Hz Ömer gerçekten kızını diri diri gömdü mü?

Bir meslek dersi hocamız Hz Ömer'in kızını diri toprağa gömmediğini söyledi ve ben bu caniliği Hz Ömere yakıştıramıyorum dedi. Peki siz ne düşünüyorsunuz bu konuda? Bence o dönemde herkes kızın gömmüyordu öyle olsa o zaman kadın kalmazdı

• Gömmmüştür.
    37% (7)69% (11)51% (18)Oy Ver
  • Gömmemiştir.
    63% (12)31% (5)49% (17)Oy Ver
Cinsiyetini belirt oyunu kullan KızımErkeğim

0|0
3|16

En İyi Erkek Görüşü

• Hatırladıkça bir şeye gülerim ve bir şeye de üzülürüm buyurmuştur. Güldüğü şey helvedan put yapardık acıkınca yemeleri, üzüldüğü ise kızını diri diri gömmesidir

1|0
    0|0
    • 1ay

Bu gerçek mi peki ve Hz Ömere ait olduğu kesin mi?

• 1ay

kendi sözüymüş

• 1ay

tam metni buldum... Hz. Ömer'den şu cümle nakledilmektedir: “Cahiliye devrinde yaptığımız iki şey vardı ki bunlardan birini hatırladıkça güler, diğerini hatırladıkça ağlarım. Helvadan put yapıp tapar, acıktığımızda yerdik. Bunu hatırladıkça gülerim. Ağladığım şey ise kızlarımızı diri diri toprağa gömmemizdir.”

Erkekler Ne Diyor 15

• Hz. Ömer de kızını gömerek öldürmüş müydü?

Hz. Ömer’in bir kız çocuğunu gömerek öldürdüğü anlatılırsa da, temel kaynaklarda herhangi bir bilgi mevcut değil. Bunun geç dönem kıssacılarının eseri olduğu anlaşılıyor.

Hz. Ömer Müslüman olduğunda 26 yaşındaydı. Kızı Hafsa ise Cahiliye döneminde Kabe’nin tamir edildiği yıl, yani nübüvvetten beş yıl önce dünyaya gelmişti. (5)

Buna göre Hafsa doğduğunda Hz. Ömer’in 15 yaşında olması gerekir.

Sormak gerek: Bu yaştaki bir insan kızını öldürmemişse, olgunluk çağında mı öldürür?

Hz. Hafsa’nın okuma-yazma bilen nadir kadınlardan biri olduğu hesaba katılırsa ailesinin kadınlar hakkındaki kanaatlerinin bedevîlerle bir tutulamayacağı, bu sebeple kızlarını gömerek öldürdüklerine dair anlatılanların doğru olmaması gerektiği anlaşılır.

Öte yandan Hz. Ömer İslam’dan önce Mekke’nin saygın şahsiyetlerinden biriydi. Amcazadesi olan haniflerden Zeyd b. Amr’ın kızların öldürülmesine karşı çıkanlardan olduğu da unutulmamalı. (6)

Bu menkıbenin, Hz. Ömer tarafından aktarılan, Hz. Peygamber’le Kays b. Âsım arasında geçen diyalogla ilişkili olması mümkündür.

Buna göre Temîmli Kays b. Âsım, Resûlullah’a gelerek “Cahiliye döneminde sekiz kızımı diri diri toprağa gömdüm” dedi. Hz. Peygamber (asm) “Her birine karşılık bir köle azad et” buyurdu. Kays “Develerim var” deyince “O halde her birine karşılık bir deve kes” buyurdu. (7)

Hz. Ömer’in naklettiği bu rivayet muhtemelen daha sonra kişiliğine uygun görüldüğü için kendisine yakıştırılmış olmalı!

Soruda geçen konularla ilgili detaylı bilgi ve kaynaklar için bk:

Prof. Dr. Adnan DEMİRCAN, Cahiliyye Araplarında Kız Çocuklarını Gömerek Öldürme Adeti, İstem, Yıl:2, Sayı:3, 2004, s. 9- 29.

1|0
    0|0
    • 1ay

Yrd. Doç. Dr. Yavuz YILDIRIM, İslam Öncesi Arap Yarımadasında Çocuk Öldürme Olgusu, İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dergisi, sayı 7 (2003), s. 79-111.

Dipnot:
      1) Taberânî, el-Mıı'cemu'l-Kebîr, 15/15; Heysemî, Mecmau'z-Zevâid, 4/18; İbn Hacer, el-İsabe, VIII, 93.
      2) Bk. Derveze, İzzet, Kur'an'a Göre Hz. Muhammed'in Hayatı, Çev.: Mehmet Yolcu, 2. Basım, İstanbul, 1995, 1/147.
      3) bk. Beğavi, Mealimü’t-Tenzfl, Thk.: Halid el-'Ak, 2. Basım, Beyrut 1407/1987, 4/452.
      4) bk. Alusi, Tefsir, 3/43; Cevad Ali, el-Mufassal , 5/89.
      5) İbn Sad, Tabakat, 3/269-270, 8/81.
      6) Buhari, Menakıbu'l-Ensar 24.
      7) Taberani, Mu'cemu'l-Kebir, 18/337; Beyhaki, es-Sünenu'l-Kübra, Thk.: Muhammed Abdulkadir 'Ata, Mekke 1414/1994, 8/116.

Selam ve dua ile...
      Sorularla İslamiyet

kaynak:https://sorularlaislamiyet. com/hz-omer-kizini-diri-diri-gommus-mu

• 1ay

Çok uzun yazmışsın AYRICA Hz Ömerin tek kızı Hafsa mı?

• 1ay

Hey Allah'ım ya okumayı öğrenmeden bilgi edinmeye çalışan bir insansın.

Hz. Ömer müslüman olmadan önce üç evlilik yapmış, bu evliliklerden dört erkek ve bir kız çocuğu olmuştur.

• Müslüman olmadan önce gömmüş, o dönemin kabileleri adetlerine çok şiddetli bağlı olurlarmiş, bunu gurur meselesi yaptıkları için. Tabi kız gömmenin kaideleri varmış onlarda, mesela ilk doğan çocuk kız olursa gömülmezmiş veya kız çocuğu haram aylarda doğarsa yine gömmek yasakmiş. Yanlış değilsem böyle olması lazım

1|0
    0|0
  • Teknik Lisedeki motor dersi hocası sanırım...

0|1
    1|0
  • “Cahiliye devrinde yaptığımız iki şey vardı ki bunlardan birini hatırladıkça güler, diğerini hatırladıkça ağlarım. Helvadan put yapıp tapar, acıktığımızda yerdik. Bunu hatırladıkça gülerim. Ağladığım şey ise kızlarımızı diri diri toprağa gömmemizdir.”

Bu ifadede Hz. Ömer’in kızını toprağa gömdüğü değil, o dönemde kızların diri diri gömüldüğü anlatılmaktadır. Ayrıca Hz. Ömer'e ait olduğu ifade edilen bu cümle, hiç bir tarihî kaynakta mevcut değildir.

1|0
    0|0
  • B. Bilmiyorum, 1500 yıl önceki şeylere tam inandığım söylenemez

1|0
    0|0
  • sanki o zamanlarda doğan her kız çocuğunu gömüyorlarmış gibi konuşuyorsunuz :D

kimse de sormuyor ya o zaman bu insanların nasıl soyu tükenmiyordu diye :D

1|0
    0|0
  • İlk doğan kızsa gömülüyodu çünkü 😒

1|0
    0|0
  • Müslüman olmadan önce gömmüştür evet hayat boyu üzüntüsünü çektiğini dile getirmiş

0|0
    0|0
  • cahiliye devri palavradan insanlara islamın ne kadar mükemmel bir din olduğunu anlatmak için uydurulmuştur şöyle bir bakarsan hala cahil olduklarını görebilirsin

0|1
    0|0
  • eliyle profesyonelce saygiyla sevgiyle diri diri yok. ;0

0|0
    0|0
  • gömmüş olabilir. o zamanlar islam yoktu ki. bunun da ayrıca çok bir önemi yok. şu anda kadınları diri diri gömmeye devam ediyorlar. kapan diye diye burkaya kadar gitti. maalesef işte arapların kültürü hala direnç gösteriyor.

0|0
    0|0
  • Saçmalama ya

0|0
    0|0
  • Evet ama cok ağladı. Iki sey aklima gelince cok aglarim derdi. Biri budur.

0|0
    0|0
  • diri diri gommemistir kafasina sıkmıştır sonra gommustur☺

0|0
    0|0
  • O zamanlar kız çocukları diri diri gömülürdü, şimdilerde ise zina yapan erkeğe 100 kırbaç, zina yapan kadına recm yani taşlanarak öldürülme cezası veriliyor.
    İslam hoş görü dinidir diyen kadına da selam olsun.

0|0
    1|0

Kızlar Ne Diyor 3

• ben döküman olarak böyle bir bilgiye ulaşmadım farz edelim ki o dönemde kadınlar kız çocukları gömüliyordu muhammedin anası ömerin annesi alinin annesi bunlar ne idi? bence bu çok saçma bir durum hani belki araplar nalet bir millet olduğundan kadınlara şiddet uygulamak yerine kızdığında veya kadınlar aldattığında zina ettiğinde gömülüodu

1|0
    0|0
    • 1ay

Bende onu diyom yani sonradan islam dinine geçti diye merhemtli mi oldu ama hocanın bazı dedikleri saçma.

• 1ay

Aynen yani diyom ki islamdan önce cani olup sonradan nasıl adaletiyle ün sanıyor?

• 1ay

tatlım ben bu tarz konuları konuşabileceğin birisi değilim büyük bir araştırmanın sonucunda tüm dinleri reddettim neticede

• belki islamı bulmadan önce yapmış olabilir keza islamdan önce hz. ömer de çok gaddar bir kimseydi.

1|0
    0|0
    • 1ay

İslamdan önce gömmediğini söylüyor ama bence oladabilir çünkü bu bilgi tam net değil üstelik herkes gömmesi orada kadın kalmazdı bu insanların anası yok muydu?

• 1ay

Bunu bir araştırmak lazım biz yıllarca böyle öğrendik ama yalanda olabilir.

• 1ay

okullarda falan öğretilen dini bilgilere ve tarihi bilgilere asla inanma. her zaman işi bilmemizi istedikleri gibi anlatıyorlar.

• Gömdüğü biliniyor ama bilmiyorum artık

1|0
    0|0
Yükleniyor...