Kapat

Türkçe katillerine gıcık oluyor musunuz?

Hala "herkes" kelimesine "herkez" yazanlar var. Birde "eğlenmek" yerine "eylenmek" demiyorlar mı 😳 Valla ben soğuyorum bu tür insanlardan. Tamam kimse mükemmel değil ama bunuda bilin yani.

0|3
21|49

En İyi Erkek Görüşü

• oluyorum. kendi dilini bile konuşamayan insanlar, bir de genel olarak her konuda fikirleri vardır bu insanların.

1|0
    0|0

En İyi Kız Görüşü

• aynen ya "herkez" yazanlarn ağzına kürekle vurmak istiyorum. Herkes o!!

1|0
    0|0
Sponsorlu

Erkekler Ne Diyor 48

• Bu artık bende öyle bir hal aldı ki, karşımdaki kişi yazarken ya da telaffuz ederken iğne gibi batıyor.

0|0
    0|0
  • Şu gönderinin altına imzamı atarım. Çok iyi özetlemiş.
    http://i.hizliresim.com/77MPRY.jpg

1|0
    0|0
  • Al işte bu soran da davul çıktı!
    Senin yazını inceliyorum;
    "Hala" değil, "hâlâ" o kelime,
    "Birde" değil, "bir de" onun doğru yazılışı,
    "Demiyorlar mı" soru kipinden sonra "?" konmalıdır.
    "Soğuyorum" kelimesinden sonra "," kullanılır. Devrik cümle kurmuşsun!
    "Tamam"dan sonra da, "değil" kelimesinden sonra da yine "," konulmalı.
    "Bunuda" değil, "bunu da" yazılmalı.
    Şu yazdığın paragraflarında dahi yedi adet hata var. Türkçe düşmanı grubuna seni de ekledim. Cahillik diz boyu!

3|1
    0|0
    • Davul mu? Ne kadar çirkin bir kelime yakıştıramadım.

• @impish
      Aynen biraderim ama ben yanlış yazanlara laf etmiyorum. :)
      Ancak virgül değil, doğrusu ünlem olmalı. ;)

• "Davul" size karşı kötü bir söz olarak değil, bizatihi ses getiren ama boş olan bir anlam kapsamında söyledim. Eğer kabalık gibi algılandıysa özür dilerim. Şikayet edin, lütfen... Ben hakaretvari söylemedim.

• İnsan ları bunun la yargılama.

2|1
    0|0
  • Sanal yerde önemsemeyenler var, bir de gerçekte de öyle olanlar. :D Yani gerçek hayatta da o tarz konuşanlar var ki öyle yazıyor. Kimisi de bilip uygulamıyor. Yani zor olmasa gerek, üşengeçlikten hep bunlar. Ben severim böyle iyi olmasını metnin. Güzel oluyor okuması da, diğer türlü anlaşılması bile güç metinler var...
    Gerçek hayatta da doğru konuşsunlar isterim de, rezalet yani. İnsanlar filmler, dizilerden gördüğünü uyguluyordur, ondan ötürü böyle konuşuyorlar.

0|0
    0|0
  • Gören de hepinizi ordinaryüs sanıcak ne takıntılı tiplersiniz 😂 ben sadece imla hatası tapıyorum arada nolmuş 🎶hatasız kul olmaz hatamla sev benii🎶 demiş Orhan Baba

1|1
    0|1
    • Bu soruya cvp verirken bile imla hatası yaptım 😂 uyuz olun bana 😂😂

• Yani söylediğin gibi yazmasan, daha iyi olabilir. Bir de noktalama işaretlerini koysan, durmadan nefessiz okutmasan bize cümleni, daha iyi olur. :D
      Sanıcak diye söylenir, sanacak diye yazılır.
      Nolmuş diye söylenir, ne olmuş diye yazılır.
      Misal. :D

• @Bugraalras yahu san ki resmi kurum da birimler arası yazışma veya ona benzer şeyler konuşuyoruz o kadar kasmasalar kendilerini herkes buraya eğlenmeye geliyor kafa dağıtmaya bu kadar takıntılı olmaya gerek yok ayrıca benim R ve L harfleri ile aram limoni 😂 ve ana dilim Türkçe değil yani ne derlerdi aksanım var Türkçeye neyse bu kadar iyiraf yeter ✋

• Aynen bende.

Deyil var öylen var :)

1|0
    0|0
  • Şarz ne la şarj şarj ☺️

1|0
    0|0
  • Mükemmel olsunlar demiyoruz fakat gidiyom geliyom diye konuşan insanlardan nefret ediyorum , bazıları sanalda yaşamaya o kadar alışmış ki konuştukları dil de bozulmuş.

0|0
    0|0
    • Gerçek hayatta da varlar. Sanalda olsa sadece keşke... Gerçi bu kişinin memleketi veya büyüdüğü yerle ilgili. Egelilerin ağzı farklı, Karadenizin farklı... Ama keşke İstanbul'da yaşıyorlarsa, buranın Türkçesini konuşsalar. Memleketinde kendi bölgesinin ağzını kullanabilir.

• Doğru olabilir, ben de seviyorum aksine. :D Yani uzun uzun yazarım sitede hep sorulara, cevaplarım böyle oluyor hep. Okumayı da severim uzun yazıları.

• Bende rahatım ama hiç kibar değilim 😀

• Kanal d bile yapıyor yayın kuruluşu olmasına rağmen. Dün arka sokakların Suriyeliler konulu bolumunde Türkçeye çevirirken herkesi, herkez diye yazdılar

0|0
    0|0
  • Merhaba Şeyma
    http://vocaroo.com/i/s1MxtXAC5Ue9
    ses Gelsin Sana =) Ben Geldim

0|0
    0|0
  • Tüyler diken diken oluyor.
    haşortman
    hayla
    yabdım
    gitdim
    eylence
    vs...

0|0
    0|0
  • Yanlız, yalnış, eylenmek falan da unutmamak lazım.

0|0
    0|0
  • Soru kelimeleri ve dahi anlamındaki -de,-da`lar da ayrı yazılır.

1|0
    0|0
  • Bir şu katillere , birde yabancı kelimelere sinir oluyorum..

0|0
    0|0
  • Keşke bu kadar savunduğun Türkçeyi profilinde İngilizce yazılar yerine kullansaydın.
    stay classy yerine Klas kal ya da tarzınız sizi yansıtır gibi

0|0
    0|0
    • Efenim o fotoğrafta yazan o şekilde oynama yapamam ya. Hemde bu alakayı kurmayı nasıl becerdiniz cidden tebrikler.

• Oynama yapmana gerek yok o şekilde paylaşım yapıp burada kelime takıntısı yapıyorsan alaka tamda bu noktada başlıyor. Rica ederim sadece düşüncelerimi paylaşıyorum iyi günler çok sevdiğim bir ata sözünü de eklemek istiyorum belki o zaman alakayı tam kurabilirsiniz '' Mum dibine ışık vermez '' Allah emanet pardon Allaha escrow

• Ya vurgulamak veya cümleyi daha anlamlı hale getirmek için virgülü, noktayı yerinde kullanmak acizlere ne demeli?

0|0
    0|0
    • Ya vurgulamak veya cümleyi daha anlamlı hale getirmek için virgülü, noktayı yerinde kullanamayan acizlere ne demeli diyecektim. Sürçtüm. :)

• Öyleleri genellikle aksi kız şivesi kullanır

0|0
    0|0
  • Kesinlikle sinir oluyorum. bir tane Türkçe'miz var ona da sahip çıkmalıyız.

1|0
    0|0
  • Site Kendisi Zaten Çoğu kelimeyi düzeltiyor artık. :D

0|0
    0|0
  • bende, kızların buraya resim atıp, nasılgörünüyorum? yerine "nasılım?" diye sormalarına gıcık oluyorum. sanırım taktım buna

0|0
    0|0
  • benim yazdığım zamanlarda oluyor

0|0
    0|0
  • Bir kişide demiyor ki sorduğun soruda oluyormusunuz değil oluyor musunuz? Olmasi gerekiyor

1|0
    0|0
  • Doru siliyosun ivet

0|0
    0|0
  • Sen ne kadar egosu yüksek bir tipsin

2|0
    0|0
  • Evet bazen oluyor.

0|0
    0|0
  • Öyle tabi

0|0
    0|0
  • "Fotoğraf" yerine "resim" diyenler de aynı kategoride mi? 😄😄😄

0|0
    0|0
  • yk...

0|0
    0|0
  • Bu kadar ayrıntıcı olmak hastalık

0|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    18
Sponsorlu

Kızlar Ne Diyor 20

• Ben sadece de'da den'dan bağlaçların ayrımının katiliyim. Ama bunun dışında kelimelerin yazılımında çok büyük hatalar yapmam.
    Yapanlara da burdan saygılar :))

1|0
    0|0
  • Evet, bir de eklerin yazımını bilmeyenlere. Mesela “bir de” ve “bunu da” ayrı yazılır. Ha bir de “musunuz”.

3|0
    0|0
  • Cd yerine sidi yazan bile gördm ben😂

1|0
    0|0
  • Evet, mesela sana <3

2|0
    0|1
  • Bunu da*

1|0
    0|0
  • Dahi anlamındaki -de, -da' ayrı yazılır. "Bunu da bilin yani!"

1|0
    0|0
  • Evet. Şey kelimesini ve "-de ,-da" eklerini ayrı yazanlara. Ha bir de ki bağlacını bitişik yazanlara.

1|0
    0|0
  • Herkes her şeyi bilmek zorunda değil soğmam

0|0
    0|0
  • dahi anlamındaki de'yi birleşik, ek olanı ayrı yazıyorlar falan

1|0
    0|0
    • Gerçek hayattaki söylenişini de ben diyeyim size. Belki bilmiyorsunuzdur.
      ''Sen dahi böyle yapıyorsan, başkası ne yapmasın?'' Buradaki dahi hiç uzun okunmaz, a da, i de kısa okunur.
      ''Sen dahi bir çocuksun!'' Buradaki dahi de ise, a da, i de uzun okunmalıdır. Daaahiii şeklinde...
      Niye bu bilgiyi verdiysem, bilmiyorum. :D

• Adaşımı buldum aa 😂 Bende onlara sinir oluyorum haklısın kanka

0|1
    0|0
  • "Bunu da"

0|0
    0|0
  • İnsanları eleştirmeden önce 2 satırlık yazımda imla yanlışı var mı? diye bakmak lazım öncelikle. birde o kızdığınız türkçe katillerinden biriside sizsiniz neden mi? Valla diye bir kelime yoktur Vallahi diye bir kelime vardır.

0|0
    1|0
  • Bunu da kelimesi de ayri yazilir 😃

0|0
    0|0
  • Senin yazında bile bir sürü hata varken bunu söylemen garip.

0|0
    0|0
  • O tarz insanlarla konuşmuyorum bile

0|0
    0|0
  • ahahaha :D

0|0
    0|0
  • herkezz hata yapar 😂😂😂

0|0
    0|0
  • Evet gıcık oluyorum