Türkler neden çekik gözlü değil?

Türkler hakkında soru sormak istiyorum..

Bildiğiniz gibi Türkler'in ana yurdu Orta Asya ve burada Şu an yaşayan Türkler çekik gözlü.Soğal olarak, Asyadan Anadoluya göç eden atalarımız da çekik gözlüydü..

Peki, şimdiki Anadolu Türkleri neden çekik gözlü değil?

Tamam, yaşanılan yer etkiler ama şuanki Türklerde çekik gözlülükten eser bile yok.

Bu durumu hiç merak ettiniz mi?

0|0
19|26

En İyi Kız Görüşü

• evet ne enteresan. Yıllar evel bir toplantıya gitmiştim; dünyadaki bütün türk devletlerinden insanlar gelmişti; cidden çoğu çekik gözlüydü.

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 18

• atalarımızın çekik gözlü olduğunun kanıtı var mı ?

0|0
    0|0
  • Çinlilerle olan yakın ilişkilerimizden dolayı çekik gözlü olmasın atalarımız?

1|1
    0|0
    • Yok daha neler, Asyalı Türkler çekik gözlüdür zaten asdgasd tarih yoksunu

• Kuzenin? :D

Tamam ekliyorum seni :)

• Offf harbiden saçmalamışsın.Zenci diye zenci gırtlağına sahip olacak diye birşey mi var?Mesela kıpçak türkleri vardır.Rusya'dan göçen ve en güzel Türkler diyebiliriz mavi gözlü ayrıca beyaz tenlidir.Genelde Karadenizde yaşarlar.Ayrıca gerçek kürtlerde sarışın mavi gözlü olurken neden Doğu Anadolu'da ve Kuzey Irak'ta yaşayanlar kapkara tenli ve kahverengi gözlü?Zaten Dünyada %100 Türklüğünü koruyan çok nadir insan var fiziksel olarak diyorum.

0|0
    1|0
  • Adaptasyon, her rus sarışın mavi gözlü mü? Bırakın şu "türkiyede türk yok" saçmalığını.

NOT: Türkçü değilim.

1|2
    0|1
    • türkiyede marxizmi gerçek anlamda anlayabilen tek toplumuz ermenilere de haksızlık etmeyeyim ama :/

• katıldığı tüm tv programlarını iki kez izlemiş birisiyim :) kendi ağzıyla dedi ben aslen türkmenim ama bu iş çözülene kadar kürdüm diye. Terör örgütü üyeliği iddiasıyla yargılandı evet ama benim babam da yargılandı o dönem hiç alakası olmayan adam bile yargılanabiliyordu.

• shdfjhkgsd

• Atalarımızdan gelmedir =)

0|0
    0|0
  • öncelikle Orta asya da Kazaklar (kıpçak) çekik gözlüyken Türkiye deki Türkler gibi Türkmenistandaki Türkmenlerinde birçoğu çekik gözlü değildir bunun nedeni oğuzların genelde çekik gözlü olmamasıdır. bende oğuzum ama benim gözüm çekik. Tabikide oğuzların arasındada var çekik gözlü olanlar. yoksa Anadoluya gelip başka ırklarla karı

0|0
    0|0
  • Her zaman çekik gözlü değildi. Taa moğolar gelene kadar. İşgal ettiler. Irkı karışmış, boyu kısaldı, esmerleşti. Bu da versyon bozkırda sık sık kum fırtınalar olur, çekik gözlü olması avantajlı. Gözler küçük olunca kumdan, pislikten koruyor. Öbür türkler, göç edenler, buraya gelince Akdenizlere benziyorlar, komşu kimdir önemli.

0|0
    0|0
  • bende çekik gozluyum ama kokenımız yörük . baba ıse goçmen. ama orta asyalı tipi var bende . bendede esımdede

0|0
    0|0
  • Slav arap ve avrupa ile evliliklerden dolayı olabilir. İslamiyetten sonra malum

1|0
    2|0
  • hayır etmiyorum.

0|1
    0|0
  • Dondurmayabayilirim gercek bir turk o halde. Asdfghjkl

1|1
    3|1
  • Bilmiyorum.

0|0
    0|0
  • sen daha iyi blirsin :)

0|0
    0|0
  • Türkler cekik gözlüyse ben neyim:D en iyisi sorgulamiyayim, sonunu getiremiyorum.

0|0
    1|0
  • Not: Türküm ´! Türküz öylede kalacak! Ne mutlu Türküm diyene!

1|1
    0|0
  • ya bu soruları çok kişiden duydum ama hala anlamıyorsunuz koken demek kas goz burun demek degıldır. ona bakarsan hepımız adem ıle havvadan geldık neden bu kadar cesıtlıyız demı? koken ırk veya mıllet bunların hepsı kultureldır ve turk kulturu dılı sanatı yasadıkca turkluk devam edecektır. Atalarımız bınlerce yıldır hıcbır devletın hımayesıne gırmeden ırkımızı cok guzel yasatmıslar. Su an ben kurdum dıyen bırısı bunu turkce soyluyorsa bana yasayan bır ırktan bahsetmeyın. uzun lafın kısası hepımız turkuz dedemın dedesının dedesının dedesı benı ılgılendırmez. soruna gelırsekte turklerdekı cekıklık zaten cınlıler gıbı degıldı. hafıf bır cekıklık vardı. su an kı mogollara turk dıyorsak zaten buyuk haksızlık etmıs oluruz kendımıze.

0|0
    2|1
    • Öoğollar Türk :/

Ayıca, Orta Asyada yaşan Türkler Japonlar kadar çekik gözlü..

• 'ez kırmanci' oldu mu?

• hepiniz gerisiniz hakketen ne demek ıstedıgımı anlayamamıssınız neyse zorlamayın kendınızı.

• türkiyede yaşayan türkler göç alarak gelenler. soyumuzda diğer ırklar da var. özbekler, türkmenler falan kendi içlerinde evlendikleri için çekiklik devam etti.

1|0
    0|0
  • Ne desem bilemedim şimdi

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 26

• Anadolu ve ortadoğu halklarıyla kaynaştıklarından olsa gerek . Karadeniz tarihi hakkında saçmalayanlar var . Karadeniz'de mübadele olsa bile Müslüman olduğu halde mübadeleye tabi tutulmayan soyu Rumlara dayanan çok aile var . Karadeniz'de hala kayda değer Rum nüfus var sadece Müslümanlar ve Türklüğü kabul etmişler Türk olmasalar bile . Bu topraklarda yaşayan insanlardan iyi bilecek değilsiniz Karadeniz'de Türkten çok Rum , Laz ve Gürcü etnik grubu var ama Atatürk'ün dediği gibi Türk'lük bu topraklarda yaşayan her insanın ortak etnik kimliğidir kimse bölücülük ayrımcılık yapmaz burada .

0|0
    0|0
  • işte böyle milletin kafasını karıştırıyorlar. m.ö 30-35 bine kadar orta asyada asya kişisi vardı. daha sonra "kültürel" sebeplerden dolayı ayrışmalar başladı ve bir kısmı Türk oldu(iskandinavlar,amerikanın yerlileri de bu grupta sonradan farklılaşıyorlar). Türk kültürünü benimseyenler Türk olmuşlar. Buzul devrinden sonra Orta Asya çoraklaşmış herkes göçmüş çoğunlukla Türk kültürü de etrafa yayılmış böylece baskın olmuş sanıldığı gibi 1071 de gelmedik biz, alacahöyükte türkçe tamgalarla yazılmış tabletler var, daha birçok mağarada bulundu (anadolu-ortadoğu-kafkaslarda) 4000-5000 tane çıkarıldı. Atatürk öldükten sonra bunları bize kimse anlatmadığı için bilmiyoruz. İnsanların hepsinin kökeni birdir, milleti millet yapan kültürüdür Türk kültürü de binlerce yıldır bütün insanları içine almış. Senin bu ikilemi yaşamanın sebebi kavimler göçüyle beraber avrupa nın ırkçı bir yaşam sürmesi. Atilla, iskandinavyadan inen birkaç kabileden oluşan bir kavmi avrupa ya kaçırdı. O kavimler avrupanın yerlisi olan celt leri kesip avrupaya yerleştiler. O kabilelerin hepsi insanlıktan nasibini alamadıkları için kendilerini ırk olarak tanımladılar ve hala öyle devam ediyorlar. Avrupada bu kadar ırkçılık baş gösterdiği için ve şu an Avrupa nın düşünceleri globalleştiği için sen de bu tarz düşüncelere kapılabilirsin. Türk olmak için önemli olan kültür genleridir. Mesela Türkmenler araplara benzer, çünkü türkmenler sümerlerin varisidir o bölgede kaynaşmışlardır diğer insanları da içlerine almışlardır. Türk olmak çok geniş bir kavramdır, ancak Atatürk gibi 2000 tarih kitabı okursan anlayabilirsin ben elimden geldiğince araştırdım ama %5 ini bile öğrendiğimi düşünmüyorum.

0|1
    1|0
    • Atatürk türk değil Helen

• Sen utan bizim kültürümüz herkesi içine alabiliyor çünkü insanlığımız gelişmiş. Mustafa Kemal yörüktür ama yunan da olsa farketmez.

• Yunan olduğuna dair bir kanıtın var mi komino?

• bakin sadece bilgilendirmek icin acimm bu he sabi Turkler orta asyali felan degil Turklerkler cekik gozlu de degil bundan 3000 veya 5000 yil once simdiki Turkiye sinirlain oldugu bolgeye eski yuanlilar Turkistan dermis Turklerin atasi artik biliniyor HZ. Nuh unn oglu Yafes in en buy inuk oglu Gommer in 3 oglundan biri olan Thogarma Turklerin atasi asi ve ilk Turktur dogdugu yer simdiki kayseri civaridir ayrica truvalilarin da Turk oldugu kanitlanmianajajajsjdkr Turkler simdiki anadoluda orta asya ya ordan tekrar anadolu ya gelmistir hatta 1455 de papa ile yapilan osmanli yazismasinda fatih sultan mehmet e turuva prensi demistir papa ayrica Tevrat ta da milatta onveki Turklerin fiziksel ozellikler beya z tez uzun boy kahverengi sac ve yesil gozlu olurlenmis gozleri cekik degilmis eski Turklerin Tevrat 3 kutsal kitaptan biridir ayrica turllerin ustun irk olan beyaz irtan geldigi de kesinlesmistir cekik gozlu Turkler cinlilerle iliskiye girmesinden kaynaklamistir ayrica yunanlilar da cinlilerde eski Turk savascialrina manda dermis cunku yunan ve cin askerlerinin 3 katiymislar ayrica mustafa kemal ataturk yoruk degil oguz boylarindan olan kizil oguz Turkudur 1400 lu yillarda osmanli samsun sinop ve ordu da yasayan Turkleri balkanlara surgune gondermistir osmanli beyligine yenilince kizil oguzlar en azin ingilizce wikipedia ya bakin tarihinizi ogrenin tabi ingilizceniz varsa yoksa da Turkler cekik gozlu deyip bilip bilmeden konusmayin bu anlattiklar turk tarihcilerin soyledigi degil yabanci tarihcilerin soyledikleri ayrica Turklerin ilk dini Museviliktir Turkler İslamiyet ciktiktan 500 yil sonra Musluman olmuslardir Turklerde kabul etmissir okulda size anlatilan tarih yanlislarla dolu Turker asyali hic degil Turker anadoluna ve kafkasya daglarinin kuzeyinde yasayip orta asya ya saldirmislardir yani asya da cekik gozluler Turk degil Turk cinlidirdahasini yazamam arastirin beyler yazdigim tuslarda sorun var o yuzden bazi kotu cikti

0|0
    0|0
  • CengizHan Vakti Zamanında Şöyle Bir Söz Etmiş;

"Türk’ler Çinli kadınlarla, Moğol kadınlarla, Tunguz kadın- larla, Mançu soylu kadınlarla, daha sonra Arap, Acem ve Rum kadınlarla evlenip çocuk peydahlama- salardı şu koca dünyada Türk’leri yenecek ve Türk’ leri ezip geçecek, kurdukları devletleri yıkıp ortadan kaldırmaya hiç bir milletin gücü yetmezdi. Hatta ben bile hiçbir şey yapamazdım Türk’lere der ve devam eder. Ama onlar hep yabancı kadınlar alarak, o kadınlardan kanları bozuk evlatlar peydahlayarak kendi kanlarını bozdular, bozuluncada dirlik ve birlikleri bozuldu. Devletleri yıkıldı, tüm Türk’ ler çığıl çığıl dağılıp yurtlarından oldular"

Sonuç:Diğer milletlerle olan genetik alışveri ve coğrafi koşullar bu duruma neden olmuş olabilir.Ben bunu derim arkadaş...

0|0
    0|0
  • Dostum biz oğuz turkleriyiz badem gözlüyüz 24 tane oğuz boyunun da gözleri badem gözdür diğer türkler ise uygur türkü onlar Çinli ablalar ile çok fazla giynasmis bunu dami ben diyenm aqq çin seddinin acısını bu ablalar çekmiş olsa gerek sonrada bütün ırkın gözleri gitti.

0|1
    0|0
  • Anadolu'da 30-40 farklı toplumla karışınca çekik gözlülük gibi karakterler seyrelir... Horasan ve Anadolu göç yolları üzerinde. Orta Asya geçiş yeri değil.

Daha az karışanlarda çekik gözlülük hafif de olsa duruyor. Bizde var mesela. Çinliler gibi değiliz de var yani. B kan grubu da cabası. Antropoloji bölümündeki bir asistan, bana sen Orta Asyalısın demişti zaten ahaha

0|0
    0|0
  • Türkler tıpkı Cermenler ve Slavlar gibi Avrupaid bir ırktandır(genetik ve resmi araştırma, Moğolistanda yapılan kazılar, antik buluntular), renkli göz yapısına sahip Türk boyları vardır... Türkler ırk olarak badem göz yapısına sahiptir(bizim ailenin her bireyinde olduğu gibi) ... çekik göz yapısı iklimseldir, asya ikliminin özelliğidir ;)

0|0
    0|0
  • türk ırkı saf değil la zaten yıl olmuş 2013 saf ırk mı var neyse

karmakarışık bir ırk ne ararsan var

0|0
    0|0
  • orta asyadaki türkler şu an çekik gözlüdür çünkü bildiğiniz gibi moğol istilası oldu. ve ordaki türki halklar bundan çok etkilendi. en çok kazaklar sonra kırgızlar özbekler ve türkmenler diye çoktan aza olarak etkilendi. ama türkiye iran rusya ve azerbaycanda yaşaan oğuz türkleri bundan az etkilendi. yani zaten buraya geldiğimizde çekik gözlü degildik. tabikide eskiye dayanan moğollarla etkileşim oldu. ama avrupalı gibide değiliz yani kısacası badem gözlüyüz

0|0
    0|0
  • oğuzlar diğer boylar gibi çekik gözlü değillerdi ki...eski hükümdarların resimlerine bak anlaşılıyor zaten

1|1
    1|0
    • Sadece Oğuz Türkleri mi Anadoluya geldi?Ayrıca, o coğrafyada çekik gözlü olmayan ırk yok :/

• ya bir sürü var ama çoğu oğuz türkleri gelenlerin...orta asya sadece türklerin anayurdu değil avrupalu bir çok kavminde anayurdu...şimdi rusya'dakilerin tamamı neredeyse sarışın önceden de öylemiydi hayır

• Bütün Türk ırkları çekik gözlü değil ki senelerdir karışmış olmanında etkisi var tabi Zaten çekik gözlü olan da çoktur Türkiyede

0|0
    2|0
    • Ama çekik gözlü olan hiç yok Anadoluda :/

• Deriz niye demeyelim mi ne mutlu insan olana

• eyvallah o zaman.ben faşist tipler ne diyecek diye böyle konuşuyorum yoksa enternasyonalistin allahıyım

• bulgaristan göcmeni olan türklerdede çekik gözlülük var mesela bnde çok fazla değil ama var ( örneğin moğol kadar değil

0|1
    0|0
  • anadolu Türklerinin ataları büyük çoğunlukla Oğuzlardır.Oğuzlarda çekik gözden çok badem göz baskındır.bakın Türkmenlerinin ve yörüklerinin gözüne çekiğe yakın bademdir.Orta asyadaki Kırgız ve Kazaklar ile Oğuz tipi çok farklıdır

1|0
    0|0
  • çok fazla ırkla karışa karışa çekik gözlülük kalmadı artık..ama bu soruda bazı arkadaşların yapdığı kürt milliyetçiliği yorumlarıda hiç hoş olmamış bu vatan hepimizin..

0|0
    0|0
  • ben ıtalyan erkeğim spagettıng'e göre..

sormayın bana bişi. dsad

0|0
    1|2
  • ne mutlu Turkum diyene :)

2|0
    0|0
  • Benim tip moğollara benziyor kız bulamıyorum ülkeyi terk etmek geliyor içimden.

0|0
    0|0
  • Tam tersi ben kendime soruyordum niye ben cekik gozluyum , ailem de cekik gozlu hep cinli ler gibi hatta cogumuz aile deki erkekler duz ve uzun sacli yiz ozumuzu arastirmak lagzim demek

0|0
    0|0
  • Çünkü Türkler Anadolu'ya geldiğinde Anadolu'da 10 milyon civarında Rum vardı. Elbette ırklar karışmıştır. Anadolu Selçukluları ise kendilerini Rumi olarak nitelendirmişlerdir. Rum Selçuklu Devleti veyahut Rum Selçuklu Sultanlığı adını almışlardır.

0|0
    0|0
  • orta asyadan anadoluya göç edince farklı ırktan insanlarla birleşmeler oldu ve yavaşça genlerde değişti

0|0
    0|0
  • oysa kürtler öyle mi 5bin yıl önce nasılsa şu an da aynı

3|1
    5|2
    • Abi bırak şu ırkçılığı

• Hayır canım o adam militan evinden aldırıp astırcam ben onu.

• l*n k*rtler arap, ermeni, fars kırması bir ırk bile denilmeyecek topluluktur. git ırkını araştır. tarihini araştır diycemde araştırılcak bir tarihin yok hewal :() ahaha. birde koministmiş bak hele bak :DDD ulan ya.

• ediyorm kanka bende cekık gözlü olaydm şimdi kız doluydu yanımda :D eskdıen türkler cekık gözlüydü şimdi degil bence ataları ölmüş

0|0
    0|0
  • serdar ortaç haricinde çoğu sanatçının türklüğünden şüpeleniyorum

1|1
    2|0
  • Oguz Türk'leri çekik gözlü olmuyor. biz: Azerbaycanlılar , Türkmenistanlilar

0|0
    0|0
  • Bahsettiğin olaydan nerdeyse bin yıl geçmiş...

1|0
    0|0
    • Osmanlı padişahları çekik gözlü değil :/

• Osmanlıya kadar en az iki yüz yıl geçmiş. Bu 20 yılda bir velet çıksa 10 nesil eder. Göçebe yaşam cart curt derken asyadakiler gibi olmak mümkün değil. Şu an Kazakis'tandan bir çift getir 200 yıl sonra bak eser kalmaz o tiplerinden çocuklarında, kalmış ki 1000 yılda aynı kalsın.

• Evlilik falan biraz dusunutsen sen de bu cevaba ulasacagina eminim

Zeki bir usaga benzion

0|0
    0|0
    • Miladdan once dunyaya yayilmislar

Belgeselin birin de kizilderelilerin bile Turklerle akraba oldugunu diyordu

Japonlar,koreliler falan vs

Bu su demek aslinda herkesin hz adem soyundan geldiginin ispati

Yükleniyor...