Sevgiliniz olacak kişinin dini ve siyasi görüşleri sizin için ne kadar önemli?

Zamanında kızın biri bana mezhebimi sormuştu ve onu çok yadırgamıştım. Hayat tarzı ve kültür farkılığı çok önemli boyutlarda olmadığı sürece sorun olmayacağını düşünüyorum ben. Siz ne düşünüyorsunuz?

0|0
4|3

En İyi Erkek Görüşü

• Dindarlık ile dinciliği ayırmak lazım...

Dindar bir kız için yapamayacağım şey yoktur, ama dinci bir kıza da dışkı kadar değer vermem.

Dini araçtır. Eğer dini kullanarak insanlara ulaşmak isteniliyor, dindar görünüp dünyevi çıkarlar elde ediliyor ise o dincidir. İşim olmaz. Şahsi düşüncem türban takanlar bu grupdadır. Bazıları çok güzel, inanılmaz. Yinede o iki yüzlülüğün sembolüdür. Fitnedir, fesattır. Türban ile pisliklerini dindar gözükerek örtmeye çalışan bir gruba üyedirler, isteyerek veya istemeyerek. Uzak dursunlar...

Öte yandan, dindar insan vardır. Ahlaklıdır. Başı açıktır, düşünceleride açıktır, dürüsttür, 2 yüzlü değildir. Haram / helal duygusu vardır. Allah'a inanır. Öldüğünde gizli/açık yaptığı herşeyden hesaba çekileceğini bilir. Onun için her hareketine dikkat eder. Onlar dinci gibi dinini insanlar arasında saygınlık ve para kazanmak için kullanmaz. Öyle bayan bulsam zaten...

Ayrıca gerçek islam dininde mezhep de yoktur. "dininizi parçalara ayırmayın" mealinde bir ayet bulunmaktadır...

Bir insan dinsiz olabilir. Dinin gerçeğini bilmiyordur, iki yüzlü dincileri görüp dindar zannetmiş, dini de öyle bir kurum olarak bellemiş olabilir. Ama dürüsttür, namusludur, merttir. Öyle biri bence zaten gerçek dini tanıyınca dindar olur.

Aşağıdan yukarıya öncelik sıralaması bence dinci < dinsiz < dindar dır.

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 4

• evlenmeden önce hiç önemli değildi inançlı olup olmaması..ama şimdi görüyorum ki çok önemliymiş. ve asla dinsiz inanmayan biri ile beraber olmam bu saatten sonra..

0|1
    0|0
  • Adami nikahima almayacaksam bence o kadar da muhim degil.Her konuda uyusuyorsam da bunlar ayriysa varsin olsun derim..

0|0
    0|0
    • uyuşsam da evlenmem diyosun yani?

• Akil var mantik var..Sence bu konularda anlasmayan iki insan huzur bulurlar mi genel anlamda? Bence bulmazlar,ne yazik ki din ve siyasi inanc insanin genel kisiligindeki bazi seylerin gostergesidir..

• cok dindar olmasın kesnlikle. ama inacları olsun. siyasi gorusu de cok onemli bana zıt bi gorusse hic sansı yok

0|0
    0|0
  • çok önemli

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 2

• ciddi dusunuyorsan cok onemli. misal bizim inancimizda , baska inanctan birisi ile asla evlenemezsin, sonuclari aileden dislandigin icin oldukca agir oluyor ki bunu kimse goze alamiyor. geciciler harici bir insana ileriye yonelik bakacaksak mecburen inancini da soruyoruz. galiba kizin da bulundugu durum benzerdi.

0|0
    0|0
  • bu 2 günde aynı sorulan 5. soru sanırım. istediğiniz cevapları alamadığınızı düşünüp eğer saygı varsa olur yoksa aşk bitince birbirinizi yersiniz

0|0
    0|0
Yükleniyor...