Mevlana'nın en sevdiğiniz sözü nedir?

Benim iki tane sözü , en sevdiğimdir.
1. İslamiyeti, menfaatçilerden, takiyyecilerden ve yobazlardan koruyun. Aksi taktirde, koruyamazsanız, insanları o İslamiyetten koruyun.

2. Sizler, kadının kapanmasını istedikçe, herkeste onu görme isteğini kamçılamış olursunuz.

2|1
13|25

En İyi Erkek Görüşü

En İyi Kız Görüşü

• Allah der ki “Kimi benden çok seversen onu senden alırım”…. Ve ekler: “Onsuz yaşayamam” deme, seni onsuz da yaşatırım.

Ve mevsim geçer, gölge veren ağaçların dalları kurur, sabır taşar, canından saydığın yar bile bir gün el olur, aklın şaşar.

Dostun düşmana dönüşür, düşman kalkar dost olur, öyle garip bir dünya.

Olmaz dediğin ne varsa hepsi olur……

“Düşmem” dersin düşersin,”Şaşmam” dersin şaşarsın.

En garibi de budur ya “Öldüm” der, yine de “yaşarsın.

Hz. Mevlana..

1|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 24

• Mevlana'nın sansürlenen sözlerinden biri de ikinci olarak verdiğin söz. Sözün aslı ""Sizler, kadının kapanmasını istedikçe, herkeste onu görme isteğini kamçılamış olursunuz. Bir erkek gibi kadının da yüreği iyiyse, yasakları uygulamasam da, o iyilik yoluna gidecektir." bu şekildedir ve sözde "örtü"den kast edilen başörtüsü değil, aşk manasında kullanılmış. Lütfen önce sözleri araştırın. Birinci sözde verdiğiniz ise "İslam"ı kötülemek maksadı ile değil, İslam'ı kötü yaşayanlardan korunma maksadı ile söylenmişti.

0|2
    1|0
    • 1ay

İslamı kötülemek ne alaka? Ben sözlerinden bunu anladım.

• 1ay

İftira... Benim gibi düşünen insan çoğunlukta ki sansürlenmiş ve kitaplarda yer verilmemiş. Hatta sanal ortamdaki tartışmaları da görmüşsündür. Bunlara rağmen aksini iddia etmek.. Garip ya. Saygı duyarım sen de bunu anlıyorsun demek ki.

• 1ay

Mevlana, en çok tartışılan tasavvuf düşünürlerinden biridir. Ben Mevlana savunucusu değilim. Ama sözleri ve kitapları o kadar çok değiştirildi ki aşık olan kendine göre yontuyor, malzeme olarak kullanmak isteyen kendine göre yontuyor.

• Sizler, kadının kapanmasını istedikçe, herkeste onu görme isteğini kamçılamış olursunuz. Bir erkek gibi kadının da yüreği iyiyse, yasakları uygulamasam da, o iyilik yoluna gidecektir.

Nasibinde varsa alırsın karıncadan bile ders. Nasibinde yoksa bütün cihan önüne serilse sana ters.

1|0
    0|0
  • Genel olarak ben Ömer Hayyam'ı severim. Bundan bin yıl önce bile adam cidden doğru şeyler söylemiş.
    Mesela;
    İçin temiz olmadıktan sonra
    Hacı hoca olmuşsun, kaç para!
    Hırka, tespih, post, seccade güzel;
    Ama Tanrı kanar mı bunlara?

Bir diğeri ise şöyle :
    Öldürmek de, yaşatmak da senin işin;
    Bu dünyayı gönlünce düzenleyen sensin.
    Ben kötüyüm diyelim, kimde kabahat?
    Beni böyle yaratan sen değil misin?

Tespitler ve soylenenler gerçekten güzel :)

1|0
    0|0
    • 1ay

İlkina bayıldım 😇

• 1ay

Rubaileri okumanı tavsiye ederim 😊 Hayyam aslında şarap düşkünü alkolik gibi gözüküyor fakat hep ön yargı adam gerçekten çok iyi eğer bu rubaileri sarhoş iken yazdı ise ben adamın karşısında saygı ile eğilirim. 😁

• Her şey üstüne gelip seni dayanamayacağın bir noktaya getirdiğinde sakın vazgeçme ! İşte orası kaderinin değişeceği noktadır.

1|0
    0|0
  • Valla eşek ile kadını ilişkiye sokan mesnevi hikayesi sonrası pek bir ısınamadım Mevlana'ya

1|0
    0|0
    • 1ay

Okumadım onu 😱

• 1ay

Hahaha günün birinde Aseksüellikden cayarsan seni aramıza almıcaz :D çılgınlar gibi eğlenicez gör bak :D

• 1ay

Yaaa 😭😭😭

• Ya oldugun gibi görün
    Ya göründüğün gibi ol

1|0
    0|0
  • Ne olursan ol gel :)
    Dil, tencerenin kapağına benzer. Kıpırdadı da kokusu duyuldu mu ne pişiyor anlarsın.

1|0
    0|0
  • mevlanayı sevmemki sözlerini seveyim

1|0
    0|1
  • Ey canımın sahibi Yar! Sen benimle olduktan sonra kaybettiklerimin ne önemi var.

İnsanları tanımak için tüm gücünüzü verin, ama tüm sevginizi vermeyin. Çünkü onları tanımaya başladıkça verdiğiniz sevgiye acıyacaksınız. . . !

1|0
    0|0
  • Ya olduğun gibi görün ya göründüğün gibi ol...

1|0
    0|0
  • Bizi bilen bilir, bilmeyende kendisi gibi bilir!

1|0
    0|0
  • Hiçbir canın acısı seninkinden küçük değildir.

1|0
    0|0
  • Sen ruhuma cemre diye damladıktan sonra
    Ben bu bedende neyleyimm...
    AŞK da SEN
    HASRET de SEN
    BEN de SEN
    HZ MEVLANA ☺☺

1|0
    0|0
  • ne olursan ol yine gel

1|0
    0|0
  • Ne olursan ol gel ama hainsen gelme 😂

1|0
    0|0
  • Sevgili Turkcu kardesim Mevlana Turk dusmanidir.

1|0
    0|1
  • Ne olursan ol yine gel.

1|0
    0|0
  • Mevlananin devri kapandi.
    RTE devri basladiki..

1|0
    1|1
  • gel...
    diye başlar sözü herkes bilir

1|0
    0|0
  • Her sözü harikadır.

1|0
    0|0
  • Bilmediklerimi ayağımın altıda akşam,
    Başım arşa değer

1|0
    0|0
  • aşk davaya benzer, cefa çekmekte şahide, şahidin yoksa davayı kazanamazsın ki..

1|0
    0|0
  • Ortunmek istemediğini bir bahaneyle desteklemişsin...

0|0
    3|0
  • Ya olduğun gibi görün ya da göründüğün gibi ol

1|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 12

• 2. sözünü bilmiyordum, çok sevdim.

"Gel ne olursan gel" ciyim ben :)

1|0
    0|0
  • 1|0
    0|0
  • “Yüzde ısrar etme, doksan da olur. İnsan dediğinde noksan da olur. Sakın büyüklenme, elde neler var… Bir ben varım deme yoksan da olur.

1|1
    0|0
  • ask ayaginin altindaki bir nasir gibidir ya yere bastikca canin aciyacak ya nasri kesip atacaksin ama tek gercek su olacak her ikisindede canin cok ama cok yanacak

1|0
    0|0
  • Sebebini bilmiyorum ama mevlanayla ilgili bir kitap var ürkütüyor beni babı esrar ve sevdiğim sözü Misafir Gelecekmiş Gibi Evini Ölüm Gelecekmiş Gibi Kalbini ve vicüdumuydu neydi Temiz Tut.

1|0
    0|0
  • Cahil kişi gülün güzelliğini görmez, gider dikenine takılır.

1|0
    0|0

• Misafir Gelecekmiş Gibi Evini Ölüm Gelecekmiş Gibi Kalbini Temiz Tut.

1|0
    0|0
  • "Zor diyorsun. Zor olacak ki imtihan olsun."

1|0
    0|0
  • hataları örtmede gece gibi ol,
    tevazuda toprak gibi ol.

1|0
    0|0
  • Aşk sandığın kadar değil yandığın kadardır yanlış hatırlamıyorsam bu 😅😂

1|0
    0|0
  • hiç bilmiyorum cidden okumadım hiç onu.

1|0
    0|0
  • Ya olduğun gibi görün, ya da göründüğün gibi ol.

1|0
    0|0
Yükleniyor...