'İçimizdeki Şeytan' kitabını okudunuz mu?

"İnsan dünyaya sadece yemek, içmek, koynuna birini alıp yatmak için gelmiş olamazdı. Daha büyük ve insanca bir sebep lazımdı."

...

"Etrafımız o kadar çirkefle dolu ki, temiz kalmak için bir tek çare kendi dünyamıza çekilmek ve muhitle, hiç olmazsa manen, alakamızı kesmektir."

...

"İyilik demek kimseye kötülüğü dokunmamak değil, kötülük yapacak cevheri içinde taşımamak demektir."

...

''Bana istenecek birşey söyle, uğruna can verilecek birşey söyle, hemen dört elle sarılayım...''

...

"Sizi seviyorum... Hem nasıl seviyorum yarabbi... Şu anda bir tarafımı kesseniz acı duymam."

...

"İlkbahar gibi bir mevsimi olan bu dünya, üzerinde yaşanmaya değer... Ne olursa olsun..."

...

"Kalabalık beni sahiden sıktı. Ben ikide birde böyle oluyorum, bazen bütün insanları boyunlarına sarılıp öpecek kadar seviyorum, bazen da hiçbirinin yüzünü görmek istemiyorum. Bu nefret filan değil… İnsanlardan nefret etmeyi düşünmedim bile… Sadece bir yalnızlık ihtiyacı. Öyle günlerim oluyor ki, etrafımdan küçük bir hareket, en hafif bir ses bile istemiyorum. Fakat sonra birdenbire etrafımda bana yakın birilerini arıyorum. Bütün bu beynimde geçenleri teker teker, uzun uzun anlatacak birini. O zaman nasıl hazin bir hal aldığımı tasvir edemezsiniz."

...

"İnsan bir kere öğrenmeye başladı mı, artık peşini bırakmamalı."

...

"İçimizde şeytan yok... İçimizde aciz var.. Tembellik var.. İradesizlik, bilgisizlik ve bunların hepsinden daha korkunç bir şey: hakikatleri görmekten kaçmak itiyadı var."

İçimizdeki Şeytan - Sabahattin Ali

#KitaplarKalpKırmaz

0|0
5|3

En İyi Kız Görüşü

En İyi Erkek Görüşü

• Okudum
    Büyük insan Sabahattin Ali ' nin en derin romanıdır

0|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 4

Erkekler Ne Diyor 2

• Şeytanın dokuz bildirisi [1]

1. Şeytan, yokmuş gibi davranmak yerine hoş görüyü temsil eder!
    2. Şeytan, olmayacak hayaller yerine canlı bir yaşamı temsil eder!
    3. Şeytan, iki yüzlülük yapıp kendini kandırmak yerine saf bilgiyi temsil eder!
    4. Şeytan, sevgiyi nankörce harcayanlar yerine kibarlığı hakedene göstermeyi temsil eder!
    5. Şeytan, öbür yanağını dönmek yerine intikam almayı temsil eder!
    6. Şeytan, hayat enrjisini emen vampirler için endişelenmek yerine sorumluluk alanlara karşı sorumlu olmayı temsil eder!
    7. "İlahi ruhu ve zekası" gelişmiş olan en sapık hayvan yerine Şeytan, sadece bir hayvanı, bazen biraz daha iyisini , daha sık olarak dört ayak üstündeki bir hayvanı temsil eder!
    8. Şeytan, fiziksel, zihinsel veya duygusal haz veren günah diye bilinen herşeyi temsil eder!
    9. Şeytan, bunca yıldır iş yapmasını sağladığı için kilisenin sahip olduğu en iyi dosttur!

Dokuz Şeytani Günah[2]

1. Aptallık.
    2. Gösterişçilik.
    3. Tek bencilik.
    4. Kendini kandırma.
    5. Sürüye uymak.
    6. Perspektife sahip olmamak.
    7. Eski doğruları unutmak.
    8. Zarar veren gurur.
    9. Estetikten yoksun olmak.

İşte sana içindeki şeytan.

0|0