Yazdığım kitabımın kapak yazısı sizce nasıl olmuş. Rafta görseniz okusanız ne düşünürdünüz?

Amatör biriyim ilk yazı türüm toplu olarak. Buradan bir kaç arkadaşla paylaşmıştım ama herkese sormak istedim. Lütfen ilgilenenler yorum yapsın eleştirici bakış açısıyla tavsiye edilebilir.

Kitabın ismi İsra olacak
Yazdığım kitabımın kapak yazısı sizce nasıl olmuş. Rafta görseniz okusanız ne düşünürdünüz?

http://hizliresim.com/3vRydA

0|0
0|3

Kızlar Ne Diyor 0

Kızlar görüş yazmamış.

Erkekler Ne Diyor 3

• Öncelikle eline kalemine sağlık diye başlayayım.
    Daha yazını okumadım ama sorunun samimiyetine binaen normalde pek bu sulara girmesem de fikirlerimi yazmaya karar verdim. Ben de kendi çapımda bu işlerle uğraşan biri olarak kendi ihtiyaç duyduğum tarzda naçizane fikirlerimi sunacağım...

İçerik ve mana kısmından ziyade ilk başta gözüme çarpan sunum şekline değinmek istiyorum. Çünkü kapak yazısı demişsin ve sunum burada en az yüzde elli öneme sahiptir bana göre.

Yazıyı bir kapak yazısına göre fazla uzun buldum. Burada kapak yazısı hangi okur tipine hitap eder, hangi şartlarda nasıl etkili olur önce onu belirlemek gerekiyor bence. Hem kendimde hem de çevrem üzerinde yaptığım gözleme göre bu uzunlukta bir yazı insanı raflar arasında onca kitap içinde üşendirip daha okumadan rafa geri koydurabilir. Amaç kitaba dikkat çekmek, rafta görüp aldırmaksa eğer o zaman mümkün olduğunca kısa, sade ve vurucu olmalıdır. Benim gibi kelimeler üzerinde uğraşmayı seven, uzun yazılar okuyan kişiler tahminimce zaten ayak üstü kapağına bakarak kitap almaz, alsa bile çok sağlam olmalıdır. Kapağa bakarak alan tarzdaki okuyucu kitlesi daha farklıdır. Eğer amacınız buysa o kitlenin okuduğu tarzda kitapların kapaklarına da bir bakın, ne demek istediğimi anlarsınız.

Ayrıca dilbilgisi kuralları açısından da biraz daha dikkat etmenizi tavsiye ederim. Hassas okuyucu için direk rafa bırakma sebebidir.

Yan başlıkları da koymayın bence. Okuyucu kendisi anlar ya da bir zahmet anlasın kimin kime hitap ettiğini. Sunumu da basitleştiriyor biraz bu.

İçeriğe bulunduğum zihin haliyle pek odaklanamadım o kısma. Ancak benim bu durumum ayak üstü gözatma haline de benzer biraz. O yüzden buna da değineyim.

Yazı ümit vadediyor ama ben olsam biraz nadasa bırakırdım. Biraz yazıyı unutup sonra yapardım düzeltmeleri. Çünkü her yazı yazarı için bir evlat gibi, insan kıyamıyor. Ancak araya biraz mesafe koyunca daha objektif olabiliyor. Bazı kısımları tıraşlayıp kısaltır, bazı kısımları da yeniden düzenlerdim.

0|0
    0|0
    • 16gün

Özellikle de şiirleri. Bu tarzda çok yazan var ve kalıcı bir eser ya da satan bir eser ortaya çıkarmak için fark sunmak gerekiyor. Merak ettirme konusunda da "bir dergahın eşiğine düştü" kısmı benim dikkatimi çekti. Yunus Emre'yi hatırlatıp heyecanlandırdı. Onlar gibileri de bol bol okumak lazım daha da gelişmek için. Tabi onlara bakıp yazmaya da küsmeden.

Biraz negatiflere odaklandım biliyorum. Ama bu kadar cümleyi olumlu yönler olmasa yazmak için de hiç uğraşmazdım. Dediğim gibi fikrimi cüeye dökecek kadar manaya odaklanamadım ve de kendimde ihtiyaç duyduğum tarzda yazmaya çalıştım. Umarım faydası olmuştur.

Dergahının eşiğinden eğri odun bile sokmayan Yunus gibi doğru cümleler dilerim.
      Selametle.

• 16gün

Rica ederim.
      Kitap bolluğu içerisinde okur da seçici olduğu için dil bilgisi ekstra önemli. Yazmak serbesttir ama okunmak için bazı kurallara uymak gerekir. Dediğim gibi samimiyetinizi hissettiğim için yazdım. Yoksa kendi yazılarıma dahi fazla vaki ayıramıyorum. Ve şahsen dilbilgisi hataları görünce okumayı bırakırdım. Özellikle de da ların ayrımı çok önemli. Dil bilgisini bir referans gibi düşünün. Okura, ben bu konuya hakimim, acemi değilim, beni okumaya devam edebilirsin, mesajı veriyor.

İlk akla gelen, bir çırpıda yazılan yazıların başarı şansı daha yüksektir zaten. Bunu hem bir yazardan okumuştum hem de kendi gözlemim. Ancan uzun soluklu ve kalıcı üretim için yine daha fazlası gerekiyor. Ben kendi içime sinene kadar üzerinde döne döne çalışmaya devam ettiğim için dışa açılma konusunda daha yavaşım. Biraz da, sanat için sanat ya da kendim için sanat bakış açısından, halk için sanat tarzına geçmek gerekiyor sanki satmak için. Girişimci olmanız bu açıdan iyi.

• 16gün

Çok iyi anladım teşekkür ederim. Bizimki karalama aşamasında bir başlangıç diyelim. Yazım kurallarına özellikle dikkat edeceğim.

• güzel hocam benim ilgimi çekti.. esinlendiğin dergah?

0|0
    0|0
    • 16gün

Gizli bir dergah :D orayı tam belirtmek istemiyorum. ama anlayanlar anlıyacaktır zaten okuyunca

• 16gün

Yorumun icinde ayrica sag olasin tesekkur ederim

• 16gün

rica ederim :)

• bende hikaye yazıyorum , isterseniz size hikaye verebilirim

0|0
    0|0
Yükleniyor...