Ahlak kurallarını kimden nasıl öğrendiniz?

İlkokul 2. sınıftaydım. Evde yegane görevim ekmek alıp bakkala gitmekti. Yine bir gün bakkala gidip 3 kutu süt aldıktan sonra 5 tane de ekmek almak için fırına gitmiştim. Ekmeğimi kendim seçip aldıktan sonra, orada 5 ve 3 sayısını karıştırıp, parayı ödeyeceğim sıra da fırıncıya 3 tane ekmek demiştim ama 5 tane ekmek almıştım. Karşılığında fırıncının vermiş olduğu para çoktu ve içimden bir ses " ne olacak ki iki ekmek için zarar etmez ya " diyordu. O şekilde evin yolunu tuttum ve bunu çok büyük bir maharetmiş gibi avuçlarımın içerisinde ki paraları anneme göstererek anlattım. Ardından sert bir tokat yeyip, elimdeki paralar etrafa saçılmıştı. Çenemin titremesi ve gözümden boşalan yaşlar ile yanlış bir şey yaptığımın farkına varmıştım ama yanlış olan neydi? Tam olarak idrak edememiştim. Annem, üzerinde ki önlüğünü çıkartıp alelacele, üstüne kazağını giyip cüzdanını aldıktan sonra beni kolumdan tuttuğu gibi dışarı çıktık. Fırıncaya gidip orada durumu anlattı ve yanlışlık olduğunu hak geçmemesi için 2 ekmek parasını geri iade etti. Geri dönüş yolunda, " böyle bir şeyi nasıl yaparsın, bugüne kadar bizim kursağımıza tek bir haram lokma girmemişken sen bunu nasıl yaparsın. " diye bir ton nasihat ve sitem dolu sözler söylemişti. Akşam olup durumu babama anlatmasıyla, babamın uzun bir nasihati sonucu Ahlak kelimesi beynime işlenmişti. Halbuki benim ailem dinine bağlı bir aile de değildi. Özellikle annem Örf adet ve Ahlak kavramlarına çok önem verirdi ve bir kez olsun ağzından kötü bir söz duymamıştım. Bu nedenden ötürü yolda para dahi bulsam ya bir yaşlı insana verirdim ya da yırtıp atardım. Bunların etkisi midir nedir nerede bir haksızlık görsem baş kaldırdım. Askerde ve okulda bundan ötürü başım beladan kurtulmamıştı. Annemin attığı o tokat İyi mi oldu yoksa kötü mü oldu hala anlamış değilim. Özellikle de çevremde görmüş olduğum haysiyetsiz, beş para etmez kişiliksiz insanların, başkalarının sırtından para kazanıp itibar görmesi bu düşüncemi tekrar tekrar sorgulattırmaktaydı bana.

0|0
16|10

En İyi Erkek Görüşü

• Yıllar yıllar evvel henüz torrent teknolojisi pek yaygın değilken, bu film izleme siteleri peydah olmamışken korsan DVD alarak WarnerBros'un, Paramount Pictures'ın felan hakkını yiyordum. Aslında ilk başta DVD'ci filmleri kopyalayarak haklarını yiyordu, ben DVD'ciden satın olarak onu finansal açıdan destekliyordum. Veya o filmleri kopyalayıp DVD'ciye satan adam ilk hak yemeyi gerçekleştiriyordu bilemiyorum. Bu tip bir zincirleme hak yeme durumu olsa gerek, hepimiz faydalanıyorduk yani bir şekilde.

Günün birinde 5-6 tane film alıp eve döndüm, filmleri korsanı hazırlanmış DVD kutuları ile birlikte sattığı için hep belirli bir dükkandan alıyordum. Neyse tam cips ve bira eşliğinde hak yemek için televizyonun başına geçmiş izleyeceğim filmin DVD kutusunu açmıştım ki bir anda kutunun içinden para fışkırdı.

Şoku atlattıktan sonra düşünmeye başladım. Tahminimce DVD'ci o film kutusunu para koymak için kullanıyordu, bu durum daha önce de para üstü alırken dikkatimi çekmişti zaten. Tesadüf o ki benim istediğim film ile adamın kullandığı kutu aynı olunca kazayla bana kasa olarak kullandığı kutuyu vermiş bulundu.

Saydım 350 lira civarı vardı. O zamanın parasıyla gayet iyi para.

Paraları DVD'ciye geri götürmeyi düşündüm. Ben o adamcağızın bütün gün o dükkanda durarak kazandığı parayı gönül rahatlığıyla yiyemezdim. Doğru olan adamın emeğinin karşılığı olan parasını götürüp geri vermekti.

Hafiften hayallere daldım. Ben onurlu bir şekilde karşısına geçip adama durumu açıkladıktan sonra parasını verince alacağımi tepkiyi düşündüm. Belki duygulanacaktı, dünyada böyle insanlar da varmış diyecekti. Dürüstlüğümden nasıl etkileneceğini düşünüp hayallere dalıyordum.. Hayalimdeki DVD'ci bazen seç şuradan 10 tane film hediyem olsun, diyordu. Bazen de koyu bir sohbete dalıp çok iyi arkadaş oluyorduk, sohbet esnasında sergilediğim onurlu hareketten ötürü ince ince beni övüyordu, ben de vakur bir şekilde mütevazi cevaplar veriyordum.

Bunların hepsini bir bir düşündüm.

Sonra o 350 liraya birikmişlerimi de ekleyip kız arkadaşımla tatile çıktım, çok eğlendik. Antalya o yaz çok güzeldi.

1|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 16

• Ne güzel insanların evladı olarak doğmuşsun. Çok şükür bizde ana babamızdan öğrendik.Dediğin gibi çok dindar bir ailem yok ama insanların malına el uzatmayı bırak, koruyup gözetmek lazımmış gibi yetiştik. Küçükken biri para verecek olsa annemin gözüne bakardım; onaylarsa alırdım yoksa kim olursa olsun alamazdım. Şanslı çocuklardık vesselam.

0|1
    0|0
    • Aynı şeyleri yaşamışız pentin. Aile ziyaretlerinde bisküvi alacaksam annemin kulağına eğilir söylerdim. Anlaşılan bizim dönem hep böyle yetişmiş.

• Genetikti sanırsım . Yani hiç çocukkende çalıp çırpmadım , ne bileyim çocukluk aklıyla birisinin bahçeşinden elma da çalabilirdim ama taa o zamanlardan haramı günahı biliyordum açıkcası . Ama güzel soru , kazık kadar olup ahlak yoksunu insanlar yok değil . Eski sevgilim bunlardan biriydi . Bir kere beraber avmden alışveriş yapmıştık , kasiyerde ki adam dalgınlıkla para üstünü 5 tl vereceğine 50tl verdi . Sevgilimi özellikle denedim hiç ses etmedim bakalım napacak diye , Ahlaksız sevgilimin tepkisi " salak herif 5 tl vereceğine 50tl verdi , enayi parası ayrı bır tatlı oluyor hahahhhihih " yapmıştı . Gözümden o an da düştü bastım tekmeyi eve geldim . Daha da işim olmadı onunla .

0|2
    0|0
  • İnsanın kendi içsel sesi ve çevresinin etkisinin bütünüdür ahlak.

İçinden bir ses yanlış yaptığını söylüyorsa onu yapmamalısın demektir.

0|1
    0|0
  • doğuştan vardı bende o özellikler :/

0|1
    0|1
  • bir erkeğin ahlakı öğrenmesi için tokada ihtiyacı var

bir kadının ahlakı öğrenmesi için doğması yeterli

1|1
    0|0
  • Ailem

0|1
    0|0
  • Böyle küçükkenki yapılan şeyleri hatırlayan insanları hep taktir ettim. Bana sorsan bir tane bile hatamdan ders alamamışımdır, unutuyorum.

0|1
    0|0
  • Annennin tokati bana babaannemi hatirlatti :) birlikte yururken yolda agactan dusen bir dal gorup elime aldigimda beni azarlamisti aldigin yere geri koy..o agac bizim agac değil diyerek..cocuk halimle shok olmustum..o gunden beri yerde bise bulsam bile almaya korkarim..

0|1
    0|0
    • İlginç ama anneannemle köyde çok kaldım ama hiç böyle bir tepki görmemiştim. Sanırım yöreye göre değişiyor :)

• Bir an gözümün önünde canlandırdım, bende farklı düşünmezdim herhalde :)

• Bu kadar keskin bir hikayem yok ya nasıl öğredim bilmiyorum...

0|1
    0|0
  • ahlak kişinin kendine yakışanı dayatmasıdır derim. öğretiler hücrelerime kadar işlemiştir muhtemelen .

0|1
    0|0
  • Hiç hatırlamıyorum..

Bana göre ahlaklı olmak ile ahlaksız olmak arasında bir fark yok.

0|1
    0|0
  • Düzgün insan olmanın dinle ilgisi yok.

0|2
    0|0
  • ailemden

0|1
    0|0
  • öğrenmedim

0|1
    0|0

• Ailem.

0|1
    0|0
  • Genetik bende.

0|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 9

• ahlak kurallarını öğrenebileceğin sabit bir yer yok, ilk önce aileden başlar ve büyüdükçe girdiğin ortamlardan, tanıdığın insanlardan birşeyler öğrenirsin..

mesele sadece öğrenmekte de değil, doğruluğunu mukayese edip uygulabilmekte, sen uygulayabilen kişilerdensin tebrik ederim..

0|1
    0|0
  • milletvekillerine bu kağıdın çıktısını alıp dağıtacan!

0|1
    0|0
  • Anne'de güzel Anne. 8 yasindaki cocuguna bu nedenle Tokat atiyor sonrada böyle üstüne gidiyor.

Insan gibi sana anlatip, sonra insan gibi parayi geriye götürse olmazmi ?

8 yasindaki cocuk , Haram Ekmegi nerden anlasin ...

Annemden yaa babamdan dayakl yemedim ve cok sükür Ahlakli insanim. Cocuk yetistirmeyi biliceksin.

0|1
    0|0
    • bilakis kurandır kadını yücelten insana hakettiği değeri veren. cahiliye döneminde kız çocukları diri diri gömülürken islam geldi cenneti kadınların ayakları altına serdi. zenciler köle için kullanılırken islamla beraber onlara da birçok hak tanındı. OKU!

• Sen kendin okumalisin, sonra bukadar cahil kalmazsin. Ama kurani degil, baska kitaplari.

1. Kadinlar diri diri gömülüyor , sizden hep ayni laf, buna size ögretiyorlar galiba her Müslümandan bu laf geliyor.

Ama bunun öbür tarafida vardi sen bunu biliyormudun ? Basarili is kadinlari vardi, okadar zengin ve basaralidilarki, iki ya da daha fazla kocalan evleniyorlardi.

Islamdan sonra Müslümanlar sangilim HIC kiz cocuklarini öldürmedi. Cahil yobaz seni.

• 2. Evet diyor ama bu kadinlara hak mi veriyor anlamina geliyor. Sen hayatinda kurani okudun mu hic ? Sanirim hayir.

Müslümanlar sangilim hic afrikadan köle almadilar. Bugün 2013 senesinde Afrikadan hala köle aliyorlar Cahil seni, havalimaninda sonra onlarin pasaportunu aliyorlar ve köle olarak calistiriyorlar.

Cahilsin oglum. Evet git OKU.

• Çok güzel bir anını bizimle paylaşmışsın yani ben böyle insanların var olduğunu bilerek mutlu oluyorum. Helal sana ve seni yetiştiren aileye. Haksızlığa karşı ses çıkarmayanlar en az haksızlık edenler kadar suçludur bizim dinimizde. Örf adet ahlak bunlar güzel şeyler :)

0|1
    0|0
  • Sokakta. Sonra ne kadar malca olduklarını fark ettim.

1|1
    0|0
  • ailede öğrenilir ilk başta sonra çevre,okul vs.. ama ilk aile tabiki... özellikle dini eğitim.

0|1
    0|0
  • Bu ahlak konusunun en temeli iyi ve kötüdür. Direk ahlağa girmez. Biz ahlakın bütün dünya görüşünü nasıl zehirlediğini, tanımaya, bilime götüren yolu nasıl kestiğini, bütün reel içgüdüleri çözdüğünü ve yok ettiğini görüyoruz.

1|1
    0|1
  • çok küçük yaşlarda almış olduğum ilim ve kuran terbiyesiyle öğrendim bunu...

0|1
    0|2
    • Kuran insana Ahlak ögretmiyor. Yada bana Dinsizleri buldugun yerde öldürmeni,kadinlarin senden daha düsük oldugunu söyleyen bir Kitap ahlaki nerde ögretigini söylermisin ?

• Toplumun saçma sapan ahlak kurallarını olduğunu gördüm ve kendi ahlak kurallarımı geliştirdim.

0|1
    0|0
Yükleniyor...