• Sor
  • Bence

Gelinlikte kırmızı kurdeleyi kimler takmalı?

Örf ve adetlerimize göre geline kırmızı kurdale takılır.. Saflığı ve temizliği simgeler.. Ama herkes takıyor sizce her gelin olan takmalımıdır takmayı hakediyormudur? kimler takmalı kimler takmamalı..

Güncellemeler:
güncelleme yapmayayım dedim ama yapıcam kusura bakmayın, kuşağı geline kim bağlar diye sormadım.. bir çogunuz kimin bağlayacagını yazmış. sadece bakireler mi takmalı yoksa ayırım yapılmamalı mı diye sordum.. ayrıca kimler haketmiyodur da ki kastım da kimseyi küçümsemek değildi, toplumda böyle saçma yorum yapan çok oldugundan sordum.. bana göre tamamen saçma bir gelenek hediye paketi gibi. hepinize yorumlarınız için teşekkürler..

Görüşün nedir?

0/2000

En İyi Görüş

• Birincisi.. Kırmızı kurdela Bakire olan kıza takılır (ki bakire olduğunu nerden biliyoruz) ikincisi.. Bize ne bekaretinden kızın? Kız namusuyla bir adamla evlenirken takılmalı..üçüncü ve en önemli nokta.. NAMUS BEKARET DEĞİLDİR.. Bu yüzden türkiyede "Kızımız evlenene kadar kimseye vermiş değildir" diye bir etikettir. Bi sike yaramadığından kimse takmasın demiştim. Haa.. Namus bekaret değildir'e karşı çıkan Bakire olmayan kızla evlenmem diyenler... İnsan sevdiğiyle birlikte olamıyorsa.. Sokayım öyle namusa.

• tekrar cevapladım. soruyu güncelledin :D bende cevabımı güncelledim yoksa fikrim aynı. Kimse takmasın mk :D

• Öncekileri Göster
    • Erdemcim.. Sevgili arkadaşım :) Namus.. Sadakattir.. Sen.. Sevdiğine sadık değilsen.. Beynin or.ospu olduysa.. Afedersin de.. Her türlü bekaretini korusan kaç yazar. :) Namus 2 bacak arasındaki soğan zarından daha ince bir zar değildir. Olmamalı Namus Bi insana ilişkin süresince sadık kalabilmektir. Namus aynı anda başka bir insanı da düşünmemektir. Ayrıca evlilik kurumları insanların sevişmesine yasal bir dayanak değildir Evlilik iki insanın bundan sonra beraber hayatlarını idame ettirmesidir. ?

• Dediğim gibi... Namus ne demek bilmiyorsun. Aklında birşeyler var ama... Tutturamıyorsun.
      Önce namus ne demek onu öğren derim. Kelime anlamı olarak...
      Namus, sadece bekaret zarı değildir zaten. Bunu iddia eden de olmadı ki. 'Sadece' kısmını da özellikle vurguladıydık ama...

Erkekler Ne Diyor 49

• hak eden takmalı

• damadın amcasının yengesinin teyzesinin kuzeninin kızı uygundur.

• İsteyen

• Bakire kızlara takılan bir olgudur. Bakire olmayan takmamalıdır. Ama bence hiç takılmasa daha iyi. Kimin ne olduğu ne belli? 40 yıllık kaşar taksa dur diyen olacak mı?Yani 'sembolik' uygulamalardan vazgeçilmesi gerekir bence...

• Alttaki yorumunuda okuyarak cevaplıyorum.. Sana göre bakire zardan ibaret sanırım? saygı duyarım fakat bekaretini koruyup onlarca erkekle farklı şekilde oynaşan, sevgilisine sevdiğine sadık kalmayan, her haltı yiyip evleneceği zamanda ben bakireyim hiçbirşey bilmiyorum yaşamadım elime erkek eli değmedi diye saf ayagına yatanlar mı namusludur yoksa sevdiği güvendiği evleneceğini hayal ettiği erkekle birşeyler yaşamış olan mı?

• Öncekileri Göster
    • Kürtaja bende karşıyım.

• Aqua. Çok sığsın. Sen onun bunun lafına yapışan biri olabilirsin de... Herkesi kendin gibi sanman hata. Sen şunlardansın/bunlardansın diyerek anca kendini tatmin edersin. Belki zamanında küretaj yaptırsaydı ailen, bu sorunların olmazdı. Hadi güle güle git...

• Saflığı temsil ettiğini bilirtiliyor yaşadığın yerle alakalıdır muhtemelen küçük bir yerde takmasan arkandan elli laf olur ama olayı aşmış bir yerde belkide çok sorun etmezler..

• Hak edenler takmali bence. Safligi ve temizligi sigeler dogru. Geline de bekar bir erkek takar. Erkek Kardeşi dayi oğlu amca oğlu gibi ama bekar birisi.

• heer kıza takılırsa kurdelenin bir anlamı kalmaz

• bakire veya değil. bence çok saçma bir gelenek.

• illaki takilacaksa hak edenler taksin haketmeyenler takinca gulunc duruma dusuyorlar ama fikrimce gereksiz sacma birsey insan kendini biliyor bunu disari gostetmek gereksiz ve mantiksiz

• Ben bunu daha yeni ogreniyorum cok garip gercekten ,safligi simgeliyor hmm. Cok sacma bence.kurdele falan birakin da esinize bu konuda yalan soylemeyin yeter.

• bence kimse takmasın hiç güzel durmuyor.

• tabii ki ibrahim tatlıses bkz. kırmızı kurdele kör olasan emine indim derelerine bilmem nirelerine kaytan bıyıklarımı sürem nirelerine :)

• Erkek kardeş.

• gelinin abisi ya da erkek kardeşi takar yoksa babası takar oda yoksa taksın işte birisi ayrıca gelinlik giymişse tabiki hakkıdır

• kimse takmasın mk :D

• böyle giderse damatlar takıcak :)

• Damat takacağını takıyor zaten

• Bence sadece hamile bayanlar takmalı can taşıdığını simgelesin

• :DDD gulme krizine girdim

• yazdığıma gülüyosun.konuşsaydım yarılırdın herhalde

• Bence her gelin takmalıdır. Ama klasik kırmızı kurdale olmak zorunda değildir. Kimin takacagına gelınce. Damat tarafı kız almaya gelınce kızın babası goz yasları ıcınde kızının kurdelesını takar ve kızını teslım eder benım bıldıgım bu boyle olur .

• Erkek kardeş takar genelde

• baba tabikide

• ha bir de tikkat eden oldu mu.atatürkçü laik maik geçinen tipler var ya.ellerinde rakı cıbıl cıbıl pozlar erkekler içki şişesinden tc yazar falan..face twit profillerinde isimlerin başında tc falan...tamamı böyledir bunların istisnasız...g.tüyle anlamıştır atatürkü.özgürlük nedir bilmezler..düşman çizmesinin üstlerine basmasını tahayyül edemezler..örümcek kafalıdırlar çünkü..bu pozlardan başka da bir numaraları yoktur ki kılıftır zaten..istediğimle istediğim yerde sevişirim eylemi yaparlar falan ya da işte link gibi..şimdii bundar Mustafa Kemale atam der ama ata geleneklerine hiç mi hiç riayet etmez.yukarda yazdığım gibi...hem türküm diyeceksin,hem devlet büyüğüne atam diye sahip çıkacaksın.amma böyle önemli bir geleneği , ki biz buna namus deriz, hiiç umursamayacaksın..bu çelişkilerine rağmen sana saygı duymamı bekleyeceksin :p boş bidona saygı duyulur mu yahu

• atatürkü bu konuya neden dahil ediyorsun? asıl senin gibi genelleme yapanlar örümcek kafalıdır. senin gibilerin saygısına ihtiyacı yok kimsenin, kimsenin namus bekciliğide sana düşmedi. sen kendi namusuna sahip çık yeter.

• kurdelayı erkek kardeş bağlar.kardeşime namahrem eli değdirmedim diye.kızın bakir olduğunu simgeler.bakir olmayan tabi ki hak etmiyodur ama ben daha önce yiyiştim kurdelaya gerek yok diyemez değil mi..

• ona bakarsanız gelinlikte temizliğin saflığın simgesi iyi bakire olmayan kız gelinlik giymesin ailesiyle eşiyle falan konuşsun siyah elbiseyle çıksın temiz değil ya

• bakireliği simgeliyor.

• takma kafana boşver.

• Benim bildiğim abi veya erkek kardeş onlar yoksa baba

• Yakında kuzenin düğünü var abisi olmadığı için bana düşyor takarım ne olacak ki adet böyle.

• şimdi kızların çoğu gelinliği modelini bozuyor kötü adet bnce yazmış yarası olan gocunur derlerkendini erkeğine saklayabilen kadın takmalı hak ediyor erkek içinde aynısı geçerli tabi :Dbunun dışında istemeyen takmasındiğerleri ne yaparsa yapsın bnce hak etmiyorlar

• Yakışan taksın :)

• bakire olanlar takmalı

• Yok yaaa...herkeste takabilir. Arkadan ver ver yıllar boyunca ama bakire kal. Yok öyle dünya

• Daha Fazla

Kızlar Ne Diyor 45

• kırmızı kurdele beyaz gelinlik bekaretin simgesidir.dikkat edersen gelinlikler artık kirli beyaz ve farklı renkte kuşak takılarak moda niyetine satılıyor.sen istediğin kadar saçma bulsanda modacılar bile aslında geleneklere göre hareket ediyor.

• kim takar bilmiyorum da ben takacağım çünkü seviyorum

• Takarım ben

• Bu bir gelenekse gelenekleri sürdürmek isteyen herkes evlenirken takabilir.Zaten evlenmek de bir gelenek değil midir? :) "Evlenmeyi kimler hak ediyor?" diye sormayız mesela.Bence "Bir geleneği sürdürmeyi kim hak ediyor?" diye sormamak lazım.

• şimdi moda renkli takmak mor gibi pembe gibi ya da siyah : link

• Evlenirken kız olanlar hakediyor..

• Bekareti simgelediği için diye biliyorum ama bakire olmayan arkadaşım evlendiğinde onada takmışlardı.sanırım artık sadece bir gelenek.

• erkek kardeşimiz olmadığı için ablama kuzenim takmıştı sonuçta insanların ne yaşadığını tam olrak bilemediğimiz için yeni evlenen herkesin takması normal

• gelin olucaklar takmalı gelinlik giyince bence çok güzel :)

• Hiç hoşuma gitmiyor .Şamanizm'den kalma bir adet işte.

• Bizde var ama sevmiyorum.Kişinin vicdanı rahatsa bence sorun yok.Gösterişe gerekte yok

• yani bu geçmişten beri böyle geleneklerimize saygı duymalıyız... şimdi bize saçma gelebilir ama o kurdeleyi bağlamak abimizin veya babamızın gurur kaynağı... sonuçta büyütmüşler bir yaşa getirmişler namusuyla veya değil orası bize düşmez

• Baba bence

• hiç kimse takmasın

• normalde evden çıkarken takarlar arabada çıkartılır ama bazıları gün boyunca takıyolar adet yerini bulsun die takarım da gün boyunca takmıcam kesin.

• Bırak taksın kim ne takıyorsa ..

• takmak istemiyorum gelinliği kötü gösteriyor. e şimdiki devirde de takmazsan ebelerimiz ninelerimiz aaa gurdalesi niye yok bunun diycek napsam bilmiyorum? baba evinden çıkarken takarım düğün mekanına geldiğimde çıkartırım öylee olur heralde :/

• Ben xdCevabın cok uzun ya da cok kısa!

• sacma sapan bır ınanıs ben baglatmayabılırım belkıde ama bu seferde mıllet yanlıs anlar ne bıcım ınsanlarız

• ben kesin takmam lazım o zaman

• 0 Kilometremisin :D

• he

• bir gelenek olduğıu için takılıyor ama ben takmam yani belki evden çıkarken adettendir diye takarım fakat düğünde durmaz üzerimde. özelliği ise bekaret sembolü olmasıymış tabii gel görelim ki hamile biri bile gelinliğin üzerine takıyor, komik:)

• bakireler takar. ve ben doğru bulmuyorum. alın malımızı iyi koruduk 0 dır güle güle kullanın anlamı taşır. ben afedersiniz bakire olduğum halde asla takmam.

• ambalaj süsü gibi aynı. al fabrika ayarlarında daha dermiş gibi. kadını değersizleştiriyor.

• aynen hediye paketi.

• Bakireliği simgeler bakire olan takmalı

• ee olmayanın arkasından konuşmayacaklarmı? aaa bak evlenmeden vermiş demekki.. ?

• Ne alaka istege bagli zaten bakire olmadam evlenen bayanin evliligi bir surelik devam eder sonra botet ulkemizde insanlar bunu kabullenecek olgunlukta ya da kulturde drgil o yuzden bir bayan kendini korumali bu konifa yiksa olan yine kadinlarimiza oluyor malesrf huku sistemi desen zaten fissss olmus kadini kim koruyacak yine kendisi

• bildiğim kadarıyla öyle bir kültür var ama emin değilim. Ayrıca onun hatası vermeye zorladılar mı?

• Takmak istemem ama zorla taktırıyorlar

• Saf temiz kiz takiyir ama digerlerini billmiyorum

• Birileri dikkat ettimde hep bakire olan takar temiz ve saf olan takar diye yazanlara hep dusuk puan vermis demek bazi kizlarin bu zoruna gitmis anlasilan kompleks mi yapmislar ne

• istesen de istemesen de zorla takıyorlar. yapacak bir şey yok.

• takıyolar orası ayrı

• ne kadar zekice bir laf...

• Bizim orada abi ya da erkek kardeş kuşağı bağlar

• ben kıbrıslıyım bizim adetlerimizde böyle bişey yok, takmayı da istemem..dediğin gibi saflığı ve temizliği simgeliyorsa bence her gelin de saf ve temiz değildir buna inanmıyorum..

• bende kıbrıslıyım.

• ne biçim soru bu? ne demek herkes hakediyor mu? bırakın onuda gelin olacaklar düşünsün başkalarını hayatlarına boş boş yorumlar yapmayın

• sen neden celalleniyorsun ki? toplum icinde olan bir konu konusulan bir konu oldugu icin o sekil sordum. kimsenin hayatlrina laf ettigimiz yok, seninde gocunmana gerek yok!

• boşver bebem zarını korudu diye kendini bir şey sanıyor belli ki.

• Güldüm :)

• Daha Fazla
Yükleniyor...