Kuranı kerimin değiştirilmediğine mantiken nasil inanırız?

Müslümanım , sadece şu aralar aklımı karıştırıyor , bana kuranin degistirilmedigine nasil inaniriz? kuran ineli 14 yil asır felan oldu o gunden bugüne nasıl korundu ve korundugunu nerden biliyoruz , mucizeden dolayi veya kuranda yazan herhangi alıntı ile aciklamalar yapmayin mantiken cevap istiyorum?

0|0
525

En İyi Erkek Görüşü

• bilemezsin zaten okuyamadigin icin tercume ile degistirilmedigine de guvenemezsin.

0|0
    0|0

En İyi Kız Görüşü

• bak eger kitap degistirilmiş olsaydı etrafta birsürü dolaşırı şöyleki o zamanlar kitap çogaltılmya başlandı ve müslümann ülkerlere gönderildii
    sonra o ülkelerde çogalmaya başladıı
    şimdiki hali aldı eger en jüçük bir degişiklik olsaydı günüçmüzde her kitap farklı bir şeyden bahsederdi anlatabildim mi acabaa :)

0|0
    1|0
    • belki ozamandan değiştirildi , asırlar oncesi sonucda , ve bu sekilde ortaya konuldu nerden bilcen?

Senin görüşün var mı?

Erkekler Ne Diyor 24

• Kur'an indiğinden beri Kur'anı baştan sona harfi harfine ezbere bilen hafızlar oldu günümüzde Türkiye'dede hala var bizim caminin müezzini hafız mesela bütün Kur'anıkerimi baştan sona ezbere biliyor değiştirilse o günden bügüne haberdar olurdun yani bugün değiştirilse 1 harf oynansa yine haberimiz olur tabi orjinal halinde anlamında değişik yorumlar olabiliyo.

1|0
    0|0
  • Kuran inmedi peygambere vahiy yolu le geldi o vahiyleri Osman'a anlattı Osmanda ceylan derisine yazdı.. Ancak kuran peygamberden 400 yıl sonra kitap oldu.. Tabi bu arada Yahudi köpeği Muaviye zaten Müslümanları parça parça etmişti.. İki İslam Şii ve Sünni 94 Mezhep 4 hak deniyor ama k_Kabenin sahibi Arap Vahabi,152 tarikat ve sayısız cemaat.. Kim hangi düstura göre kurana uyuyor. Görüyoruz en iyi en aydınlık din ama vahşet uıygulayanklar ve ilimden uzak olup orta çağ yaşayanlarda onlar.

0|1
    0|1
    • bu bilgileri nerden öğrendin? ben kanıt istemedim , kanıt olarak sundugun bilgileri bir yerden okuyarak veya arastirarak ogrendin sonucda , mantik acisindan bilgiye dayanmadan bir bilgiyle ogrenmeden nasil anlayabiliriz

• Okuduğum değil bu kuran hocası olan öğretmen babaennemden öğrendiğim bilgiler.. onun için etrafta sakallı şeytandan geçilmiyor..
      Biz size zeka onu kullanmak için akıl verdik ilimin bilimi peşinden gidin aydınalnın diyor ayet ama deyyus çıkıyor Müslüman icat yapmaz diyor çenesi tutulasıca.. Çünkü Yahudi kıçı yalayacak deyysu telefonu alacak, uçağı alacak.

• İnanmak ya da inanmamak bütün mesele bu. Herhangi bir kesin yargıya asla ulaşamazsın. İncilde de tevratta da değişmeyeceğine dair ayetler var Kuranda olduğu gibi. Her kitap kendi içinde kendini değişmez kılıyor yapılacak bir şey yok bu konuda ya inanacan ya inanmıcan

1|0
    0|0
  • İsa a. s. ın göğe çekilmesini bana mantıken açıkla ben sana bu dediğini mantıken açıklayacam

1|0
    0|0
  • Benim görüşüm ;
    Kesinlikle sorgulanır evet ama insan aklının erişemeyeceği noktaya gelince sorgulama da bırakılır.
    Ve Kur'an hiçbir zaman değişmemiştir, yalnızca insanlar kendi kafalarına göre yorumlamıştır. Bu yorumlamalara inanmayanlar da malesef kafir ilan edilmiştir...

0|0
    0|0
  • Değiştirilmiş olmaması fikri sadece inanilmak istenilen şeydir. Bunun gerçek olmasının akla uygun bir yanı yok. Bana göre 1- Kuran ilahi değil insan ürünüdür 2- Günümüze kadar defalarca değiştirilmiştir.

0|0
    0|1
    • Sana göre ile olmuyor o iş değiştirildiğine dair bir kanıt göster bu soruyu soranda sorunun cvbını adamıyor ateist adayı bir ergen amacın farklı onu anladımda senin derdin ne mk bir ayağın çukurda ölüp toprak olacan bu kafayla odunda olursun

• @Mirza2134 Haddini bil mirza maymunu. Sülalene ölüne dirine sovdurtme beni.

• İnanmam

0|0
    0|0
  • Dünyanın neresine gidersen git, hangi tarihten kalmış kuranı okursan oku, hiç bir değişiklik göremezsin.

0|0
    0|0
  • İslamın hışgörü iyilik dini olduğu sana mantıksız gelmez değil mi? Öyleyse kuranda mantıksız gelebilecek bir ayet bulabilirsen sorgula. Ha kuran dışında rehber (dini sayısız kitaplar) edinilirse o hedeften saptırır.

0|0
    1|0
  • bak bir kere ilk halife devrinde kuranı kerim kitap haline getirildi hz osman döneminde de bu kitap çogaltıldı...

0|0
    0|0
  • Bununla ilgili bir soruda ben sormuştum, topa tuttu beni mümin kardeşlerim.

0|0
    0|0
  • İnanamazsın çünkü değişti

0|0
    0|2
    • Kanıtla nasıl değişti.

• Kur'anı biz indirdik, elbette yine onu biz koruyacağız.) [Hicr 9]

• @sibeeell1903 Kurandaki zihr edildi 7. Asırda, sonra HZ Muhammed öldükten sonra hafızlar onu kitap yaptılar. Doğal olarak yalnış kısımları var. Aradan 14 asır geçti ve orjinal ktiap ortada yok, her kopyada bazı kısımlar değiştirildi. İran zaten değiştirdi o net

• Çok eski tarihlerde kaleme alınmış tevsirler ve nispeten daha yeni olanlarını karşılaştırırsak ayetlerin farklı olmadığını görüyoruz. Benim değişmediğine inanmam için bu yeterli.

0|0
    0|0
  • Yazanlarda kalben bir rahatsızlık hissettin mi?

0|0
    1|0
    • kusura bakma anlamadim aciklayabilir misin ne demek istedigini

• ben daha kuranı kerimi okumadım. ve müslümanım , ateist olurum diye okumayan korkuyorum , çünkü daga suanda kitabin degistirilip degistirilmedigi mevzusunu aklimda çözemedim

• Korkular.
      Korkularınla yüzleşmen gerek.
      O kadar kişi huzur buluyorsa yanlış değil demek ki.
      Unutma dinini başkalarından değil, kitabımızdan öğren.
      Bende şuana kadar elime almadım. Diyeceksin ki okumadan bunu bana söylüyorsun.
      Bir şeyleri araştirmayı seviyorum.
      Mesela ortalık yalan hadislerle de dolu.
      Çoğu kişiden şunu duyarsın "Gögüsleri tomurcuklanmış kızlar pazarda altın karşılığında satılabilir."
      Al bu da yalanın daniskası ama her yerde bu yalan hadisi görebilirsin.

• İlk kuran var onla karşılaştırılıyır olmalı🤔

0|0
    0|0
  • değişmeyen tek şey değişimdir

0|0
    0|0
  • Daha geçenlerde bir kuran bulundu ingilterede 1400 yıllık nerdeyse ve günümüzdekiyle aynı :)

0|0
    1|0
  • hersey kusursuz. Yetmez mi.

0|0
    0|0
  • muzeye gidip o gunlere yazılanı okuyabilirsin bire bir aynı

0|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    4

Kızlar Ne Diyor 4

• @mehcab Abi bir yorumunu dinlemek isteriz...

0|0
    0|0
    • Soru kapalı izninle kuzu buraya yorum yapacağım. @boşyapmaa Topkapı sarayında hz. Osmanın ölmeden önce okuduğu Kuranı kerim var. Kuranı kerim hz. Ali tarafından, hz Ebubekir zamanında düzenlenerek cilt haline getirildi. Hz. Ali hangi ayetin, hangi zamanda, ne konu üzerine indiğini en iyi bilendi ilmin kapısıydı o.. 3 halifeninde Şeyhülislamıydı ve dinin başında Peygamberden sonra o vardı. Bence Kuranı mealen okuyup kafanı karıştıran yerleri ciddiyetle araştırmalısın, takıldığın yerlerde çeliştiğini düşündüğün yerlerde lütfen bana sorabilirsin, bilmesemde mutlaka araştırır sana bir cevap bulmaya çalışırım.

• Allah'ın sözü var değişmeyeceğine dair, bundan şüphen mi var?

1|0
    1|0
    • simdi suanda kitap yazsam icinede allahın sozu olduğunu yazsam bunun icin arkamda saglam kisiler biraksam onlarda ayni sekilde asirlar gecse ve o kitap korunmuş olsa degistirilmis sekilde olamaz mi? vi cok ihtimal var , din dusmani olan bir cok insanlar var , ona bakarsan açlık var tecavüz var , ama Allahta var bunlarin yani sira... şüphe mi bilmiyorum ama aklimi karıştırıyor.

• kurani okumam gerekmiyor degistirilip degistirilmicegini düşünmem için , 14 asır yil oncesinden bahsediyoruz icindekilerin gerçekliğine nasil inanayim ben degistirilmedigine nasil inanayim ben sirf kuranda kuran degistirilmemistir dedi diye inanmam gerekir diye bir durum yon belki baska biri hepsini de olmasa bazi kelimelerini değiştirdiler. nerden bilcem ben ilk once bunun mantığını anliyim ondan sonra az önceden beri anlatıyorum git kurani oku diyorsun bana. icindekilerin degistirilip degistirilmedigini nerden bilcez diyorum zaten ben sen anlamiyorsun

• kafa gitmiş senin dinden çıkmışsın sen, git bir bardak su iç.. akıllanmazsın bu saatten sonra cevabını veriyorum hala aksini iddia eddiyosun beynin basmıyo artık çünkü dinden çıkmışsın. hadi iyi geceler şeytanla iyi danslar..

• İnanamazsın.

0|0
    0|0
  • Kuranı yakan yırtan insanların başına gelenleri görmüşsün dür muhtemelen değiştirilemez degistirilemedi Yaratıcı tarafından cezalandırılıyorlar. Ayetler sabit ama kimileri mealini yanlış çeviriyor

0|0
    1|0
Yükleniyor...