Şeytan af dileseydi?

Merhaba, son zamanlarda kafamda bu çok dolaşıyor yaptığım işten dolayı ( mistik olan şeyler, mitoloj, tanrı ve yaratılış - şeytanın kovulması... ) araştırmacıyım.

Acaba merak ediyorum, Tanrı'ya karşı şeytan af dilese ne olurdu?

Şimdi bana gelip '' şeytan affedilmeyecek '' vs. felan diyecek gerizekalılar gelmesin. kutsal kitaplarda böyle bir şey yazmıyor. Ben edebiyat olarak cevap vermenizi istiyorum?

Tanrı ne derdi?

Birde, bundan bir anlam çıkarmayın veya anlatmayın mümkünse. Çünkü, evrenin bir anlamı olduğunu sanmıyorum evet yaptığınız her şey boş ve gereksiz bence. Her neyse sorum yukarıda seviyesi uygun cevap vermeye yetecek olan varsa cevaplarsa sevinirim.

1|1

En İyi Kız Görüşü

• Şeytan af diledi zaten. Allah da ademin kabrine secde et affedeyim dedi. O da dirisine secde etmedim ki ölüsüne secde edeyim dedi. Her zamanki gibi yine egosundan hiçbirşey olmadı ayni devam

1|0
    0|0
    • Gördünüz yani, espiritüel bir yaklaşım güzel... :D

• @sıfır_sıkıntı tatlım aslında yorumu soruyu sorana yazmak istemiştim yoruma kapalı hale gelmiş soru, ben de senin yazının altına ekleme yaptım. tabiiki katılmayabilirsin, saygılar

• AA bende soran yazdı sandım hiç dikkat etmedim ya :D çok pardon :D bana değilmiş

Kızlar Ne Diyor 13

• Tanrı affı sonsuz olandır. Şeytanın affedilmeme sebebi asla pişman olmamış olmasıdır. Oysa ki tanrı, ilk insana verdiği pişman olma fırsatını şeytana da vermişti fakat o aksine asla geri adım atmayacağını bildirmişti.
    Sizinle aynı dünya görüşüne sahip değiliz o yüzden "şeytan affedilmeyecek vs diyecek olan gerizekalılar"danım muhtemelen sizin için ancak kur'an-ı kerim nisa/114 numaralı ayette şeytana lanet edildiği açıkça yazmakta ve lanet edilenin affedilmeyefeği de açıktır. Başka birçok ayette açıkça olmasa da bu durumun işareti vardır. Ancak konu şeytanın affedilip affedilmeyeceği değil af dilese kabul edilip edilmeyeceği olduğu için o konuda ayrıntılı yazmao abes olurdu. Hayırlı günler.

0|0
    0|0
  • Öyle bir hikayede biz dünyaya gönderilmezdik gibi. O yüzden (tamamen İslama göre yorum yapıyorum) sınanmamız için bu dünyaya gönderilmemiz için illa o af dilenmeyecekti.

Kendi yorumuma gelirsek 😅 Zaten bu saçma şeye inanmıyorum. Şeytanın yaptığı hatayı biz ye öekiyoruz 😄
    Tamam doğru diyelim. Af dileseydi , herkes beleşten cennetteydi.
    Bu arada soruna BAYILDIM.

0|1
    1|0
    • Bak yukarıda yazdığımı burayada atıyorum;

Aslında ortada büyütülecek bir şey var.

O da '' kibir ve kendi ırkını yüceltme '' şeytan '' ben ateşten yaratıldım diyor.

Gerçekten de öyle;

İslamda cinler ateşten yaratılmıştır. ( Cin olarak bahsedilir )

Hristiyanlıkta ise şeytan Seraf veya Keruv olarak 1. veya 2. sınıf melek olarak bahsedilir ve ateştendir bu sınıf melekler.

Şeytan ben daha üstünüm diyor. Tanrı burada '' hayırdır '' olayına giriyor. Şeytanın dünyaya gelip Adem ve Havvayı kandırması da '' insanın '' savunmasız olduğudur. Savunmasızlık ise nefs ile alakalıdır. Yani nefsini kontrol eden insan yücedir edemeyen insan seviyesizdir.

Benim görüşlerim bunlar.

İnsanlar insanlık cezalarını çekiyorlar bana göre. Şeytanla alakalı da fakat, geniş açıdan bakmak gerekiyor.

• Rica ederim asıl ben teşekkür ederim 😇

• Önemli değil.

• Ben Tanrı olsaydım şeytana şöyle derdim; eyyy iblis insancıklarımı çok üzdün onlara acı verdin şimdide benden af diliyorsun. En sevdiğim kullarım bile günahlarının bedelini çekecek ve sen de... önce yaptığın bütün kötülükleri düzelteceksin sonra seni insan olarak dünyaya göndereceğim ki insanoğlunu anla! Öldüğün de gelip afdileyeceksin ve bende seni affedeceğim.
    Fena yazdım :))))

0|0
    0|0
    • Aslında bu yazdığın şeye benzer bir konu var ve çok daha detaya inilirse belki de evrenin anlamı çıkabilir ama sanmıyorum.

Teşekkür ederim, bunun üzerinde duracağım biraz. :D

• Rica ederim zevkti :))))

• Allah zaten şeytanı yaratırken bilmiyor muydu onun böyle yapacağını?

2|1
    0|0
  • Bütün dinler kendi inandıkları dinin hak din olduğunu ve o dine inanmayanların cennete gidemeyeceğini düşünür. Mesela müslümanların geneline sor, hristiyanlar - yahudiler ve diğerleri cennete giremez ebedi cehennemde kalır diye cevap verirler. Ki Kutsal kitapta da benzer şeyler yazıyor. Hatta kendi hayatına son veren müslümanın bile affedilmeyeceğini düşünenler var :D
    Bu pencereden bakınca, hak din dışında farklı bir dine inananları bile affetmeyecek bir Tanrı şeytanı affedebilir mi?

Öte yandan bütün kutsal kitaplarda Yaratıcının merhametinin büyüklüğünden bahşedilmiş, sonsuz merhamet sahibi denmiş. Böylesine merhametli bir İlah, insanları da affeder şeytanı da.. diye düşünmek de mümkün.

Açıkçası bu konuyu hiç ama hiç düşünmedim.

0|0
    0|0
  • Tanrı yakardi kötülüğün affı olmaz

0|0
    0|0
  • İnanmayan biri olarak böyle şeyler olmadı, bunlar çocuk hikayeleri gibi. Ders verme amaçlı şeyler.

0|0
    0|0
    • Bütün yaratılış hakkında böyle düşünmekte biraz espri gibi kalıyor. Bende bir zamanlar öyle düşünüyordum fakat, düşüncen için teşekkürler.

• Tanri iblise ademe secde et diyor iblis etmiyor bu olay sonunda bizi dünyaya imtihana yolluyor. Ya şimdi biz ne alaka? Hem ortada o kadar büyütülecek bir şeyde yok

0|0
    0|0
    • Aslında ortada büyütülecek bir şey var.

O da '' kibir ve kendi ırkını yüceltme '' şeytan '' ben ateşten yaratıldım diyor.

Gerçekten de öyle;

İslamda cinler ateşten yaratılmıştır. ( Cin olarak bahsedilir )

Hristiyanlıkta ise şeytan Seraf veya Keruv olarak 1. veya 2. sınıf melek olarak bahsedilir ve ateştendir bu sınıf melekler.

Şeytan ben daha üstünüm diyor. Tanrı burada '' hayırdır '' olayına giriyor. Şeytanın dünyaya gelip Adem ve Havvayı kandırması da '' insanın '' savunmasız olduğudur. Savunmasızlık ise nefs ile alakalıdır. Yani nefsini kontrol eden insan yücedir edemeyen insan seviyesizdir.

Benim görüşlerim bunlar.

• Her kaynaktan okumak şaşırtır.

Edebiyat şeklinde epik şiirsel şekilde okuman daha iyi bence. John Milton- Kayıp Cennet oku bence.

• Gecen bir hocam daha onermisti onu okurum bu aralar yogunum biraz

• şeytan belki affedilirdi, insanlar kötülük işlemez demiycem insanlar o zamanda kendisine göre iyi olan ama aslında kötü olanları işlerdiler

0|0
    0|0
  • Bence affedilsin böylece bizde seytan bizi kandırdı deriz hoop topyekün cennett

1|0
    0|0
  • seytan bastan kaybetmis zaten

0|0
    0|0
  • Sende boşsun boş bir cevap sana

1|0
    1|1
  • Seytanin yoldan cikmasi Allahin istegi derler
    Zaten hersey bitince asil görevi olan Allaha ibadete devam edecegi söylenir
    Büyük alimlerin görüslerini oku cok mantikli anlatilmis
    Okumadan soru sormayin
    Az arastiriyorsunuz

0|0
    0|0
    • Az araştırıyoruz sanırım evet.

Ego ile alakası yok.

Türkiye'de mistik anlamda araştırma yapan belkide 10 kişiden biriyim. Alim diye belirttiğiniz kişiler geniş açılı bakamıyorum ve kaynak kitaplar 2 3 yüz yıl bile geriye gitmiyor.

Umarım da sizde daha da fazla gelişir öyle cevap yazarsınız. Ve ayrıca; '' Zaten hersey bitince asil görevi olan Allaha ibadete devam edecegi söylenir '' kısmını yazssanız yeterli idi.

Her neyse, teşekkürler.

Erkekler Ne Diyor 9

• Hani otu çekersin de "Her şey tamamdır" dersin ya bilirsin, evren çok güzeldir diye düşünürsün. İşte, bundan dolayı anlamsız değil çünkü sevinçli olmak, ve acıdan kaçmak kavramları, uğruna feda edilebilecek değerde efor sarf edilesi kavramlar.

İçimizdeki kötü düşüncelerin orijini olduğu iddia edilen kavram "şeytan" af dileseydi, affedilmezdi diye inanırım ama cezalandırılmazdı da çok. Çok çok önemli bir durum, kıyameti koparacak hâller dışında, Tanrı'nın yardım etme buyrukları vardır sanmıyorum; birkaç tane çok iyi yürekli insanın, hem de çocuk değil, yani burada saflıktan bahsetmiyorum -bildiğiniz yetişkin ve iyilik makinesi olan insanların-, göğüsleyemeyecekleri acılarla savaşım vermek zorunda bırakıldığını gördüm Tanrı tarafından diyebilirim. Adilliğin, âdemoğlundan hayvanlar âlemine kadar olmadığı yeryüzünde, adalet şeytan için de söz konusu olamaz. Ne mi derdi? Soru sorduğumuzda cevap vermeyen, saymayan akrabalarımın da demediği gibi bir şey demezdi; âlemin en avro milyarderi (böyle bir terim uydurmak gerekti) en cimrisi.

0|0
    0|0
    • Fakat, adillik konusunda şöyle bir şey var, bende adil olmadığı düşüncesindeyim fakat, Tanrının da özgür iradeye müdahil olduğunu sanmıyorum.

Ki müdahil olsaydı özgür iradenin anlamı kalmazdı fakat, bence müdahil olması da gerekiyor ama olmamasıda gerekiyor... Çok karışık bir durum.

Araştırmak gerekiyor fakat, araştırarakta bir yere varılmıyor yani. :D Kendimden biliyorum. Evrenin anlamı gibi sorularla tıkılıp kalıcaz malesef.

• O sadece hormon işte.

Ben ruhani olarak kanıt istiyorum. Evrenin anlamına dair dostum. Sorun o işte. Yani elde tutulabilir bir kanıt.

• Vallahi ben hormon felsefesine dayadım sırtımı mutlu mesut gidiyorum. Öbür şekilde neresinden tutsak elinde kalır.

• Millete canım demişsin ama gerizekalılığın büyüğünü sen yapmışsın..

Olan bir şeyin tersini mi söylesin sana insanlar..
    Ayrıca metazifik konularda edebiyat cevap da aranmaz..

Hicri suresi 34. ayette
    Allah'u Teâlâ buyuruyor ki;

Allah, “Öyleyse çık oradan, çünkü sen kovuldun. Şüphesiz hesap gününe kadar lânet senin üzerinedir” dedi.

Bu ayrette görüldüğü üzre şeytan rahmetten ve aftan yoksundur ve sonsuza kadar cehennemde kalacaktır..

Son kısımda yazdıkların sevin seviyeni de oraya koymuş zaten..
    Bu cahillikle filozofluk peşinde koşma genç atlet ol, olimpiyatlarda koş sen..

Seni ciddiye alıp 5 dakkamı da israf ettim anasını satim..

1|0
    0|0
  • Bir kötü karakter gerekiyordu.. Tanrıya tezat bir karakter olması şarttı ki, yaradılış hikayesi tamamlansın.. Dolayısıyla kendisinden af dileyeceğini bildiği bir varlığı kötü karakter olarak dinlerinde anlatmazdı.. Hal böyleyken, onun tövbe etmeyeceği çok açıktır..

0|0
    0|0
    • Ben '' ederse '' dedim. Ederse Tanrının cevabı ne olurdu?

• "Ederse?" Sorusunu soracaksak, daha zor ve çıkışı zor sualler de sorulabilir.. "Ya tanrı kendini dünyada gösterirse? Ya tanrı ölürse? Ya tanrı inananları değil de, inanmayanları cennet ile ödüllendirirse?" Gibi.. Şeytan'ın af dileme ihtimali ile bu durumların gerçekleşme ihtimali aynıdır.. Bunun dışında şeytan güneş batıdan doğmaya başladığı günden, kıyamet kopana kadar af dileyeceği de kaynaklarda geçer.. Tıpkı insanların tövbesinin kabul olmayacağı gibi, şeytanın da kabul olmayacağı aynı kaynakta geçer güneşin tersten doğması sonrasında..

• Şeytan kıyamet kopacağı zaman af dileyip tevbe edecekmiş. İbadet yapacakmış. Kıyamet günü tevbeler kabul olmuyor.

0|0
    0|0
    • Kim diyor bunu? Kıyamete gidip gören kişiler mi? :D Kutsal kitaplarla alay ediliyor. Geleceği kimse göremez veya bilemez. Ne olacağı bilinemez. Eğer Tanrı değilseniz.

Ben daha detaylı cevaplar arıyorum.

• cevabından ne olduğun belli, boşa yorum yazma hadi bakayım

• Dostum sorduğun soru mantıksız. Zaten şeytanın yaradılış amacı belli. Yaradılış amacının gereğini yerine getirdi. Yaradılış amacının dışına çıkabilir mi sence? Eğer çıkarsa Yaradanın onun affedip affetmiyiceğinden ziyade şeytanı neden yarattığı sorusu çıkmaz mıydı ortaya? Eğer şeytan yaradılış amacını yerine getirmeseydi ne diye yaratılmış olurdu? Hangi amaçla? İşte şeytanın zaten yaratılmasında ki amaç yaradılış amacını yerine getirmektir. Yaradılış amacını yerine getirmiyiceğini bildiği bir şey yaratır mı sence yaradan? ya da yaradanın bilmediği bir şey var mıdır?

0|0
    0|0
    • Fakat, şöyle bir şey var...

Şeytan bir zamanlar cennetteki en üst makamda ( Tanrıdan sonraki ) ve tanrı neden böyle bir kötülük işleyecek birini o makama getirsin ve yüceltsin?

Tamam öyle yaptı diyelim, ben bunun sadece böyle olduğunu sanmıyorum.

• Tamam tabiki bende değiştirilmişler diyorum.

Sadece değiştirilmedikleri zamanlardaki hallerine yani indirildiklerine inanıyorum onu demek istedim dostum.

• Anladım, doğru olanda o zaten.

• Allah kullarını imtihan eder. Şeytan da edildi ve kaybetti. Kibir ve ırkçılık yaptı. Ve sonunda ilahi huzurdan kovuldu. Peki özür dilese dersen? İşte dilemiyor çünkü Ademden üstünüm ben ateşten oldum diyor. Asla kabul etmiyor. Yani Allah ezeli ilmi ile zaten şeytanın ne yapacağını biliyor. Tavsiyem çok düşünme kafa gider ağır konular bunlar.

1|0
    0|0
    • Teşekkür ederim için yorum için, fakat, ben '' ederse '' dedim. Ederse Tanrı ne yapar? Onu merak ediyorum.

• Bu tarz konular da ki derinlik hiç bişey de yok dostum :)
    Oluşan tanrı kavramlarına göre affetmesi gerekiyor :)

Düşündükçe daha değişik düşüncler çıkıyor ortaya :) Ama son yazdıgına katıldıgım için çok düşünmicem konuyu :)

0|0
    0|0
  • Ortada bir iddaa var şeytan halen kanıtlamaya çalışıyor iddaa'sını . şu an iddaa'sından caymazsı mümkün değil.

0|0
    0|0
  • Şeytanın tek yaptığı Allah'tan başkasına secde etmemek değil mi zaten?

0|0
    1|0
Yükleniyor...