halk peydahlanır. Muhteşem Yüzyıl dizisinde de Kanuni'yi haremden dışarıya çıkarmadıkları için eleştiriyordular. Belki de Kanuni'nin dizi içerisinde haremde durduğu süre, gerçek tarihte durduğu süreden daha fazla; ama adamlar ne yapsın? Savaş çekmek ve farklı bölgelere kaymak bütçe istiyor. Zaten o dizilerdeki savaş sahneleri berbat. Bir Vikings kadar edemez asla. İzleyeni de fazla olmaz. Bizim tarihimizde dizilere örnek olabilecek o kadar olaylar var ki. Çeken var mı yok. Ancak içi aşk ve şehvet dolu diziler çekerler ve okumamış halkın ''Ama padişahımız attan hiç inmedi ki'' eleştirisini alırlar.

0|0
    0|0
    • Kimse dizide haremin ne olduğunu bilmiyordu ya mk. Bir kere Kanuni hükümranlığının nerden baksan 33 senesini sarayda geçirmiştir. Uç beyliği mi bu adam bir oraya bir buraya sefer yapıp dursun? Fatih Sultan Mehmet bile öyle ömrünü at sırtında falan geçirmemiştir.

Onun dışında diziyi izleyen herkes bilir ki padişah hareme çok önemli bir olay olduğunda (yangın, cinayet vs) gidiyordu bir tek. Onun dışında vaktini has odada, sarayın çeşitli köşklerinde, avda falan geçiriyodu. Haremden biri padişahı görecekse adamın yanına gidiyordu adam mecbur kalmadıkça veya ara sıra birini ziyaret etmek istemedikçe gitmezdi.

Bu Kanuni'nin dört farklı kadından tarihte 9-10 kadar evladı var, ama adamlar dizide padişahın sevişmesine tepki gösteriyorlar.

Yükleniyor...