'Yeraltından Notlar' kitabını okudunuz mu?

"Sevgili okuyucularım, her şeyin tam anlamıyla farkında olmak bir hastalıktır; hem de tümüyle gerçek bir hastalık."

...

“Etrafınıza şöyle bir göz gezdiriniz! Gerçek hayat denilen şeyin ne olduğunu, nerede olduğunu bilmiyoruz bile! Kitaplarımızı, hayallerimizi elimizden alsalar, öylece ortada kalakalacağız.”

...

"Dünya mı yıkılsın yoksa bir bardak çay mı içersin?" deseler...
"Ben çayımı içtikten sonra dünyanın canı cehenneme" derdim.

...

"Yapabildiğim tek şey, sadece okumaktı. Kitaplar, büyük coşkular, zevkler, acılar veriyordu bana; bu nedenle onlardan çok faydalandığımı söyleyebilirim. "

...

"Yalnız bir insanın normal olup olmadığını veya aptal olup olmadığını kimse bilemez..."

...

"Duvarı yıkacak gücüm yoksa, onu yıkmak için kendimi paralayacak halim yok tabii ki, fakat önümde duvar var diye ona boyun eğecek de değilim."

...
Yoksa ciddi olarak, hiç ihtiyarlamayacağını, hep böyle genç, güzel kalacağını, seni sonsuza dek burada tutacaklarını mı sanıyorsun?"

...

"Ben baba olsaydım ve bir kızım olsaydı onu oğullarımdan daha çok severdim sanıyorum."

...

"... Babalar kızlarına annelerden daha çok düşkündürler. Bunun için de bir kız baba evinde çok mutlu yaşar... Öyle sanıyorum ki benim bir kızım olsa kocaya vermezdim onu."

...

"Ucuz bir mutluluk mu, yoksa insanın ruhunu yücelten acı mı daha iyidir? Evet, hangisi iyidir?"

Yeraltından Notlar - Fyodor Dostoyevski

#KitaplarKalpKırmaz

1|1
4|2

En İyi Kız Görüşü

En İyi Erkek Görüşü

• Okudum yillar olmus hatirladim...

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 3

Erkekler Ne Diyor 1

• Okumadım