Türk kahvesinin suyla misafire servis edilmesi neye işaret eder?

neden böyle bir uygulama var kültürümüzde ? neye dayanıyor hep merak etmişimdir.

0|0
121

En İyi Kız Görüşü

• Osmanlı zamanında eve misafir geldiğinde kahveyle birlikte su getirilirmiş.

Misafir toksa kahveyi alırmış.

Açsa suyu.

Tabi o zaman hemen sofra kurulurmuş.

Böylece çok ince bir nezaketle anlaşılırmış.

0|1
    0|0

Senin görüşün var mı?

0/2000

Gönder

Kızlar Ne Diyor 11

• Sanırım o telvenin ağızda dolanmasından kaynaklı.

Hep dişlerime yapışır mesela ^^

0|0
    0|0
  • Kahve telvesi dişlerine yapışmasın, ağzında kalmasın diye su da verilir diye biliyorum.

0|0
    0|0
  • içilen bir fincan kahve ile alınan kafeinin vücuttan atılması yaklaşık 1 bardak su ile oluyor. Yani kahve ile getirilen su, o atılan suyun yerine konması içinmiş.

0|0
    0|0
  • Osmanli zamanindan geliyor.. Misafir eger ilk suyu aliyorsa karni ac anlamina geliyormus hemen sofra kuruluyormus.. Bi yerde okumustum..

0|0
    0|0
  • çünkü susatıyor o yoğun tat

0|0
    0|0
  • bu osmanli zamanindan kalma misafire su ve kahve ikram edilir eger misafir once suyu icerse demekki karni actir :)

0|0
    0|0
  • kahveden önce su içilir kahvenin tadı iyice alınsın diye

0|0
    0|0
  • kahve acı ya,insanın su içmesi geliyor :D

0|0
    0|0
  • Çok şekerli yaptıysak baymasın diye o.O

0|0
    0|0
  • aslında bir rivayetin gelenek haline dönüşmüş halidir şöyleki, osmanlı zamanında eve misafir geldiğinde kahveyle birlikte su getirilirmiş, misafir toksa kahveyi alırmış açsa suyu, tabii o zaman hemen sofra kurulurmuş. böylece çok ince bir nezaketle anlaşılırmış. tabii simdilerde pek önemsenmesede :)

0|0
    0|0
  • Misafir eğer açsa suyu alır ilk onu içer ve ev sahibi yemek hazırlar.Lakin tok ise direk kahveyi alır :)))

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 1

• İlkin su içilir ki, dilimiz damağımız temizlenip, kahvenin tadına daha iyi varalım diye. Benim düşüncem bu.

0|0
    0|0
Yükleniyor...