Kapat

Tarihin her döneminde var olan adam Saint Germain Kontu hakkında düşünceleriniz?

Bugün internette okuduğum bir yazıda ilginç bir karakter çıktı karşıma. Sanki bir masal kahramanı gibi anlatılan Kont Saint Germain. İlginç olan ise kendisine tarih kitaplarında hatta çok ünlü edebiyatçıların eserlerinde değinilmesi hatta İran Şahının sarayında bile kalmışlığı olmasından tutun Napoleon'un üzerine araştırma yapmasına vesile olacak kadar gizemli birisi olması araştırma sonucu toplanan belgelerin bir kaza sonucu yanması da cabası. Tarihçi Bentick Van Rhoon bile 18 Nisan 1760 tarihli notlarda şöyle yazıyor: “Onun kim olduğunu kimse bilmiyordu. İngiltere gibi bir ülkede bu tuhaflık beni şaşırtmazdı çünkü bu gizemi çözecek bir istihbarat örgütü yoktu, fakat beni asıl şaşırtan Fransa gibi bir ülkede bile sırrın çözülememesiydi.” Peki Kont Germain'i bu kadar esrarengiz kılan neydi? Kont kendi ifadesiyle Felsefe taşını bulduğunu, Himalayaları gezdiğini ve orada “her şeyi bilen insanlar” ile tanıştığını ve kıymetsiz madenleri elmasa dönüştürebildiğini iddia etmekteydi. Garip özgeçmişine uzaya çıkıp kendi etrafında dolaşan gezegenler gördüğünü ve hatta dünyaların ayakları altında olduğunu; Mısır piramitlerinde eğitime tabi tutulduğunu ilave eder. Zaman içinde yolculuk yapabildiğini ve istem dışı olarak kendini başka ülkelerde bulduğunu da iddia etmekteydi. Bu iddiaları havada bırakmayan ise Tam 18 Yüzyıl boyunca St. Germain Kontu'nun hiç yaşlanmadan Avrupa’da ve Doğu’da birçok ülkede daima saraylarda ve kralların, imparatorların, sultanların çevresinde görülmüş olmasıydı. Büyük Çar Peter’ın hüküm sürdüğü zamanlarda Rusya’daydı ve ismen sözü ediliyordu. 1737’den 1742’ye kadar İran Şahı’nın onur konuğuydu. İran’dan Fransa’ya ve Calcutta’dan Roma’ya kadar her yerde kraliyet çevresinde saygın biri olarak tanınıyordu. Walpole’nin ona 1745’te, Londra’da, Clive’nin ise ona 1756’da Hindistan’da rastlamış ve tanışmışlardı. Büyük Frederick, Voltaire, Madam de Pompadour, Jean Jacques Rousseau ve Chatham onun arkadaşlarıydılar.
Tarihin her döneminde var olan adam Saint Germain Kontu hakkında düşünceleriniz ?

Güncellemeler:
Güncel.

1|0
0|2

Senin görüşün var mı?

0/2000

Gönder
Sponsorlu

Erkekler Ne Diyor 2

• Kızı varsa beni damat alsın

1|0
    0|0
  • Yalan hikaye onlar, asparagas

0|0
    0|0
    • Doğru demiyorum zaten ama farklı kaynaklarda bu adla geçiyor ve tarihler arasında ciddi bir fark var üstelik aynı yaşta kaldığını iddia edenlerde var bunlar da dünya tarihine ciddi anlamda etki etmiş insanlar ilgimi çekti sizlerle paylaşayım dedim.

• Yani bu olayın doğruluğunu sorduğun için ben de doğru olmadığını söyledim. Sen beni yanlış anladın tahminimce, ben sana yalan söylüyorsun demedim. Kaynaklarda geçen bilgiler yanlış dedim. Ben de okudum bu hikayeleri zamanında

• O halde aynı fikirdeyiz. Yorumlarınız için teşekkürler.

Sponsorlu

Kızlar Ne Diyor 0

Kızlardan ilk görüşü sen paylaş ve
1 Xper puan fazladan kazan!

Yükleniyor...