Osmanlı'da Kardeş Katli ve Kafes Sistemi Hakkında Düşünceleriniz?

Arkadaşlar merhaba ben Osmanlı hayranı değilim açıkcası olmadımda hiç bir zaman Eski Türk devletlerine çok daha hayranlık duyuyorum Orta Asyada kurulan ya da daha sonra Anadoluya gelmiş Selçuklu devleti vs Her neyse konumuza dönelim.
Arkadaşlar bildiğiniz üzere Osmanlı devletinde bazen yasal olmayan bazense yasal kardeş katli mevzusu hep olmuştur. Fatih bebek yaştaki kardeşini öldürtmüştür. Yine bir çok padişah henüz bebek yaştaki ya da tek suçu hanedan mensubu olmak olan masum şehzadeleri öldürtmüşlerdir. Örnek vermek gerekirse 3. Mehmet 19 kardeşini öldürtmüşdür ve bunların birçoğu bebek ve çoçuktur.
Daha sonrada Ekber ve Erşet sistemi gelmiş bu seferde masum şehzadeler öldürülmesede belkide çok daha zor olanı olan Ölüm korkusu ve hapis hayatıyla tanıştırılmışlardır. Ömrünün tamamını kafeslerde geçirip tahta çıkamayan şehzadeler vardır. Bazı şanslı şehzadeler tahta çıkmayı başarmış fakat pek yaşamamışlardır.3. Osman 51 yıl kafes hayatı yaşamış ve sadece 2 yıl hükmedebilmiştir. Yine 2. süleyman 40 yıl kafes hayatı yaşamıştır. Hatta öyleki tahta çıkacağı zaman buna inanmayıp kendisini kafesten çıkartmak isteyen ağalara karşı direnmiştir öldürüleceği korkusuyla.
Asıl sorum ise şu bu insanların suçları neydi? Neden normal bir insan gibi yaşayamadılar hayatlarını 50-55 yıl hapis hayatı çektiler ya da sırf hanedan üyesi olduğu için 2-3 aylıkken katletildiler.
Bunlar hakkında ne düşünüyorsunuz _
Ben bunların Dinimizin onayladığını düşünmüyorum din konusunda bilgisi olan arkadaşlarımda beni bu konuda aydınlatırlarsa sevinirim.

Bu uzun yazıyı okuyup bana yardım eden herkese teşekkürler.

0|0
2|2

Kızlar Ne Diyor 2

• Fatih'ten önce birinci Bayezid in 4 oğlu bir birine giriyor. Devlet 13 sene askıda kalıyor.
    Fetret devri yaşanıyor.
    Fatih kardeş katli ile bunun önüne geçiyor.
    Ondan sonra Fatih'in çocukları da birbirine giriyor.

0|1
    0|0
    • 23gün

Kardeşinin kendine engel olabileceği ve devletin sıkıntıya gireceği düşüncesi ile ve bazı din adamlarından fetva bile alarak yapılan bir şeydir
      Saltanatta ikilik çıkmaması amacıyla yapılmıştır
      Fakat o zamanın durumunu göze alırsak olabilecek bişey
      Durumun gerektirdiği bişey diyelim
      Çünkü insanın insanı öldürmesi heleki müslman sa olamaz
      Demi
      Ama devletin bekası için o an yapmışlar.
      Vatan a millete sıkıntı olacağına, toprağın işgale uğrayacağına bu doğru olandır.

• 23gün

Kafes usulü yine o dönemim gerekçeleri dolayısıyla yapılmış uygulama
      Durum onu gerektiriyor
      Boş kalsalar göz önünde olmuyor ikilik çıkıyor Cem sultan olayında olduğu gibi
      Devlete bela oluyor
      Böylece bir savaş içerisinde iken dışarı da düşmanla savaşacağın yerde
      İçerden kardeşinin yaptığı isyan veya suikastleri bastırmakta zaman geçiriyorsun
      Sonra gidip Rodos şövalyelerine sığınması ile iç sorun dış sorun haline geliyor
      Dış kuvvetler onu sana karşı kullanıyor

• yani tam bir yorum yapamiyorum ama insanlar cok kibirli ve sadece kendilerini dusunuyolar ayni zamanda eski zaman oldugu icin dahada kotu

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 2

• Onların suçu saltanata ortak olmaydı
    Selçuklu dönemindede aynısı oldu
    Sultan Melikşah öldügünde ogulları kavgaya tutuştu
    daha 2 yaşında olan bir şehzadeyi tahta çıkardılar şehzade mahmut sanırım dogru hatırladıysam
    sonra diger kardeşi savaşta onun ordusunu kazandırdı sonra cocugun gözlerini kör edip ölene kadar sarayında hapis etti.
    Bizanstada öyleydi
    tahta çıkan kral başarısız olunca gözlerine mil çekilir kör edilirdi. Sonrasında yerine geçenler saray entrikaları..
    Asl olan iktidardır eger hanedan üyesi isen ya tahta çıkacaksın ya da öleceksin arası yok çok medeni dediğimiz ingiliz tahtı için ne kanlı savaşlar yapıldı kardeşler kuzenler birbirlerini öldürdüler..
    Osmanlıdada durum aynı aslında.. devlette devamlılık esastır ve bir kişi mutlak gücü elinde tutması gerekmektedir ben ekber ve erşat sisteminin osmanlının çöküşünü başlattığını düşünüyorum aslına bakarsan..
    Yetenekli şehzadeler ölüm korkusu ile kafeste kalınca tahta çıkınca yerine ne olsa geçecek birisi var diye hüküm etme yetenegini yitirdiler.
    Taht baba ve ogul arasında bile ölüm nedeniydi
    Yavuz babasını yeniçeri desteği ile tahtan indirdi. Ve dimetokaya sürgün etti. Sultan 2. Beyazıdın yavuz istemesede ona sadık birisi tarafından zehirlendiğini bile söylerler
    aynı Yavuz oglu Süleymanı rakip gördüğünden tehlike gördüğünden öldürmeye çalışmıştır aynı şekilde..
    bu sadece bir soruda bir görüşte açıklanacak bir kelime değil
    ama yönetmek hanedan olmak.. birisi yükselirken diğerinin düşmesi demek
    sadece Türk devletlerinde değil dünyadaki bütün Krallıkla yönetilen ülkelerde buna benzer şeyler olmuştur

0|0
    0|0
  • onlara göre bunu devlet için yaptılar ama osmanlıyı yıkan etmenlerden biri de bu oldu aslında. o kadar hapis hayatı yaşayıp hayatının her saniyesi korku ile geçen birinden ülkeyi yönetmesini beklemek saçmalık. anca kukla oluyordu işte.

0|0
    1|0
    • 23gün

Devlete göre yaptıklarını düşünmüyorum. Devleti korumak amacıylada yapan vardır elbet ama çok büyük çoğunluğun kendi çıkarlarını düşündüğünü düşünüyorum. Kukla olması mevzusu ise kesinlikle doğru ama 1. Mahmut gibi kafes hayatı yaşayıpda devleti çok iyi idare eden padişahlarda vardır. Ama ne demişler istisnalar kaideyi bozmaz :) Yorumun için teşekkürler.

Yükleniyor...