Hristiyanlar ''tanrı 3'tür'' derlerken, neden Hristiyanlık ''tek tanrılı dinler''den sayılır?

İsa tanrıdır. Kutsal ruh tanrıdır. Ve, tanrı tanrıdır. Yani ; Tanrı tektir. Ve tanrı üçtür. Aslında bu üçlü birdir. Fakat bu üçünden birini kabul etmezsen imansız olursun. İsa oğuldur. Fakat İsa tanrıdır. İsa hem tanrı, hem insandır. Fakat tek kurtarıcı İsa'dır. Havarilerin yazdıkları İnciller İsa'nın ayetleridir. Fakat ayetler yalnızca tanrıdan gelirse ayet olurlar. Malum ülkemizde medya Türkiye'de inancımıza kültürümüze aykırı ne varsa özendirirken Hristiyanlığı biraz yakından tanımak istedim. İşin içinden çıkabilen var mı? Bir Müslümana kafirlerin özel ve kutsal saydığı bir günü kutsamak ve buna göre amel etmek şirk iken özenenler ne bahane bulacak?Hristiyanlar  ''tanrı 3'tür'' derlerken, neden Hristiyanlık  ''tek tanrılı dinler''den sayılır?

• Isıs kibele matar bereket tanrıçası inancının Meryem ana olarak geçirildiğini düşünüyorum.
    0%(0)14%(1)Oy Ver33%(1)
  • Mesih tanrı Horusu vaftiz eden tanrı Anibus benzerliğinden mitoloji dini olduğunu düşünüyorum.
    0%(0)0%(0)Oy Ver0%(0)
  • Pagan kültürünün melezleşmiş hali olduğunu düşünüyorum.
    25%(1)14%(1)Oy Ver0%(0)
  • Hristiyanlığın semavi, ilahi, İbrahim'i ve tek tanrılı bir din olduğunu düşünmüyorum.
    75%(3)72%(5)Oy Ver67%(2)
Cinsiyetini belirt, oyunu kullan:
KızımErkeğim
Güncellemeler:
Allahın huzuruna çıktığında hangi Allaha hesap verecekler kaçıncı tanrılarına?

1|0

En İyi Kız Görüşü

En İyi Erkek Görüşü

• Hepsi şıkkı yok mu

0|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 2

• Yazdıklarını anlamadım anlamayınca da anlamak için kendimi zorlamadım açıkçası fakat Hristiyan bir ülkede doğup büyüyen bir insan olarak sana Hristiyanlığın tek tanrılı bir din olduğunu söyleyebilirim. Hristiyanlar hz. Isayı tanrı olarak değil de tanrının oğlu olarak görüyorlar. Garip olansa bunun gerçekten böyle olmadığını içten içe bildikleri halde bunu savunuyorlar. Mesela benim en garibime giden şey üniversiteye başlamadan önce haftada iki saat din dersi aldım okulda ve öğretmenim "tanrının, hz. İsanın çizimini/heykelini yapmak yasak" gibi bişey demişti, kiliseleri baştan aşağı resim/heykel olmasına rağmen. Hristiyanlık insanların kafalarına göre değiştirebildiği ve kendilerine göre uyarlayabildiği bir din yani ben burdan bunu çıkardım

0|1
    0|0
    • benimde anlamadığım bu insanlar kandırıldıklarını bilerek sırf kolaya kaçmak için neden inanmadıkları konularda papazın bile çelişkiden çıkamadığı sorulara göz yumuyorlar?

• Hristiyan olup da o dini yaşayan kimse yok. Onlar da da orucun farz olmasına rağmen oruç tutan kimse yok. Hristiyan doğan insanların %80i dinsiz yaşıyo aslında. Yani kime sorarsan sor muhtemelen "bişeylerin olduğuna inanıyorum ama ne olduğunu bilmiyorum" cevabını alırsın

• Bu yüzden kuzey ülkeleri ateist oluyor dini o kadar umursamıyor. Sadece kendi sorumluluklarından kaçmak için günahlarını bir haç çıkararak temizliyorlar buda insana kolay geliyor. Tabi düşünmeyeceksin çelişkileri.

• Konuştuğum bir papaz şöyle demişti.

Suyun üç farklı hali: Katı - Sıvı - Gaz

Farklı görünselerde aslında hepsi temelde aynıdır. Tanrı 3 tür ve hepsi tanrının farklı halleridir. İşte buna tek tanrı inancı diyorlar. Ortada 3 farklı tanrı modeli yok. 1 tane var ve 3 farklı hale bürünmüş.

Farklı mezheplerde ise Hz. İsa'ya direkt tanrı denmese de tanrısal özellik yüklenmiştir. Nitekim İncil'de Yuhanna bölümünde Hz. İsa'nın tanrısal yanını açıkladığı bölümden bahsedilir

0|0
    0|0
    • peki neye dayanarak katı sıvı gaz halinde tanrı benzetmesi yapıyor? Bu nasıl bir tanrı hem insan hem yaratıcı hemde kutsal ruh oluyor? Peki neden İsa eğer tanrı ise tanrıya tanrı baba diyor? Eğer tanrının oğlu ise tanrı neden onun işkence görmesine müsade etti?

• @PortekizKızı Kilise babalarından Romalı Aziz Clement kutsal metinlerin Rûhulkudüs’ün etkisi altında yazıldığını, havârilerin misyonlarını da ondan aldıkları güçle yerine getirdiklerini söylemiştir. Irenaeus, Rûhulkudüs’le kilise arasındaki hayatî ilişkiyi vurgulamış, Origenes Adamantius kutsal metinlerin gerçek yazarının Tanrı olduğunu, yazarlara ilhamı Rûhulkudüs’ün ulaştırdığını, Rûhulkudüs’ün farklı seviyelerde ilhamda bulunabileceğini belirtmiştir.
      II. Vatikan Konsili’nde (1962-1965), Ahd-i Atîk ve Ahd-i Cedîd’in tamamen kutsal ruhun ilhamıyla yazıldığı için kutsal ve kanonik kabul edildiği, kutsal ruh tarafından ilham olunarak kiliseye tevdi edilmekle birlikte gerçek yazarının Tanrı olduğu belirtilmiştir.

• Metinlerin kaleme alınmasında Tanrı beşer yazarları seçmiş, onların kabiliyetlerini kullanarak kutsal ruhun aracılığıyla insanlığın kurtuluşu için kendi mesajını bu metinlere koymuştur. Ancak aynı seviyede ilham olundukları halde yazarların farklı metinler çıkarmaları, onların farklı kültür çevrelerinde değişik edebî üslûba sahip bulunmalarıyla açıklanmıştır. (İlham bekleyip rüya görüp hayal satmaktan başka nedir açıklaması?)

Erkekler Ne Diyor 1

• Kaynak?

0|0
    0|1
    • zeidgeist belgeseli dışında senin en kolay anlayacağın buydu. Biraz ispanyolca bilseydin güney amerikada halkı dinlerindeki çelişkilere ikna edemedikleri için zevkine nasıl öldürdüklerini bilirdin. Afrikada aynı asyada aynı zihniyet. Bak şunlara belki anlarsın.
      lalegiondeakhtnazael.blogspot.com.tr/.../...s.html
      tylerdrdn.blogspot.com.tr/.../...-paganizm-ii.html
      http://www.barbaragriffiths.com/books-bible.php

• Deve derisi olayı yanlış. Hafızların aklında kalanlar yazıldı. Kuran da değiştirildi çünkü orjinal kuran ortada yok

• neye dayaanarak orjinal Kuran ortada yok diyorsun? İlk vahiy Hz. Muhammed 40 yaşındayken geldiğine göre ki bu insanlar binlerce yıllık şiirlerini ünlü şairlerin eserlerini koyun derilerinden ceylan derilerinden yapılmış ince kağıdımsı malzemelere yazarken hepsininde kalıntıları mevcut iken alfabeleri aynı iken okuma yazma oranı yüksek iken nasıl oluyor çobanlık ticaret yapan insanlara orjinal Kuran yok diyebiliyorsun?

Yükleniyor...