Beş (5) tane kadın bilim insanı sayabilir misiniz?

Google'a bakmadan sayabilecek var mı?

0|0
22|3

En İyi Erkek Görüşü

Kızlar Ne Diyor 22

• 5 tane ismi internetten bakmadan yazamamamız bizim kültürümüzün gelişmediğini gösterir;kadınların iyi işler çıkaramadığını değil. Kadınları gömmek için aşağıda güzel yorumlarda bulunulmuş ama sanırım bilmedikleri şeyler var, ampulun icat edilmesinde asıl payı olanın bir kadın bilim insanı olduğu ama Edison'un, o kadının temeline dayanıp üstüne bir şeyler katarak ve hatta biraz da kadından çalarak ampulu icat ettiğinin konuşulması gibi. Ayrıca kadın bilim insanlarının aslında kaydadeğer işler çıkardığı ancak toplum tarafından bir şekilde dışlandıkları ya da teorileri çalındığı için geri planda kaldıkları bilinmekte.

2|0
    0|0
    • 17gün

Ya da diğer açıdan bakarsak bilim ile uğraşan kadın sayısı gerçekten az olabilir mi?

• 16gün

Kocası olmayan bir kadını eksik düşünseydim başta ben, evlenmek isterdim ama bu tercihi erkek arkadaşıma bırakıyorum ve onunla olmazsa da evlenmeyi düşünmüyorum. Bana evlilik pek de mantıklı gelmiyor çünkü. Senaryodaki kadını evlendirmem sadece ihtimalleri çoğaltmaya yönelikti yani o kadının çilesinin sadece aileden çıkınca bitmediğiyle ilgili. Kadınların da eksik yaptığı şeyler var, o da ne? Biz özgür kadınların diğer kadınlara yeterince yardım etmemesi ve tabii kolaya kaçan birsürü kadın var ama ona bakarsan kolaya kaçan da birsürü erkek var."Kadınlar tembel."demek çok sığ bir düşünce bana kalırsa. Ben dramatize etmiyorum ama sen geçmişi kolay unutuyorsun. Bir erkek çocuğun altının değişmesinden tut hangi okula nasıl gideceğine, derslerine çalışıp çalışmadığına kadınlar bakıyor çoğunlukla sanki tek başlarına o çocuğu yapmışlar gibi. Savaşlarda cephe arkasında kadınlar olmasaydı bugün hiçbir ülke bu sınırlara ulaşamayacaktı.

• 16gün

Bunları yapabilen kadınların kendileri için mücadele vermeyeceğini düşünmek çok da mantıklı gelmiyor. Ayrıca ortada bir yanlış varsa o yanlışa bakıp düzeltmeye çalışmıyorsan suç sende de demektir. Yani kolaya kaçan kadınları, iş bulmaları, okumaları için teşvik etmeyen babaları, abileri, kocaları, sevgilileri, anneleri, ablalaları da suçlu. Anneleri ve ablaları suçlu belki ama aslında onların bundan bir çıkarı olamaz;onlar, evde huzursuzluk çıkmasın, babaları onlara bağırmasın diye ses etmiyorlar yani burada asıl sorunu yaratan yine erkek. Çünkü o erkeklerin kafasına göre gelişmiş düşünceli bir eş, kız bela demek. Güçlü kadın çekici kadın demek. Çekici kadın başkaları tarafından istenen kadın demek."Kimse" karısının, kızının öyle sosyal ortamlara girip bildikleri dürüstçe anlatmasını, kendi kararlarını almasını, istediğini giymesini, ekonomik özgürlük kazanıp onun düşüncelerine uymayan bir durumda evi terk etmesini istemez değil mi?

• Sayamam. Google a bakıp yine bilemeyecek insanlar var burada. Gjgk

0|0
    0|0
  • Madam curie (Bilmeyen bu devirde ölüdür heralde)
    Jane marcet (kimya deneyleri var)
    Rosalind Franklin (Biyolog)

Daha varda aklıma gelmiyor... (lise diye birisi vardı soyadını unuttum)

0|0
    0|0
  • Bilim nesnellik ve kaba tabirle duygusuzluk ister bu nedenle erkekten çok daha iyi bilim insanı olur, sen de haklısın.

1|0
    0|0
    • 17gün

Saçma bir bakış açısı :D

• 16gün

Şükür valla sağol arkadaşım sağol:)

• 16gün

Sen de sağol

• marie curie aklima geldi sadece

1|0
    0|0
  • Erkek sevgili mi yaptın hayırdır saldırılar başlamış 😂

0|0
    0|0
    • 17gün

Alakayı bir türlü kuramadım :D yok Ekşi'de gördün başlığı da harbiden ben bile sayamıyorum dedim

• 17gün

Ay defol nolur 😂

• 17gün

Peki kib bye

• yok.

0|0
    0|0
  • Tarih boyunca kadınlara izin verilmiş mi sence böyle şeyler için? Kadın hakları denen şeyin tarihi ne kadarcık sence

1|0
    0|1
  • Zamanında kaç kız çocugu okuttular ki, kaç tanede kadın bilim insanı sayabilelim...

1|0
    0|0
    • 17gün

Bu konuda tek suçlu erkekler olmasa gerek diye düşünüyorum

• 17gün

Bilemiyorum, ama almanyada bile, 1920lerde okadar çok az kız çocugu okula gönderilmiş... İki dünya savaşın, son yüzyil da olmasida kizlarin okula gönderilmeme nedenlerinden biri bence. Demem şu ki, belki bir 100 sene daha çok sayılabilir...

• ben ben ben ben ben

0|0
    0|0
  • Dalga mı geçiyorsun?

0|0
    0|0
  • Sayamam.

0|0
    0|0
  • Marie Curi
    Daha da bilmiyorum

0|0
    0|0
  • marie curi ilk aklıma gelen

0|0
    0|0
  • Google maps kullan

0|0
    0|0
  • Ben, aleyna tilki, kylıe jener, Kerimcan, ve sen çksöxhmvxnçzmç

0|1
    0|0
  • 1 ben 2 ben 3 ben 4 ben 5 ben 😂😂😂

0|0
    1|0
  • Hypatia, rosalin franklin. hedy lamaar, marie curie, ada lovelace

0|0
    0|0
  • Sayamayiz

0|0
    0|0
  • S. Hawking
    R. Dawkins

0|0
    0|0
  • Muazzez İlmiye Çığ
    İ. Kuçuradi
    Bunlar geldi aklıma

0|0
    0|0
  • Yazamam

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 2

• Google'a baksak sayabilir miyiz diyorsun? Yeryüzünde kaç başarılı kadın gördük ki, 5 tanesini sayalım sana.. Zor bir soru..

1|0
    1|0
    • 17gün

Öyle de demeyelim sonra kırılıyorlar

• 17gün

Kırılmasınlar diye hayal dünyasında yaşamanın manası yok, gerçekler ortada..

• bu gaddarlıktır işye oy hakları olalı bile ne kadar oldu ki tarihe geçicek vakitleri olsun

0|0
    0|0
    • 17gün

Yok o seviyede değilim ben henüz ama kadınları pek girişken bulmuyorum

Yükleniyor...