Kültürlü birini nasıl tanımlarsınız?

Kültürlü birinin sizdeki tanımı nedir? Nasıl kültürlü olunur?

A - Kimine göre sadece kitap okumuş olmak dahi genel kültürlü yahut kültürlü olmaya yetiyor; kitap okuyorsanız her anlamda kültürlü ve hatta entellektüel kabul ediliyorsunuz.

B - Kimi için kültürlü olmak, bilhassa genel kültürlü olmak ise sadece gezmeye dayanıyor; ne kadar çok geziyorsan, o kadar da kültürlü oluyorsun.

C - Kimi için kültürlü olmak topyekün bir birikimdir; ne salt okumayla ne de salt gezmeyle elde edilebilir. Hem kitap okumak gereklidir, hem iyi bir izleyici olmak gereklidir, hem de yerince gezip görmek.

D - Kimi içinse kültürlü olmak; hayat edinimidir. Ne okumaya bakar ne de gezmeye; akıp giden zaman içindeki deneyimi ölçüsünde kültürlüdür insan.
Kültürlü birini nasıl tanımlarsınız?

0|0
5|1

En İyi Kız Görüşü

• D'deki tecrübedir, ya kültür ne anladığındır bence. O kadar gezmişsin okumuşsun ama anlamadıktan sonra bir faydası yok sadece görme imkanı olarak kalır anlamadıysa insan. Kitap okuyup kendini geliştirebiliyorsa o da bir kültürdür. Gezerken öğreniyorsa o da bir kültürdür, yaşayarak görüyorsa o da bir kültürdür.

0|1
    0|0

En İyi Erkek Görüşü

• Olayları olgunlukla karşılayan biri daha kültürlüdür sanırım
    Saygılı nezaket sahibi
    Bilgili görgülü anlayışlı

0|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 4

• Bana göre kültürlü olmak; okuyup, gezip, tecrübe edip, biriktirip bunları hayata entegre edebilen insandır. Ben çok okuyorum.. ee okuyorsun da sana ne katıyor? Hayatın neresin de ne kadar fayda sağlıyor sana ya da başkalarına?

0|1
    0|0
    • 7gün

''Ay ben çok okuyorum '' demesi yetiyor sanırım onlara.

Size katılıyorum. Kültürün oluşumu bir parametreye bağlı kalamayacak kadar karmaşık.

• 7gün

Tabi ki Doğu kültürü dediğimiz birşey var mesela okumak gezmek değil ki kültür sadece. geçmişten günümüze bozulmadan gelen adetler ee bunlar da kültür şahsına münhasır :)

• 7gün

Kimisi adını duyunca kaçar Doğu Kültürünün; neden biliyor musunuz? Çünkü algıları sadece 'Doğu'yu duyabiliyor, kullandıkları gözlüklerin perspektifi demekki ancak o kadarını algılayabiliyor, üzücü.
      Kültür kesinlikle bence de çok karmaşık ve kendi içinde edinim yolları da farklıca.

• okumak gezmek araştırmak

0|1
    0|0
  • C diyorum

0|1
    0|0
  • c galiba

0|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 0

Erkeklerden En İyi Görüş seçilmiş!

Yükleniyor...