Kapat

Her Şerde Bir Hayır, Her Hayırda Bir Şer Vardır sözü sizin için ne ifade ediyor?

Her şerde bir hayır, her hayırda bir şer vardır sözünün sizin yaşamınızdaki yeri ve anlamı nedir?
Her Şerde Bir Hayır, Her Hayırda Bir Şer Vardır sözü sizin için ne ifade ediyor?

1|0
8|8

En İyi Kız Görüşü

• "Gitsem diyorum tekrar yanına, anılarım hâlâ onda... Elleri farklı tutar mı, ya gözleri aynı bakmazsa? 'En güzeli unutarak; yenilere kapılar açmakta...' "Al kalptekini Allah'ım, hak edeni ver bana!" "

https://m.youtube.com/watch?v=CbkfUv0U-wc

Yani diyor ki; "ben yanlış birini seviyorum, olmayacak duaya "Amin" diyorum, sen hayırlısını bana sevdir, hayırlısını kalbime koy" diyor.

İnsanlar o kişiyi hayır mı şer mi bakmadan direkt aşka bakıyorlar. Sonrasında önlerine engeller çıkınca da her bir taraflardan sorun çıkıyor. Anlaşmazlık, karşı tarafı suçlama, inkâr (inkâr cümlesi de "ben zaten sevmemiştim") bir yola beraber girip bir kişi çıkmak bu yolda yokum demek aslında hayırlıdır. Şer gitmiş olur, yeni kapı aralanır ve o yolda sana eşlik edebilecek çok daha iyi biri çıkar karşına. Yeter ki "hayırlısı" demeyi bil.

0|1
    0|0
    • Ne güzel; maşAllah çok güzel ifade ettin.

Hayırlısını dileyebilmek ve önündeki "olamayacak" yahut problemlerin zemininde ilerleyecek sancılı bir ilişkiye 'hayır' diyebilmek de erdemdir bence. Zira körü körüne "aşığım" diye herşeyi ama herşeyi gözardı etmek afedersiniz ama ahmaklıktır.

Geçmişe bakıyorum da; "olma ihtimaline sahip" birilerini hayatımdan düşünmeden çıkartmamdaki sebep de bu. Bakıyorum aslında olabilir; ama hayatına bakıyorum inanılmaz büyük farklar var. Mesela toplumdaki insanlara olan bakışı farklı; tutup birçok kişinin görebileceği yerde herkesin önünde herhangi biriyle kakara kikiri utanmadan konuşabiliyor. Ki bu size ters bir durum. Yahut bir başka durumda; sosyolojik ve dinî inanç konusunda taban tabana zıtlık var. Bu da her ne kadar olma ihtimali olsa da "herşeyi" imkansız kılıyor ve kesinlikle bunu görüp "hayır" diyebilmek de kazandırıyor.

Yaşam ayrıntılarla, O'nun verdikleriyle ve bizim kararlarımızla bizim yaşamımız.

• Teşekkür ederim EİG için :)

En İyi Erkek Görüşü

• ayet oldugunu biliyorum ve inaniyorum

0|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 7

• Bence avuntu
    Uni okudum atanamadim olmadi ozel sektor hepsi deneyim referans istiyor bulduklarimi ailem begenmedi
    bunda ne hayir var olsem bence iyiydi elimde koca bir sifir
    Alllah badimdan eksik etmesin ama Anne babA cekilmiyor
    Evkizi modu

0|0
    0|1
  • Evet vardır elbet ama öyle şerler var ki diyelim sana getirdiği kötülükler 1000 1 tane de hayır getirsin 1 hayır var diye sevinecek miyiz 1000 tane yediğimiz kazık noldu?

0|0
    0|1
  • inşallah hayatımız bizim için en hayırlı şekilde ilerliyodur :(

0|1
    0|0
    • İnşAllah; O ki öyle büyük.

Bazen; tamam diyorsun herşey bitti, hakikaten iliklerine dek tükendiğini hissediyorsun. Sonra birşey oluyor; mucizevi birşey, anlam dahi veremiyorsun zira zihninin ve mantığının çok ötesindedir olan. Sonra anlıyorsun ki O seninle ve birşeyler yoluna giriyor ve hayat devam ediyor.
      Allah herşeyin ama herşeyin hayırlısını versin...

• hic bir sey ifade etmiyor

0|0
    0|2
  • Ying yang gibi.

0|1
    0|0
  • İnanıyorum çünkü teselli lazım:D

0|1
    0|0
  • çok doğru söz.

0|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 7

• Gelişen olaylara hep hayırlısıdır diyip devam ederim

0|1
    0|0
  • Hayatta iki şeye güveniyorum. Biri aynaya baktığımda gördüğüme, diğeri yukarı baktığımda göremediğime..

0|2
    0|0
    • Göremediğimiz ama tüm benliğimizle teslim olduğumuz O değil mi zaten; çok şükür...

• Elhamdurillah. O bizim için en doğru ve hayırlı olanını seçmiştir. Umudu ve sabrı bırakmamak gerek

• Tüm okul hayatım dışlanmak, itilip kakılmayla geçti bunun hayırlı kısmı nerede?

0|1
    0|0
    • Seni biliyorum;farklı sorularda buna benzer durumlara şahit oldum. Hatta hatırlarsan birgün yine böyle bir ruh halindeydin de yorumlaşmıştık.

Kardeşim; emin ol herkes zorluklar yaşıyor, ve bunlar da senin imtihanın demekki. Ben ilkokulda berbat şeyler yaşadım, tüm sınıfın seninle dalga geçerken; öğretmeninin de o dalga geçenlerle aynı tavırda olması ne demek bilir misin? Öyle bir durumun travmasını atlatmam çok uzun zaman aldı. Sonra? Sonrasında o dalga geçtikleri unsuru kendi ellerimle, O'nun da izniyle sürparse ettim; çok güzel bir hale geldi o büyüttükleri durum. Evet, biraz kiloluydum; hepsi bu. Allah'a hamdolsun ki, şimdilerde geriye dönüp baktığımda; oradaki kişilerin hiçbirinin hayal dahi edemediği bir konumdayım, çok şükür bugünlerimize. Ki daha yolun başında bile değilim. Yani nasip olursa gelip seni bulur, hani ne denir; ''sabır ve dua''.
      Allah yar ve yardımcın olsun; ben inanıyorum ki şu yaşamda herşeyin ayrı ayrı bir sebebi var.
      https://www.youtube.com/watch?v=soGGHKdQVZo

• Ve sen sükunetini korudun öyle mi?
      MaşAllah.

Birkaç kez böyle olmasa da, malesef aşağılama durumuyla karşı karşıya kaldım; sebebiyet verenler hiç haz etmeme rağmen şiddet yoluyla derslerini aldılar bizzatimden.

Sana çok meziyetsizleri gelmiş; gerçekten sükunetin ve dirayetin için tebrik ederim.
      İnşAllah çok daha güzel insanlar ve güzel olaylarla karşılaşırsın kardeşim :)

• Sabretmek zorunda kaldım. Babama anlatsaydı onlara dolayısıyla kendine zarar verirdi. Bunu istemedim.
      Teşekkür ederim umarım seninde

• çok doğru bir söz kesinlikte

0|1
    0|0
  • su anda gündemde olan futbolcularin final maçına gitti uçağın düşmesinde sakat oyuncuları goturmeder 3 kişi 82 kişilik bir takımdan 3 kişi goturmeldi sonuç ortada

0|1
    0|0
  • Güzel bir paylaşım

0|1
    0|0
  • arkasına sığındığımız güzel deyımlerden bır tanesı

0|0
    0|1
Yükleniyor...