Kapat

Türk kimdir, kime denir ve anlamı nedir?

1- Türklerin tarihi oldukça eskiye dayanmaktadır. #Türkler, göçebe bir yaşam tarzı benimsediklerinden dolayı yazıya diğer kavimlere oranla daha geç geçmiştir. Bu sebeple #Türk ismine ilk olarak #Çin kaynaklarında rastlıyoruz. Çin yıllıklarına göre Türk isminin anlamı ''miğfer'' demektir.

2- Türk ismi, Çin'den sonra en çok #Arap kaynaklarında geçer. Araplar, cahiliye döneminde bizzat yazdıkları şiirlerde Türklerden bahsetmişlerdir. Ayrıca Araplara göre Türk ismi, ''olgun, çağına erişmiş'' kişidir.

3- #Göktürk kaynaklarına göre Türk ismi, ''Yükseklere çıkaran Tanrı'' anlamına gelmekte. Günümüz tabiriyle ''Allah yukarıda, O görüyor.'' manası da Göktürklerden gelmedir. Çünkü Göktürkler #Müslüman olmasalar da tek bir yaratıcının varlığa inanıyor ve onun da göklerde olduğunu düşünüyorlardı.

4- #Yunan kaynaklarının en eskilerinden olan #Herodot'un kaynaklarında Türk ismi bizzat #Avustralyalı bilginler tarafından araştırılıyor. Esere göre bazı bilginler, Herodot tarihinde sözü edilen #Saka Türklerinin dillerine göre Türk isminin anlamı, ''Deniz kıyısında oturan adam.'' anlamına gelmektedir.

5- #Bizans kaynaklarında Türk kelimesinin sıkça geçtiği görülmektedir. Bizans kaynaklarında Türk kelimesi ''Türkos'' şeklinde geçmektedir; fakat #Osmanlıları, #Göktürkleri ve #Hazarları ''Türk'' olarak anmışlardır. Hunlara ise ''Tourkoi'' adını vermişlerdir. Bizans kaynaklarında Türk ismi, ''kudretli, güçlü'' anlamlarına gelmektedir.

6- Türk ismi ilk defa Çin yıllıklarında geçer ve ilk inceleyen de #Macarlı Arminius Vambery'dir. Vambery'e göre Türk adı ''türemek'' fiilinden gelmektedir ve Türk isminin anlamı ''türeyen'' demektir.

7- Ünlü şairimiz Ziya Gökalp'e göre Türk isminin anlamı ''töreye bağlı'' demektir.

8- Kaşgarlı Mahmud'a göre Türk ismi milletine Tanrı tarafından verilmiş olup ''olgunluk çağı'' anlamına gelmektedir.

Devamını okuyayım.

• Miğfer. (Çin yıllıklarına göre.)
    9%(1)12%(2)Oy Ver17%(1)
  • Olgun, çağına erişmiş. (Araplara ve Kaşgarlı Mahmud'a göre.)
    0%(0)0%(0)Oy Ver0%(0)
  • Yükseklere çıkaran Tanrı. (Göktürk yazıtlarına göre.)
    27%(3)24%(4)Oy Ver17%(1)
  • Deniz kıyısında oturan adam. (Yunan kaynaklarına göre.)
    0%(0)0%(0)Oy Ver0%(0)
  • Kudretli, güçlü. (Bizans kaynaklarına göre.)
    36%(4)24%(4)Oy Ver0%(0)
  • Türeyen. (Arminius Vambery'e göre.)
    0%(0)12%(2)Oy Ver33%(2)
  • Töreye bağlı. (Ziya Gökalp'e göre.)
    28%(3)28%(5)Oy Ver33%(2)
Cinsiyetini belirt oyunu kullan KızımErkeğim

3|0
3|4

En İyi Kız Görüşü

• TÜRK olmaktan gurur duyarım fakat hiç bir milletin üstünlüğü ırkı olamaz

0|1
    0|0

En İyi Erkek Görüşü

• Benim bildiğim kadarıyla Hz Nuhun büyük oğlu Yasef çevresince güçlü cesur atak ve son derece Onurlu biri olarak biliniyor. Evlendikten sonra bir sürü çocuğu oluyor. Sonra bu çocukların da bir sürü çocuğu oluyor. Zamanla bu insanlara çabuk Türeyen anlamına gelen Törük diyorlar. Bu kelime iki bin yılda yozlaşarak Törük Türük ve Türk şeklini alıyor. Türk kelimesi aynı zamanda yine güçlü kuvvetli korkusuz ve onurlu anlamlarında kullanılıyor.

0|1
    0|0
Sponsorlu

Kızlar Ne Diyor 2

Sponsorlu

Erkekler Ne Diyor 3

• 8 yapayım derken 8) yapmak 😂😂😂

0|0
    0|0
    • Soruyu onayladıktan sonra fark ettim ve sisteme mesaj attım düzeltmeleri için. Otomatik olarak öyle oluyor.

• Daha önce söylemiştim, bu sadece bu sitede oluyor diye. Bence yazarken de sinir oluyordum öyle olduğunu fark ettiğimde. Bence komple düzeltilmesi lazım. ''8)'' yapıldığında emojiye dönüşmemeli.

• Emoji kodları var bazıları öyle eskiden de MSN döneminde bazı işaretler direkt olarak emoji oluyordu.

• Taş kırılır, tuğla erir ama Türklük edebidir.

0|0
    0|0
  • Türk demek, Atatürk'ü anlayabilmektir.
    www.hakkindabilgi.biz/.../...atan-s%C3%B6zleri.jpg

0|0
    0|0
Yükleniyor...