Arkadaşlar sizce Tanrıya inanmak ve inanmamak bir tercih midir yoksa kendimizi kandırmak mıdır?

Evet soruma ilginiz için teşekkür ediyorum ! sorum inanç sizcede insanlara tutunacak bir dal üzüntülü ve kederli anlarımızda alın yazısı, kaderimiz buymuş demek ; mutlu ve heyecanlı anlarımızda ise nasibimiz buymuş demek midir? buradan yola çıkarak insanlar yaşamdaki deneyimlerini anlamlı kılmak için inanmaya mı yönelirler İnanç ihtiyaç mıdır veya inanç bir içgüdü müdür? içgüdü ise doğan her insan inanmak mı ister?
İnanç ve milliyet ekseninde toplumlar birleşip devletler kurabilmiştir kurulan devletler kendi dinlerinden olmayanları kendi tarafına çekmek adına işgal veya uzlaşı yoluna gitmişlerdir. Neyse eğer inanç olmasaydı yani kimsenin bir inancı olmasaydı nasıl bir ütopyada yaşayabilirdik? bu son sorum olsun çok dağınık yazmış olabilirim. Arkadaşlar sizce Tanrıya inanmak ve inanmamak bir tercih midir yoksa kendimizi kandırmak mıdır ?

Güncellemeler:
21gün Arkadaşlar sizce Tanrıya inanmak ve inanmamak bir tercih midir veya ihtiyaç mıdır?

0|0
4|4

Kızlar Ne Diyor 4

• Aslında , her ne kadar düşüncelerim agnostik olduğumu gösterse de deist olmayı yeğledim. Bir yaratıcıya inanmak bir tercih değil ihtiyaçtır bence. Kendimden biliyorum.

Müslümanken dinin arkasına saklanıp iğrençleşmedim. Bu cümlemi eleştiren olacaktır elbette. Açıklayayım , din ve Allah uğruna yapılan şeylerin yapılmadığını farzedelim. Sırf kendi dininden değil diye öldürmediğini. Caiz diye kadını alçaltmadığını. İnancına göre yinmeyene tekme atmadığını. Allahu Ekber nidalarıyla baş kesmediğini...

Din, Allah ve diğer dünya adına diye kılıf uydurulup birçok iğrençlikler yapılmıyor mu? İslam hukuku hocamdan bizzat duydum ; 12 yaşına gelmiş ve regl olmuş bir kız evlenebilir. O artık Allah katında yetişkindir , dediğini...

Diğer dünya için çalışıldığı kadar bu dünya için çalışıldaydı gerçekten ütopya dediğimiz ama yaşanılan getçek bir yaşam olurdu.

0|1
    0|0
  • which god?

0|1
    0|0
    • 21gün

birçok tanrı var genel olarak inanç mevzusunda soruyorum tanrı inanmayı istemekten sonra geliyor

• saçma

0|1
    0|0
    • 21gün

hangisi saçma inanma veya inanmamanın tercih olması mı veya kendimizi kandırıyor olmamız mı

• bence sorgulanak en iyi yol mesela bir yaprağın oluşumunu inceleyin kararınızı vereceğinize eminim

0|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 4

• Herkesin tanrısı kendi vicdanıdır. Yok sınav dünyasındaymışızda bık bık bık. Herkes anasından babasından dedesinden duydukları neyse aynısını tekrar ediyor. Ya bu kafamın içindeki organ ne işe yarıyor acaba diye düşünen hiç yok. Varsa yoksa ezberci sistem.

1|1
    0|0
    • 21gün

:D şu anki birey atasından gördüğünü kabul ediyor evet. peki onlardan sıyrılıp semavi dinler öncesi insanların neden inanma eğilimi gösterdiklerini açıklamak için inaç tercih mi diyelim ihtiyaç mı diyelim?

• 21gün

En başından beri insan hep sorgulamıştır aslında. Ta ki bu semavi din masalları ortaya çıkana kadar. yoldan çıkmış bir toplumu düzene sokma çabalarının bir ürünüdür bu din denilen şey. O günah bunu yapma , bu olmaz haram vs der kitap ama. Geçmişte bu böyle olmuş dersiniz. Allah istediği zaman haram kılar istediği zaman serbest kılar cevabını alırsınız :) yani dinin veremeyeceği hiçbir cvp yoktur aslında. Zorlandıkları zaman orasını allah bilir fazla kurcalama kafayı bozarsın derler :D Bir yaratıcı olma ihtimali var elbet. Fakat bu yaratıcının milyarlarca kişinin hayatını ölümünü kaderini her seçimini hesaplayıp dünyaya gönderdiğini sanmıyorum. O zaman o hayatı yaşamanın mantığı kalmazdı bence. Sıkışınca allah büyük demeye alışmış topluma bunu anlatmak deveye hendek atlatmaktan 1 milyon kat daha zordur.

• 21gün

sözlerinize bittabi minnetle katılıyorum özümsenmiş görüşünüz teşekkürler

• Allah herkese akıl fikir vermiş. İrade vermiş. Sonra cennet ve cehennemi yaratmış ve demiş ki bana inanıp ibadetini yaparsan cennete girersin. Yapmazsan cehenneme girersin demiş. Seçim hakkı senin demiş. Benim dinime göre. Yani tercih isteyen inanır isteyen inanmaz.

0|1
    0|0
  • İnanıp inanmamak diye bir şey olsaydı tercih yapardım
    Mesele şu ki kul olmaktan başka bşr çaresi yoktur insanın
    Elle tutulur delil istersen
    Haram denilen işleri yap dene ama hepsini yap uygula gör
    Bir de helal denileni yap gör

Öte yandan Allah son dini hak din ilan etti gayrisi seni helale değil harama götürür

İncele sorgula ve gör

0|1
    0|0
  • Kendisini kandırdığının farkındaysa bu mantıklı sayılmaz.
    Kendisini kandırdığını düşünmüyor ya da farkında değilse tercih sayılır.
    :)

0|1
    0|0
    • 21gün

aga çok oportünist konuştun varya :D hiç kendi düşünceni katma zaten

Yükleniyor...