"Hz. Muhammed, Allahın elçisi" adlı iran filmine gittiniz mi? Izlediniz mi?

Gitmediyseniz sakın gitmeyin. izlemeyin. özellikle müslümanlar icin söylüyorum. filmi izlemenin tehlikeli sonucları olacaktır. peygamberimizin yüzünü tasvir etmisler. her salavat getirdiginizde filmdeki tasvir edilen yüz akliniza gelecektir. bu apacik şia pisliklerinin oyunudur. zihniniz kirlenince daha da temizleyemezsiniz. İranlı mecidi'nin filmidir bu. Bir yazar makalesinde madde madde aciklamis. biraz uzun oldugu bir kısmini kesip aktariyorum.
1: Mecidi'nin filmini izleme hatasını yapmayın! Bu hatanın geri dönüşü yok. Ben yaptım pişmanım keşke yapmasaydım.

2: İran Kumda film setini ziyaret eden Hameny'in etkisi sadece Ebû Tâlib'in İman etmiş gibi gösterilmesinden çok daha büyük ve derin.

3: Film sadece Şia açsından baksa dersin ki; "adamlar şia filmi çekmiş" Bundan daha büyük ve daha vahim zararları var filmin.

4: Filmde Aleyhissalatü Vesselam efendimiz fiziksel olarak tasvir edilmesi hem rezillik hemde çizgi altına düşmüş sinema yetersizliği

5: Mecdinin filmini izleme hatası uzun yıllar peşinizi bırakmayacak bir kirliliğe neden olacak. İzlemeyin.

6: Mecidi politik Pers filmi yapmış ve Hristiyanlara göz kırpmışlar. Film ağzına kadar proje sahnelerle dolu. Tövbe etmekten içim şişti

7: Onlarca tahribat yapan ince hesaplanmış bir proje. Her salavat getirdiğinizde Mecdinin seçtiği birinin gözleri yüzü aklınıza gelecek.

8: Kendiniz ve evlatlarınızı bu filmden uzak tutun. Sadece adapsızlıklar yok korkunç tahribat yapıyor ve bazılarının geri dönüşü yok.

0|0
11|9

En İyi Kız Görüşü

• Bazı şeylerin tasvirinin yapılmaması gerekiyor zaten. Neye dayanarak Hz. Muhammedin yerine birini koyabilmek gafletinde bulunmuşlar acaba. Gerçekten yazık dünyanın çivisi çıkmış. Bazı aklı kıtlar bu adamı gerçek peygamber bile zannedebilir. Bunun neler doğurabileceğini düşünmek bile istemiyorum. Teşekkür ederim gitmem bu filme giden olursada yazdıklarınızdan esinlenerek gitmemeleri konusunda uyarırım.

0|1
    0|0
    • 1ay

Bir hristiyanin cüret edemeyecegi bir girisimi muslumanlik adi altinda şia pisliklerinin yapmasina saşırmadik.

• 1ay

@büyükdüşün vahhabi mi :D ya bir git isine

• 1ay

EİG için teşekkür ederim :)

En İyi Erkek Görüşü

• iranın yaptığı dini filme zaten gitmem

0|1
    0|2

Kızlar Ne Diyor 10

• İzlemedim. Gitmeyi düşünmüyorum zaten.

0|1
    0|1
  • kesinlikle katılıyorumm

0|1
    0|1
    • 1ay

Filmde surat gösterilmiyorki

• 1ay

yani ben zaten şii falan değilim. dinden de çok anlamam. sadece arkadaşın gitmiş gibi bilinçli yalan söylemesine ve insanları yönlendirmesine takmış durumdayım. ben bir sünni olarak arkadaşın gönderisini okuyarak şiilere nefret beslemek zorunda değilim.
      neyse eden bulur.

• 1ay

@büyükdüşün bu filmi bir sünni de yapsa ayni tepkiyi veririm. Önyargiyi birakin. Dinden anlamiyorsan yorum yapma o halde. Benin maksadim icraatlerdir mezhepler degil. Ortada bir yanliş varsa söylenir. Ben zaten izlemem. Izledigini söyledigini ve pisman oldugunu söyleyip yanlisligina vurgu yapan kisi mutehassis bir insan. Yalan söylemesini gerektiren bir durum da ortada yok.

• Gitmedim

0|1
    0|1
  • Gittim pişman değilim yanlış bişey yapıldığınıda düşünmüyorum. Saçmalıktan ibaret bu yazdığın maddeler bence. Sırf uzaklaştırmak için bahane bulmayın, zihninizi doldurmayın saçma sapan aşk filmleriyle en azından

0|2
    0|0
    • 1ay

Dedigimi idrak etmeniz cok zor. Hayat tarzimiz farkli cunku :)

• 1ay

@büyükdüşün bırak hiiiiiç muhattap olma ben öyle yaptım

• 1ay

Kastımız sadece surat degil siz bu inceligi yakalayamamışsınız

• İran filmleri iyi oluyorda bu filmi izlemem ve artık abartmaktan vazgeçin bence. bu yazıyı yazan kişi de sallamayı seviyor herhalde

0|0
    0|0
    • 1ay

Bunalımdan çıkmalısın artık 😳

• 1ay

Filmi izlememiş kolpalıyor. Filmde surat falan gösterilmiyor. Sadece eli falan görünüyor. Arkadaş tipik bir selefi sünni işte.

• 1ay

@büyükdüşün selefiyim maturidiyim esariyim. Ne farkeder. akaid esaslarinda sapkinliğa meyal vermeyen her inancin kalbimizde yeri var. Vehhabimisin yoksa? Peygamber konulu filmlerin izlenmesi zaten normalde de dogru degil.

• Yuzu gorunuyorsa iyi yoksa filmin icine giremiyorum komik geliyor.

1|0
    1|0
  • Gitmedim. Ama gitmeyi düşünüyodum

0|0
    0|0
  • Hayır

0|0
    0|0
  • İzlemeyi dusunmuyorum

0|1
    0|1
  • Evet bunları daha öncede duydum. Güzel bir bilgilendirme olmuş

0|1
    0|1

Erkekler Ne Diyor 8

• Erem Şentürk'ün bu yorumu tamamen isabetsiz olmuş. Aynı yorumu okudum ve belirttim. Evet, bazı yönleri olmamış filmin. Peygamber'i kısmen de olsa göstermek doğru değildir. Ama bir bütün olarak filmde herhangi bir sorun yok. Özellikle de 7. maddede belirtilen " Onlarca tahribat yapan ince hesaplanmış bir proje. Her salavat getirdiğinizde Mecdinin seçtiği birinin gözleri yüzü aklınıza gelecek." kısmında eğer bir suçlu aranacaksa bu suçlu tek başına Mecid değildir, Erem Şentürk de o kadar suçludur. Çünkü bu görüşü ortaya atmak zihinleri o yöne çekecektir. Ayrıca İran sineması, bence Holywood'a kafa tutar. Filme "film" gözüyle bakmak gerek, Şii-Sünni gözüyle bakmamak gerek.

1|2
    0|0
    • 1ay

Bir görüsü daha aktarayim..

Film fenomenolojisinin en parlak isimlerinden asırlık çınar Dudley Andrews, “Teoloji bilmeyen, sinemadan anlayamaz” der.
      Herhangi bir filmi tam olarak anlayabilmek için teoloji bilmek gerekir.

Niçin peki?
      Şunun için: Bazı filmlerde oyuncu, bazı filmlerde yönetmen, bazı filmlerde de kamera, tanrısal roller ve işlevler üstlenir.
      Ortalama film izleyicisi bunları bilmez; belki bilmesi de gerekmez.
      Oyuncunun, yönetmenin ve kameranın tanrısal roller ve işlevler üstlenmesi ne demektir peki?
      Şu: “Klasik” / popüler sinema filmelerinde oyuncu, Fransız yeni-dalga'sı başta olmak üzere sanatsal filmlerde yönetmen, ilk dönem bazı Sovyet Devrim Sineması filmlerinde de kamera her yerde hâzır ve nâzır (omnipresent) ve her şeye gücü yeten (omnipotent) tanrısal roller üstlenir.

• 1ay

O yüzden, Hz. Peygamber'le (sav) ilgili yapılan bir film hakkında lehte veya aleyhte hüküm verecek kişilerin, dünyanın en iyi İslâmî âlimi olması yetmez; sinemanın dünyasını, estetiğini, dilini, dilin nasıl kurulduğunu çok iyi bilmesi gerekir.

Başka bir ifadeyle, sinemadan zırnık kadar anlamayan (dolayısıyla hakkında hüküm verilecek bir meseleyi, mevzuyu bihakkın bilmeyen) din adamlarının, âlimlerin bir filme izin verme ya da vermeme yetkisi yoktur.
      Sinemadan anlamayan bir din adamının bir film hakkında hüküm veya fetva vermesi hem kabul edilemez hem de tehlikelidir.

• 1ay

Ben fetva vermedim. Filmin eleştirilmez yönleri yok da demedim. Ama meseleyi bu şekilde allandırıp ballandırmanın da anlamı yok diye düşünüyorum. O kadar filmler yapılıyor, peygambere hakaret içerikli film ve görseller yapılıyor kimse bu kadar tepki göstermedi. Ama mesele sırf "İran filmi" olduğu için meseleyi alttan alttan "mezhepçilik" üzerinden dayatanların da ne alim ne filmden anlayan ne de iyi niyetli insanlar olduklarını da düşünmüyorum. Yazar olmakla insan olmak arasında fark var!

• pers ımparatorlugundan bugun ki ismi olan iran şia pisliklerinden şimdiye kadar Müslümanlardan başka kimseye zarar gelmemiştir kıyamete kadar bu böyle olacak peygamber torununun kanı var ellerinde soysuzların!

0|1
    0|2
  • Hafta sonu gidecektim. bir işim çıktı gidemedim. İran filmi olduğunu bilmiyordum. İyi ki gitmemişim.

0|1
    0|2
  • Niye yalan atıyorsun kardeşim yüzü filan görünmüyor sadece çocukken gözlerini be birazda alnını gösterdiler ve film gayet güzeldi

0|3
    0|0
  • İnanın mk sözde müslüman ülke şerefsizler Amerikanın köpeği oldular

0|1
    0|3
  • gördüm ama girmedim

0|1
    0|0
  • Anlatsana fimde neler anlatıyor?

0|1
    0|0
  • Birileri kıskançlıktan, kinlerinden kudurmuşmular ne.. Filmde peygamberin yüzü gösterilmiyor !
    Filmi izlemeden hepiniz saldırya geçmişsiniz.. Kininiz batsın.
    Ben bir Sünni olarak ve Siyer, İslam Tarihi araştırmacısı olarak diyorum ki Film harikaydı izledim. Hatta İmkanım olursa bir kaç defa daha gitmek isterim.
    Peygamberin Yüzü gösterilmedikçe saygı çerçevesinde bir sorun yoktur. Kafanızdan fetva türetmeyin. Diyanette zaten onay verdi siz internet alimciklerine ne oluyor?
    Ayrıca Sünniliğe göre Ebu Talib'in imanı konusu ihtilaflı bir meseledir kesinliği yoktur. Sünni kaynaklarda yazdığı şiirlere bakılırsa iman ettiği dahi görülebiliyorken, ihtilaflı bir meselede iman etmiş gibi gösterilmesi size batıyor mu? Niye zorunuza gidiyor? ne zararı var?
    Film zaten peygamberin çocukluk dönemini ele alıyor nasıl bir şii mezhebi uns

0|1
    0|0
    • 1ay

Film zaten peygamberin çocukluk dönemini ele alıyor nasıl bir şii mezhebi unsur bulabildiniz?
      İran ve Şii kininiz sizi adaletsizliğe sevk etmiş.
      Bir topluluğa olan kininiz sizi adaletsizliğe sevk etmesin (Maide 8. ayet)
      Ayrıca hemen hemen hepinizin izlediği Hz. Yusuf, Ashab-ı Kehf, Hz Meryem, Hz. İsa ve daha nice dini film İran yapımı.

Şüphesiz Şii Caferi inancında Resulullah yaratılmışların en üstünüdür kimse ona saygısızlık yapamaz !

• 1ay

@büyükdüşün hepsi kopyala yapıştır yapıyorlar, filmi izledikleri yok.
      Bizim millet kadar bilip bilmeden, dolduruşa gelen bir millet yoktur.

• 1ay

Zaten arkadaşın dinci olduğu belli. Hangi dinci adam olmuş ki? Saçma saçma hocaları dinleyip burada boş boş konuşuyorlar.

Yükleniyor...