Geciktirilen ikindi namazı akşamın kerahatı girdikten sonra nasıl kılınmalıdır?

Bir sebepten ötürü diyelim ki ikindi namazı geciktirildi; abdest alıp namaza durma fırsatı olmadı ve akşam vaktinin kerahatı olan akşam namazından evvelki 45 dakika da girmiş oldu. O saatten sonra akşam vakti gelmeden de fırsat oldu ve bu ikindiyi kılamayan kişi namazı kılmak istiyor. Peki (hanefi mezhebine göre cevabı merak ediyorum) acaba bu saatten sonra kılınan namaz nasıl olmalıdır ve niyet nasıl edilmelidir?

Kazaya kalmış bir namaz değildir, ama kerahat vakti girdiğinden dolayı da ''hiç'' kılınmamalı mıdır?
Bazı kaynaklarda farzı kılınabilir diyor; pekala madem farzı kılınabiliyor normal namaz niyetiyle hem de, o zaman neden sünneti kılınamıyor? Yani farzı kılabiliyorsak sünnetten de istifade etmek mümkün müdür acaba bu aşamada?

Sadece bilgililer yazarsa sevinirim...

1|0
2|4

En İyi Kız Görüşü

• Şöyle biliyorum Hz Muhammed bir savaşta mı ne yani zor durumdayken gecikmiş ve zamanı kısıtlıymış sonra da yalnızca farzı kılmış. Neticede namaz kılmak farz ve o da farzı kılmış yalnıza sünneti terk etmiş.

0|1
    0|0
    • 13gün

Evet; bazı kaynaklarda sünnetin ''kılınamayacağı'' yazıyor, ama farz kılınıyor ve normal namaz gibi kılınıyor kerhata rağmen. Acaba diyorum madem farz kılınabiliyor neden sünnet kılınamıyor, sünnetten de istifade etmek amacım burada.
      Ayrıca tamamen kazaya bırakmaktan daha mantıklı öncesinde fırsat varsa kılmak.

• 9gün

Teşekkür ederim :))

• 9gün

Rica ederim.

En İyi Erkek Görüşü

• Sadece ikindi namazının farzı kılınmalıdır.
    Hiç kılınmamalı diye bir şey kesinlikle yoktur.
    Namaz kılınmayacak kerahat vakitleri ise
    Güneş tam doğarken
    Günei tam baterken
    Ve Güneş tam tepedeykendir.

0|1
    0|0
    • 13gün

Kerahat girdiğinden dolayı ''hiç'' kılınmamalıdır diye söyleyen de var ama sanıyorum burada mezhep devreye giriyor ve o durumlar bizi kapsamıyor sanırım abi biliyorsun. 3 kerahattan biri olan akşam ezanından 45 dakika evvel olan vakit girmiş olsa da, sünnet kılınmadan ikindinin farzı kılınabiliyor gördüğüm kadarıyla. Kafama takılan neden sünnet kılınamadığı idi; bu da ikindiye özel bir durum olsa gerek.

• 9gün

Allah razı olsun.

• 9gün

Senden de abi; amin.

Kızlar Ne Diyor 1

• Sadece farzi kiliniyor diye biliyorum.
    Ama ben genelde aksamla ya da yatsiyla farzi kaza ederek kiliyorum.

0|2
    0|0

Erkekler Ne Diyor 3

• Kardeşim güneş görünüyorsa kılınır güneşi görüyorsan kılarsın ikindiyi... Akşam namazını güneşin kızıllığı varken kıldırıyorlar insan neye güveneceğini şaşırıyor gece vakti sabah kılıyoruz felan sen eski usulü kullan gözünle ufka bak güneşi takip ederek kıl namazını vakitleri öyle ayarla

0|1
    0|0
    • 13gün

Bak eğer sıkıntı hissediyorsan hem yeriştiğin kadar kıl sonra kazasını da kıl

• 13gün

Evet; tereddüt varsa kaza da edilebilir ama bu düşündüğüm kazadan daha mantıklı diye geçirdim aklımdan. Arada kaldığım nokta ise neden farzın kılınabildiği ama sünnetin kılınamadığı idi; zira ''neden sünnetten istifade etmeyelim ki'' düşüncesi gelebiliyor akla, ama anladığım kadarıyla sadece farzın kılınabilir olduğu söyleniyor. Teşekkür ederim :)

• 13gün

Elinden geldiğince vakit namazlarından sonra yarabbi niyet ettim kılamadığım şu vaktin kazasını kılmaya diyerek kaza kıl heç, geçmiş namazlarının affını istersin hem de şüpheye girmiş namazından emin olursun vesveseden uzaklaşırsın kalbini rahatlat çok titiz olup kafana takma hasta olursun vesvese gelir ben aylarca bu takıntılarım yüzünden namaz kılamaz kıldığımdan mutlu olmaz bozup tekrar kılmaya başlar olmuştum ne abdest alabiliyordum ne bişey benden sana kardeş nasihatı kalbini ferahlat çok takma vesvese geliyor

• kerahatta namaz kilinmaz ama farz namazi diger ezan gelmeden kilinmalidir. o yuzden kerahatte sadece farz kilinir. ama bana kalsa obur vaktin 5 dakika oncesini beklerim daha iyi. ama bu sabahta maalesef olmaz. ayrica ikindi diye sordugun icin soyluyorum ikindi ve yatsinin sunnetini terketmekte sunnettir. ama keyfe keder degil tabiki

0|1
    0|0
    • 13gün

Bu iki vaktin sünnetlerinin terkedilmesinin sünnet oluşu acaba Akşam Kerahatına mı işaret ki?
      Zira bazı kaynaklarda ikindinin vaktinin kerahata geciktirilip denk gelmesinde farz normal şekilde kılınır diyor.

• 13gün

ikisininkide yogunluk diye biliyorum. kerahat icin oldugunu duymadim hic. yani bir yere yetisme cabasi icimdeysem bu sunneti uygulayabilirsin. aksamin kerahati icin degildir. kerahat girdimi gunes batiyor ya da doguyor anlamindadir. atese tapanlardan olmamak adina kerahatte aslinda hic bir namaz kilinmamalidir.

• 13gün

Çok haklısınız; teşekkür ederim.

• Sadece farz kılınır hocam, kilmazsan günaha girmiş olursun

0|2
    0|0
Yükleniyor...