Alevi insanlara karsi dusunceleriniz?

gecmisten bugune ezilen hep arada kalan bir toplum olarak goruyorum ben ve hic hakettiklerinide dusunmuyorum sizce?

0|1
9|28

Erkekler Ne Diyor 28

• Dinlerin tamamı saçma olduğu için mezhepsel ayrımcılık da daha bir saçma geliyor. Bir tanrı varlığına inanıyorsanız, buna inanın. Bir arabın hikayelerine göre hayatınızı şekillendirmeniz gerekmez.
    Her neyse alevileri genellikle severim, cana yakın ve kafa olarak da samimiler. Her inanışın kötüleri olduğu gibi bizdeki inançların da kötüleri olacaktır. İyileri de olacaktır. İnsanları bireysel ve karakteristik olarak değerlendirmekte yarar var.
    Arada kalıp kalmadıklarını da en iyi onlar bilir. Ben denk gelirsem ezdirmem.

1|1
    0|0
  • Bir sünni olarak konuşayım; Sünnilerden bin kat daha insandırlar..

Ayrıca o esmer tenlere, simsiyah saçlara ve kömür karası şehla gözlere ezelden beri hastayım..

1|1
    0|0
  • seviyorum Aleviler çok iyi insanlardır. .

2|0
    0|0
  • Bende aleviyim ama hiç ezilmedim. :/
    Ezeni ezerim

2|0
    0|0
  • aleviler ezilmiyor şu an da kimse eziliyorda demesin eskiden e, ilmeyen mezhep köken kalmamış zaten oyuzden çok abartmaya gerek yok alevilik mezhepde değildir cemat ya da topluluktur tarikat da diyebiliriz Şia lik mezhepdir hak değildir Alevilik Hz huseyini şehitliğinde sonra ortaya çıkmıştır fatımiler döneminde Aleviliği yaygınlaştıran Hasan sabbahtir oda İsmail lin ismini kullanmıştır ayrıca Hz ali ye Hz huseyini de ihanet eden bugün iran daki vede ıraktaki ali taraftarları olan haricilerdir bunlara da cehennem köpeklerdir Hz ali vede huseyini terketmislerdi savaşta Hz Ali bunların yüzünden desteği azalmıştı korkaklar kaçmıştı ve ehlibeyt miRalarin ucundaki kuran sayfalarını görünce savaşı bıraktılar Allah rahmet eylesin ehlibeyt

0|1
    0|0
  • Aile bağları kuvvetli insanlara benziyor. Ben seviyorum.

2|0
    0|0
  • suni poltikanın bu kadar etken olduğu ülke de alevilerin ezilmesi gayet normal bence alevilerle ilgili hiçbir zaman dışlamam insandır insanlık önemli

1|0
    0|1
  • gayet seviyorum, vatan haini değiller, cahil birer soysuz değiller, harika insanlar

1|0
    0|0
  • normal insanlar

1|0
    0|0
  • Dine gore adam kayirmaca halen ulkemizde var. Uzucu... Islamfobinin olmasina sasirmiyorum Dunya'nin.

1|0
    0|0
  • Sevmiyorum

0|0
    1|0
    • 14gün

onlar sana bayiliyo sunuda soylemeden edemiycem insanlarin karakterine, kisiligine degilde siyasi gorusune gore devranan bir cahil olarak basina bu konuda gelebilecek sorunlarin hepsi sana mustahak!

• 14gün

senin yaptiginida onlar dogru bulmuyo demekki Allahtan baskasina yargilamak dusmez bence saygi duy ve kendi isine bak

• 14gün

Umarım bir gün Azerbaycana yolun düşer o zaman anlarsın.

Onlar beni doğru bulmasa iyi, benden uzak dururlar böylece. İslamiyetin İ'sini bilmeyen topluluk onlar. İslama göre kişi portresi çizmek yasak ama bunlar Ali'nin portresini evlerine asıyorlar. Her muharrem ayında İmam Hasan ve Hüseyin için bir birlerini zincirliyorlar

• Lütfen cevap yaz nerde ezilmiş bu aleviler söyler misin?
    İyisi var kötüsü var bu kadar basit ayrıca Namaza karşı olanlarinin akıl sahibi olduğunu düşünmüyorum.

0|1
    1|0
    • 14gün

bak on yargini burda belli ediyosun onlarin Allah ile ilgisini yargilamak senin ne haddine? seninde bu laflarin ezmekten baska bisey yapmiyo ben hepsinin ozunde iyi insanlar ve cok misafirperver cana yakin insanlar oldigunu dusunuyorum. turkiyede senin kadar onlarinda hakki var kurtulus savasinda hepberaberdik biz gelip sana sen niye namaz kiliyosun diye bir soru yoneltemeyecekleri gibi seninde bu soruyu sorman yanlis sen dogru bildigini yap insanlarin fikirlerinde saygi duy birak onlarda dogru bildigini ypsin yargilamak sana degil kimseye dusmez.

• 14gün

madimakta cami cikişi allahu ekber niralari ile yuruyup yaktilar binlerce kisi. ve sen buna 10 kisi diyosun.

• 14gün

protesto amaçlı bir grup ve insanları yakmaya çalışan cani küçük bir grubu bir tutma. bak bu olay nasıl bizi ayrıştıriyor. asil amaç bence araya nifak sokmak

• Mezhep yoktur dinde ayrımcılıgı yapanlar insanlardır
    Şu dinlerini parça parça edenler ve kendileri de grup grup ayrılmış olanlar var ya, (senin) onlarla hiçbir ilişiğin yoktur. Onların işi ancak Allah’a kalmıştır. Sonra (O), yapmakta olduklarını kendilerine haber verecektir.
    EN'AM Suresi 159

1|0
    0|1
  • onlarda insan sonucta. Toplumdan dislayamayiz. Bizde onlar gibi olabilirdik sonucta...

0|0
    0|0
  • Hiç kimse ezilmeyi haketmez

1|0
    0|0
  • Evet alevilere eziyet ediyorlar ne yazık ki

1|0
    0|0
  • Vatanseverine can feda severim
    ama öte yandan pkk destekcisi ve hdpli olanlardan da bir o kadar tiksinirim

0|1
    0|0
  • Şöyle sorular sormayın burda. Cevapların çoğu saçma sapan milletin zeka ve bilgi seviyesi belli, kimin haddine alevileri eleştirmek bu tartışılacak bir konu değil hele ki burda hiç değil.

0|1
    0|0
  • normal iinsan bir düşüncem yok =P

0|0
    0|0
  • Ali yi sevmek alevilikse en büyük alevi benim aslım yörük kızılbaş

0|2
    0|0
  • seviyoz

0|0
    0|0
  • bir şey düşünmüyorum

0|0
    0|0
  • hiç anmlamam o konulardan

0|0
    0|0
  • Saygı duyuyorum

0|0
    0|0
  • Normal insanlar ama alevi kürtleri sevmem

0|0
    0|1
  • hepimiz insanız.

1|0
    0|0
  • Herkes gibi ileri de var kötüleri de. Dürüst olanları, sahtekar olanları da :)

1|0
    0|0
  • Ay yeter bu eziklik psikolojisi neyşn ezikliği bu ya

0|1
    0|0
    • 14gün

can ciğer tanıdığım insanlar ya da en azından her gün selamlaştığım insanlar alevi olduğumu ve ailemin o inanca sahip olduğunu öğrenince ruh gibi aralarında dolaşmaya başladık o günden beri. selam yok merhaba yok.. Allah ın selamını bile esirgiyorlar ki şirk koşuyorlar böylece. her neyse zaten kimsenin selamına muhtaç değiliz çok şükür zaten kulu kuldan ayıran, iyiye iyi kötüye kötü demekten aciz insanlara pek de saygı göstermeyiz zaten. ezik değiliz ama bize karşı aptalca davranışlarda bulunanları açıklarken mağduriyetimizi anlatmak durumundayız.

• 14gün

@UZAYmf anladım onları takmayacaksın karakter yoksunu insanı şnsna olduğu için sevmeli saygı duymalı

Kızlar Ne Diyor 9

• Türk, Kürt, Laz, Çerkez, Alevi, Sunni vs vs bu topraklar üzerinde yaşayan ve İNSAN olabilme özelliğini taşıyan herkese saygım sonsuz.

2|1
    0|0
  • Benim için insan insandır. Karakterine bakarım. Kimseye ne inancından ne de görüntüsünden dolayı öfke beslemem

1|0
    0|0
  • Sadece aleviler ezilmedi ama neyse saygı duyuyorum ve çok da seviyorum (iyi) alevileri.

2|1
    0|0
  • bende aleviyim nolmus yanii

1|0
    0|0
  • İnsan olsun insan şahsen ben sünnilerle aralarında inançları dışında hiç bir fark görmedim

1|0
    0|0
  • Aleviyim. Ezilme durumları oluyor ama ben duyduğum ve gördüğüm sürece ezdirmem.

2|1
    0|0
    • 14gün

Bence ezilme değilde azınlık duygusundan dolayı insanları yanlış anlama oluyor. Birde aleviler genelde chpli olduğu için chp nin zulmünü görmüş insanlar bunlarda onlardan diye bakabiliyor.

• 13gün

ilişkiler karşılıklıdır on yargı iki tarafta olmamalı.

• 13gün

@Solgörmeyiş tabii ki karşılıklı hiçbir zaman bu konuda önyargılı olmadim ve aynı şeyi beklemem gayet doğal.

• Ne Aleviler Kürtler Türkiye de şu an Türkler eziliyor malesef gerçek bu.

0|1
    1|1
    • 14gün

alevilik bir ırk değil ve anadoludaki neredeyse bütün aleviler öz Türk soylarından gelmektedir.

• 14gün

Alevilerin aslı islrandan gelmedir evvelinde fadimiler daha sonrasında Musa dan 12 ler 7ler diyelim

• 14gün

horasandan yani

• genelde eğlenceli insanlardir

0|0
    0|0
  • Herkes eşit öyle bir ayrımcılık olmamalı.

1|0
    0|0
Yükleniyor...