Bir başkasına umut vermek için yaşamak?

Tarihin en overrated filmlerinden olan Titanic'in meşhur bir sahnesi vardır. Son sahnede Titanic batarken orkestra çalmaya devam eder. Umut vermek için midir yoksa durumu kabullenip, hiç olmazsa öbür tarafa afilli gidelim uğraşı mıdır? (o sahne için link

Her neyse, popüler kültürden uzaklaşalım ve soruyu sormaya iten kişiye dönelim. Rafael Schaechter. Yahudi şef,1941'de Terezin toplama kampına getirilir.

Buradaki insanlara umut olmak için oradaki mahkumlardan oluşan 150 kişilik bir koro kurmuş ve bu koroyla opera sunmuştur toplanma kampındakilere. Onlara umut olmuştur. Bu koro sürekli Auschwitz’e yollananlar yüzünden eksilmiş ancak Rafael Schaechter yerlerini sürekli yeni mahkumlarla doldurmuştur.

Müzik susmamış ve oradaki insanlar için umut olmuştur. Bu büyük adamın hikayesi, Dünya'daki pek çok hikayeye benzer şekilde, mutlu sonla bitmemiştir. Auschwitz'e gönderilmiş ve Terezin'deki müzik susmuştur.

Peki insan ne için yaşar? Başkalarına umut vermek için yaşamaya değer mi? Evet, sorularımız bunlar. Benzer hikayeleri bilenler varsa paylaşırlarsa mutlu olurum

P.S 1: Bir başka piyanolu adam Davide Martello'nun piyanosuna Taksim'de verdiği resitalden sonra el konuldu. Oradaki insanlara müziği ile umut veren Martello'yu da analım. Evrensel olan müzik herkese umut versin. link

Sorunun ortaya çıkmasını sağlayan yazı için link

0|0
8|5

En İyi Kız Görüşü

• Moolaade hep önerdiğim bir filmdir , bu filmde kızların sünnet geleneğine karşı çıkan Colle isimli kadın, sünnet edilicek kızları yanına alır ,koruma büyüsü yapar.Bu koruma büyüsünü sadece Colle bozabilir,bunu bilen Müsiüman otorite ve şehrin geri kalanı kadın büyüyü bozsun diye çeşitli işkenceler uygular ama yine de kadın direnir. Kadındaki bu sabrı gören diğer kadınlar da ona destek vermeye başlar. Sorudaki gibi , Colle başkalarına umut olabilmek adına yaşamış, direnmiş ve bu kötü geleneği yıkmayı başarmış bir kadın ve iyi bir örnek.

2|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 7

• toplama kampından yahudi bir doktorun kitabını karıştırmıştım,ordaki ruh hali için anormal durumlarda normal davranmaya çalışmak anormalliktir ama biz bunu yaşamak zorunda olduğumuz ve önümüzü göremediğimiz için durumu normal kabul etmiştik ve normal tepkiler geliştirmeye çalışıyorduk tüm o anormallikler karşısında benzeri bir çıkarımda bulunmuş.herkes birer birer öldürülürken kendi biricikliğimize inancımızdan,öldürülmeyeceğimizi düşünüyoruz ve durumu normalize etmeye çalışıyoruz gibi bu tip durumlarda.öldürülmek en uç örnek olsun.gerçi titanik örneğiyle uyuştu bu.diğerinde sağlam eylemlilik var.direnme var.ama umut var mı?baskıya rağmen bir şeyler yapmak,yani isyan umut var olduğu için midir yoksa artık taştığın için midir,ikisi de aynı kapıya mı çıkar,az daha düşünmeliyim.

1|1
    0|0
    • Normalleştirmeseydik, unutmasaydık bu kadar fazla acıya dayanamazdık sanırım.

Diğer sorular için düşününce cevaplarınızı bekliyorum.

• olabilir.çok cümle var yazık.

• Bunda beni sevmemiş.

• son çırpınışlar zaar.

sonuç olarak hepsi öldü lan.

0|1
    0|0
    • En büyük zararı giderken verirler genelde. İyi ve kötü için de geçerli.

Bu hayatta kendimiz için mutlu son yok belki. Belki başkaları için direnişler.

• belki de haklısın.

• Piyano japon maliysa cok pis gg olmustur ya :(.

Bizim hikayemiz mutlu sonla bitecek. Pasif direnise devam.

Kask mask takmiyorum bak. Kafaya kapsulu yersem, direnmeye devam edin bak. Yattigim yerden sizi kovalarim. ( salak oldugumuzdan vandal vandal dolasmaya kasksiz, gozluksuz, maskesiz gidiyoruz. Zirhli zirhli adamlarin yanina. )

Bir umut icin yaralanmaya, olmeye de deger be lusam :).

0|1
    0|0
    • Bazı hikayeler mutlu sonla bitmeseydi dayanılmaz olurdu zaten.

Umut acıyı uzatır görüşünü savunan ben, bu görüşümü değiştirdim.

Bir umut içn değer elbet.

• Aci yok rambo aci yok :).

Benim gibi ay tirnagim kirilacak diye bilgisayar klavyesinin tuslarina sert basmayan insan bile oradaysa bu is olur derim.

Tek yol cukulata.

• kendin için yaşa kendini mutlu et tarzı son zamanların bilindik kişisel gelişim safsataları var bir de .insan sosyal bir varlık kendini mutlu etmekten ziyade başkalarının üzerindeki tesiri onu daha bir yaşama bağlıyor. her ne kadar başkalarına odaklı yaşamayı reddetsem de bu tarz davrananları eleştirsem de böyle bir gerçek var. burda reddettiğim sanırım yaşamak için bir başkasına duyduğum ihtiyacın özgürlüğümü kısıtladığını hissetmem.

0|1
    1|0
    • Schopenhauer kişi ne isterse ancak kendi iyiliği icin ister diyor. Sosyal hayatta yaptigimiz her şey kendi tatminimiz için. Arka planda yatan gerçek bu. Benim kafamı kurcalayan iste bu başkasına umut veren kişiler. Bunları yonlendiren tek şeyin kişisel tatmin olabileceği cok mantıklı gelmiyor.

• + evlerinin içine girene kadar. işte o zaman rahatsız oluyorlar kendilerine dokunuyor bağırışmalalar ve sonunda kendilerini direnişin içinde polise molotof atarken buluyorlar. kısaca bize dokunan şeyi değiştirmeyi amaçlarız temelde her zaman tabiki de biz varız. bunu yaparken başkalarına umut olmak da önemli kişilerinin bir özelliği.

• Eylemlerimizin tamamı ucu bize dokunana kadardır. Buna karşılık Kropotkin gibi prenslikten vazgeçip başka insanların hayatına dokunan, Buddha gibi kral çocuğu olup ülkeyi yöneteceğine yollara düşüp tüm insanlığa şekil veren insanlar var. Bunların hayatına ne dokundu, öyle eyleme geçmeye karar verdiler? Belki bazıları sadece umut vermek ve değiştirmek için varlar.

• Guzel bir bakis acisi

0|1
    0|0
    • Soruyu vereceğiniz bir örnekle zenginleştirecek bir cevabınız var mıdır?

• Schopenhauer deme asabim bozuluyor.

1|1
    3|0
  • Hayat güzeldir filmindeki baba da benzer.

0|1
    0|0
    • Tanrının gösterilerinde yoğun olarak kullanıp bazılarını yıpratması insanlığın bilincinde yaşamayı kolaylaştırıcı bir etki bırakıyor olabilir. Seçimler yaparken belki de ölmüş birçok "ben" i hissederek yollara sapıyor ve umut ediyoruzdur. İnsanlık kendi kendisinin umut kaynağı sanırım. ( :) ne bileyim öyle aklıma geldi yazdım. )

• Ben de sorun için teşekkür ederim. Okuduğumdan beri bunu düşünüyorum kitledi beni sorun ama zevkli bir hal.

• En basit soru insan ne için yaşar? Onun özelinde umut kavramini irdelemek. Soru sormak için bu platformu tercih etmiyorum. Yine de belki bir düzgün cevap umudu ile yazdım. Cevaplar ise hayal kırıklığına ugratmadi. Az ama öz.

Erkekler Ne Diyor 5

• Ben de 1984 örneğini verecektim. Umut belki de sadece hayatta kalmak için yaptığımız otomatik şeyleri kenara bırakırsak yaşama tat veren en büyük etken gibi görünüyor. Robotluktan kurtaran bir şey gibi. Başkalarına umut olabilmek için yaşamak -benim pek yapacağım bir şey olmasa da- takdir edilmesi gereken bir şey bence. Gerçi böyle şeyleri birebir yaşayana kadar kestirip atmak da anlamsız. Belki başıma böyle bir durum gelir, o tattan ben de pay alırım. Kafam dağınık, tam cevap oldu mu bilmiyorum ama bulunsun köşede.

1|1
    0|0
    • Nietzsche ise Pandora'nin kutusunda en dipte yer alan, insanları işkenceye alistiran ve iskenceyi uzatan şey olduğunu söylüyor. Peki iskenceye direnmek de umut etmek degil mi?

Baskalarina umut olmaya calismamak gerekiyor sanırım. Şartlar, kisiyi o konuma sokuyor. Tiananmen meydani olaylarindaki meşhur adam yola çıkarken aklinda baskasi yoktu belki. Elinde posetle tankin onunde duran adam bugün bile aniliyor iste. Siradan adamin gucu. link

• Bir ara kişilik tiplerine merak sarmıştım. Şimdiye kadar en mantıklı geleni Enneagram oldu. Orada kişilik tipi 2 diye bir şey var, çevirisi yardımsever şeklinde. Toplamak gerekirse belki de işin özünde genetik faktörler vardır. Bir de yanlış hatırlamıyorsam ortak akıl dedikleri bir şey var. Kendi tahminimce, bu bazı yüzyıllara damgasını vuran adamlar (diğer kişilik tipleri de) bu genlerin tam özelliklerini taşıyorlar ve kalıcı oluyorlar. Olaya bu kadar somut bakmak doğru mu bilmiyorum ama

• bir ihtimal olabilir diye düşünüyorum. Cümleleri tam toparlayamadım.

• Hayata geek bakış açısıyla bakarsak bir torrent ağına benzetebiliriz. Seeder' lar ve leecher'lar var. Bunların hepsi birbirine bir ağla bağlı. İclal Aydın mode on dersek. İnsanlar'da hergün birbirilerinin hayatlarına dokunuyor. Yaptığınız en ufak bir dokunuş tamamen alakasız kişileri de etkiliyor.

İşte burada seeder'lar (yayımcı) paylaşırlar. Leecher'lar (sömürücü) ise paylaşmadan tüketirler. Bunlar alabileceklerini alırlar ve ortadan kaybolurlar. Başka tüketilecek şeyler ardır artık.

Hayatta da böyledir. Verici ve alıcı insanlar vardır. Bu tamamen verici olma kısmını hiçbir zaman algılayamasam da sonunda o kadar da mantıksız gelmiyor. Bilmiyorum, son dönem çivisi çıkan ülkemden de kaynaklı sanırım. Binlerce insan bir çocuk için yürüyor. Başka çocuklar da ölmesin diye. Geride kalanı bırakıp gidebilmek varken tehlikeye rağmen dönen insanlar link

Bir de bu çocuğun arkasından yürüyenlere "ölüsevici" diyenler var, çalanlar var. Bir de bunların tepesinde başçalan var.

Bir yanda paylaşanlar, bir yanda sömürenler. İkili ilişkilerde bile böyle. Sorulması gereken soru "ben hangi taraftayım?" olmalı.

2|1
    0|0
  • Umut her zaman tüketir, karşılık bulamadığında..

Güzel'de bir yanı vardır.

'onu tatmak, yaşamak o anı'..

Sessiz karanlıklardayken bile insanı besleyen yegana his'tir.

Günümüzde bunu anlayacak kadar insan yok, şahsımca.

Bir kadına karşı, bir olaya karşı,bir direnişe karşı, bir var oluşa karşı , umut..

Güzel şey, en kötü anlarda bile..

0|1
    0|0
    • George Orwell'in müthiş kitabından uyarlama 1984'ün sahnesinde 2+2=5 olduğunu işkence ile Winston'a kabul ettirirler. Tüm umutlarını kırarak. Umut öldüğünde Winston'da korku imparatorluğunun silik bir üyesi olmuştur. Gerçek Winston ölmüştür. link

Güzel şey umut. Bütün olumsuzluklara rağmen, umudu yeşerten güzel insanlar var.

• taksimdeki piyona resitalini bir kaç gün önce yaşadık. bu 1.

aşık veyselin karısının kaçış hikayesini biliyoruz. bu 2.

sadece son linke baktım

sorun için de ayrıca teşekkür ederim.

0|1
    0|0
    • Aşık Veysel'in olayı biraz übermensch vakasi. Böyle bir gönül zenginliği yok. Ben de cevap için teşekkür ederim.

• 5 yıldız

0|1
    0|0
Yükleniyor...