10 klasik film listesi...Bu Davet Bizim! (Sinefillere)

Parantez içerisindeki nosyona haizsen eğer, başlığı gördüğün an itibariyle altın varaklı bir davetiye eline ulaşmış demektir. Hem de beyaz bir güvercinle :) Davete icabet etmek, efendiliktendir. Hele de beyaz bir güvercinle gelmişse, gönderenin kim olduğuna da bakılmaz. Ve o bakmayanlar ki, şüphesiz Ernest Everhard kadar saygıya layıktır...

O kadar büyük filmler ki bunlar. Bilsem çektikleri uyuşturucudan mayışıp yatmamışlardır şimdi, izletip Afrikalı çocuklara hazır ettireceğim Paris'i yakacakları o büyük ateşi!

... diyebilecek raddede sevdiğiniz 10 klasik filminizi paylaşabilir misiniz? Bir havuz oluşturalım. (modern klasikler de olabilir.)

- L'ATALANTE (1934)

- Barry Lyndon (1975)

- Intolerance (1916)

- Battleship Potemkin (1925)

- Le samourai (1967)

- Modern Times (1936)

- Andrei Rublev (1966)

- Rashomon (1950)

- M (1931)

- Le rayon vert (1986)

- La maman et la putain (1973)

0|1
6|11

En İyi Erkek Görüşü

• - Freaks (1932)

- Some Like It Hot (1959)

- Metropolis (1927)

- Bronenosets Potyomkin (1925)

- Citizan Kane (1941)

- Ladri di Biciclette ((1948)

- Double Indemnity (1944)

- City Lights (1931)

- Alphaville (1965)

- Casablanca (1942)

Monty Python filmlerini klasik diye araya sokuşturmamak için kendimi zor tuttum.

0|1
    0|0
    • Monty Python'lar, klasiğin de ötesine geçmiştir bence. Artık külttür.

İşinin ehli bir liste olmuş. Bilim-kurgu, romantizm ve toplumcu-gerçekçi bir karma. İlk sıradaki filmin yönetmeninin 20'ler yapımı ve aynı rahatsız edicilikten nasibini almış filmlerine de göz gezdirmenizi rica ediyorum. Şayet izlemediyseniz tabi.

• Çok büyük yönetmen Tod Browning.

Kesinlikle Freaks'tır, katılıyorum. Pek çok filmi etkilemiştir. Yıllar sonra yani 70'lerin başında Werner Herzog'un sadece "cüceler"e rol verdiği link gibi.

Aslında klasik tanımında sınır olarak 60 yapımı Sapık gösterilir ama o tanım da kaygan bir hal aldı zaman içinde. Sorsan Pulp Fiction da, Brazil de birer klasiktirler. Ama modern klasik şeklinde kabul görürler.

• Kült ise ayrı bir mesele. Bu kült film kavramı beni rahatsız ediyor esasında. Edebiyattaki bestseller mantığı gibi oldu. Popüler kültürün beğenisine göre şekkileniyor ve 2001 gibi bir klasikle 60/70lerin ucuz, trash filmleri "kült" etiketi altında aynı kefeye konulabiliyor. Dediğim gibi öznel bir çerçeve aldı kült tanımı. Yozlaştırıldı, muğlaklaştı.

Kızlar Ne Diyor 6

• Casablanca (1942)

The Birds(1963)

Gone With The Wind(1939)

Vertigo(1958)

E.T(1082)

Rashomon(1950)

Annie Hall(1977)

King Kong (1933)

Charlie Chaplin unutmayalım (City Lights,The Gold Rush,..)

Seven Samurai(1954)

The Godfather(1972)

Singin in the Rain(1952)

La Belle et La Bete (1946)

------

1|2
    0|0
    • Uzakdoğu'yu da ıskalamamışsın. Gayet sağlam bir liste.

Güzel ve Hayvan'ı görmek de sevindirici. Yönetmenin "Orphee"si de bir harikaydı.

Yaşasın Şairane Gerçekçilik!

• cevapların klasik, noir karmaşası dikkatini çekmiştir.aksi olsaydı neo-klasiklerle devam etmek isterdim. neys artık diğer sorulara ^^

• Başka sorulara... :)

• favori the godfather

0|1
    0|0
    • bana reddedemeyeceğim bir film sunmuşsunuz :)

• abi sen nirvanaya ulaşmışın ya.

0|0
    0|1
    • fenafillah denir ona :)

Aklınıza ne zaman gelirse yazabilirsiniz. Davet yolu hep açık.

• hepsini neetmesinler :)

0|0
    0|0
    • bu yazimi hak eden son filmin adi 'la maman et la put*' ;)

• Öyle demeyin lütfen :)

Felsefik alt metinleri gayet sağlam bir filmdir. Semiyolojik okuma yapmayı sevenlere şidetle tavsiye ederim, 68 fonlu bu filmi.

• istemiyorum, meraklilar baksin

• Casablanca (1942)

Singin' in the Rain (1952)

The Birds (1963)

Clokwork Orange (1971)

The Godfather (1972)

The Exorcist (1973)

Time of the Gypsies (1988)

Life is Beautiful (1997)

A Beautiful Mind (2001)

.. ve şüphesiz; Krzysztof Kieślowski'nin ""Üç Renk" şaheseri.. (Üç Renk: Mavi / Trois CouleurBleu (1993) - Üç Renk: Beyaz / Trois CouleurBlanc (1994)- Üç Renk: Kırmızı / Trois CouleurRouge.)

0|1
    0|0
    • Kieslowski candır. Zamansız ölümüyle üzmüştür. Üç Renkler (özellikle Kırmızı) muhteşemdir, iyi ki hatırlattınız. "Dekalog"ları, yıllar önce Trt 2'de seri halde verilmişti.

Bu da çıtanın üzerinde bir liste olmuş. Her ne kadar benim pek sevemediğim "Hayat Güzeldir" yer alsa da.

Play it again, Sam!

• Hatırlamamı sağlayan da sorunuz oldu ama :) Bu arada listeye eklemeyi unuttuğum ama benim için çok kıymetli olan bir film daha var; "Pi" (1998) ... Bugün de onu izleyeyim tekrar:)

• Peki :)

Üzerine bir de "Akıl Oyunları" yaparsanız, Gauss gibi dolanırsınız bütün gün :)

• Tamam anladık.Kelimeleri,yazım kurallarını çok iyi kullanıyorsun,hitabetin de süper ama bu kadar lafı döndürmeye ne gerek vardı paşam.:)

Şu an kendime bir klasik yaratacak seviyede değilim.

0|2
    2|1
    • Mısra, benim haysiyetimdir :)

Yahya Kemal demiş.

Senin canın sağ olsun...

• eksiyi ben vermedim yalnız :) dengeleyelim hemen.

• Eksi verenin canı sağ olsun.Senin de canın sağ olsun:)

Siyasi görüş dışında eksilere takılmıyorum.

Erkekler Ne Diyor 10

• - 12 angry men (1957) link

- Casablanca (1942) link

- Gone with the Wind (1939) link

- Taxi Driver (1976) link

- Viva Zapata (1952) link

- The Pink Panther (1963) link

- Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb (1964) link

- Papillon (1973) link

- Godfather (1972) link

- Il buono, il brutto, il cattivo (1966) link

Bonus

- Psycho (1960) link

- Vertigo (1958) link

0|2
    0|0
    • 10 film az değil mi :) Hitch amcamız bonus kontenjanına düştüğünü görse ne hissederdi acaba!

İnanın abartmadan söylüyorum, rumuzununu gördüğünde Dr. Strangelove, Maymunlar Cehennemi ya da Otomatik Portakal üçlüsü aklıma geldi direkt. Kubrick'in o şahane filmini görünce sevindim. Üssü dışarıya kapatan o deli subay, hiç aklımdan çıkmaz. Alt okumaları o denli zengin bir filmdir ki. Bütün Kubrick'ler gibi.

Sistemi sorgulayan filmler hatırı sayılır yer parsellemiş sizde. Gerçekten müthiş bir liste.

• Keyif almaya bakın. Amaç veya çaba olmadan. Belki de tek bir soru veya tek bir cevap her şeyi değiştirir. Kendi adıma bekliyorum. Henüz, kenarına dahi yaklaşamadım. Belki de sizin için farklı olur.

• Belki de... Aynı dileklerle.

• Davet edildiysek icabet etmekte farz oluyor bu durumda :D

Citizen Kane (1941) ve Orson Welles'ten bahsetmeden klasikten bahsetmek olmaz.

1|1
    0|0
    • eyvallah :)

Seçkilere ambargo koymuş bir film ile geldiniz.

• Breakfast at Tiffany s 1961

To kill a mockingbird 1962

The dairy of a anne frank 1959

The African queen 1951

Casablanca 1942

A night to remember 1958

The birds 1963

The kid 1921

Das boot 1981

Roman holiday 1953

0|1
    0|0
    • Das boot, harika bir seçimdi.

Audrey Hepburn'u ben de çok severim :) Asaletin simgesi.

Titanik filminin duygu sömürüsünden arınmış orijinini izlemek isteyen, bu güzel listeyi iyi incelesin.

• Audrey zerafetin simgesidir.a night to rememberi önceden izlediniz sanırım bilmem bilirmisiniz eskiden sineklasik kanalı vardı bu filmlerin tümünü orada izlemiştim küçükken simdide izlebizle.net te var. ;) 18 yaşımdayım ve okuduğum okulda kimse bu filmleri sevmiyor beni anlayan biri yok. mesela arkadaşlarım breakfast at tiffany s i saçma ve sıkıcı buluyorlar. Bu sinir bozucu bir durum beni anlayan birini bulmak güzeldi.

• 18 yaşında böyle bir sinema kültürü edinmeniz çok hoş. Bir tornadan çıkmış gençlik yetiştiren popüler kültüre direnenlerdensiniz demek ki. Kutlarım. Kendinizi iyi yetiştirmişsiniz.

Sineklasik'i hatırlıyorum. Benim filmlerle ilişkim ise çok daha öncesine, video kaset yıllarına dayanıyor.

• O zaman Ben Hur,Singin' in the rain,King Kong,Otomatik Portakal diyelim naçizane.

0|1
    0|0
    • Farklı farklı türlerden dört yapraklı, güzel bir yonca.

King Kong'un 33 yapımı olanı nefistir. 70'lerde çevrilmiş olanı, video kaset döneminde çok revaçtaydı. Kasetçilerde sıklıkla gördüğümü anımsarım.

Ayrıca Ben-Hur'daki o atlı sahneler için harcanan çabalar klasik severlerin malumu. Aylar almış çekimi. Şimdikiler, iki efektle zahmetsizce geçiştiriyorlar.

• Nerelisin kardeş sen ne okuyorsun ?

0|1
    0|0
    • özel mevzulara girmeyelim dilersen bu soruda :)

film paylaşımlarını bekleriz.

• Battleship Potemkin

Shichinin no samurai

Singin' in the Rain

12 Angry Men

The Good, the Bad and the Ugly

The Birds

Gone with the Wind

Modern Times

Judgment at Nuremberg

The Godfather

Planet of the Apes

0|1
    0|0
    • Detaya ne gerek var ki. Muhteşem ve "şaşırtmayan" bir liste.

1500'ü görsek de "günün sorusu" yapsak :)

• xper transferi varsa benimkileri al boş boş duruyorlar zaten :)

• o zaman bir 200'lük rica edeyim :)

• - Schindler's List

- Schindler's List

- Schindler's List

- Schindler's List

- Schindler's List

- Schindler's List

- Schindler's List

- Schindler's List

- Schindler's List

- Şirinler

0|1
    0|0
    • O kadar derin yer etti sizde yani.

Bense o "kırmızı paltolu kız"ı unutamıyorum. Özellikle kullanmış gibidir yönetmen. Ama asla o propaganda çiğliği yoktur.

Liam Neeson'un oyunculukta aştığı filmdir.

• Şirin Baba ve Gargamel'e selam olsun.

• Aklima ilk gelen ve favorim "The Godfather"

0|1
    0|0
    • Akla gelmeyecek gibi de değil hani.

• paşam noldu snaa ne bu film hayranlığı iimisin bak endişeleniyorum

0|1
    0|0
  • İlk aklıma gelenler (eksik gördüklerim) Şehir Işıkları, Altına Hücum, Guguk Kuşu, Forrest Gump, Maymunlar Cehennemi, Taxi Driver, Paris'te Son Tango. Daha çok film var tabi, ama saymakla bitmez.

1|1
    0|0
    • Siz de 60'ları ve 70'leri seviyorsunuz. Güzel bir liste.

• evet, 60'lar ve 70'ler özel bir dönem benim için. ama öncesinde ve sonrasında da çok sevdiğim filmler var. daha sonra uzun bir liste yaparım belki, herhalde 50'yi bulur.

• 60'lar ve 70'ler, Avrupa Sineması'nın altın çağını yaşadığı dönem. Amerika'da da Cassavetes, Scorsese, Lumet gibi yeni kuşak yönetmenlerin ve "bağımsızların" ayak seslerinin duyulmaya başladığı dönem.

beklerim listenizi.

Yükleniyor...